Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego na półmetku!

2017/05/18

Skala inwestycji jest tak duża, że kiedy w 2015 r. rozpoczynano jej realizację przenosiny do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu wydawały się bardzo odległym celem. Tymczasem, niespełna dwa lata później, nowoczesny kompleks szpitalny jest już w stanie surowym otwartym. Uroczyste zakończenie prac budowlanych odbyło się 11 maja br. Podczas wydarzenia podsumowano zrealizowane działania, a na dachu budynku głównego zawisła symboliczna „wiecha”.

Na uroczystości byli obecni prof. Wojciech Nowak, Rektor UJ oraz prof. Tomasz Grodzicki,  Prorektor ds. Collegium Medicum UJ (gospodarze wydarzenia) oraz inni przedstawiciele władz uniwersyteckich zaangażowani w realizację projektu − w tym prof. Piotr Laidler, którego wysiłek i determinację w tym zakresie podkreślił prof. Grodzicki oraz  Marcin Jędrychowski, Pełnomocnik Rektora UJ ds. budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. W wydarzeniu wzięli także udział Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wraz z zastępcami oraz Kierownicy Oddziałów Klinicznych SU. Uroczyste zakończenie prac budowlanych uświetnili swoją obecnością również przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, a także parlamentarzyści wspierający inwestycję na poziomie krajowym.

To największa inwestycja medyczna w Europie. O tym, że przenosiny Szpitala do nowej siedziby nie są już odległym marzeniem, ale – dosłownie i w przenośni − nabierają realnych kształtów, obecni na uroczystości goście mogli się przekonać podziwiając potężną bryłę kilkusegmentowego budynku. Jednak dla zilustrowania ogromu już zrealizowanych prac warto także przytoczyć kilka liczb. Aby nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego mogła powstać wykopano 230 tys. m3 ziemi. Beton na budowę dostarczyło łącznie 7 300 betonowozów. Zużyto 8 200 ton stali. Przy powstawaniu stanu surowego pracowało ok. 400 osób.

Generalny wykonawca zapewnił, że cała inwestycja zostanie zakończona zgodnie z pierwotnym harmonogramem, tj. za dwa lata. W pierwszym kwartale 2019 r. szpital będzie gotowy do odbiorów, a następnie (do końca roku) będzie sukcesywnie wyposażany.

Zdjęcia: Joanna Pieczonka, Jerzy Sawicz