Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

CUMRiK zachwycił gości ze Szwecji

2018/02/12

W ubiegłą środę Szpital Uniwersytecki w Krakowie odwiedziła grupa pracowników Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Gothenburgu (Goteborgu). Goście zwiedzili Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, a także poznali stosowane u nas warunki i sposoby leczenia.

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska to jeden z największych szpitali w północnej Europie. Jest szpitalem klinicznym, powiązanym z Uniwersytetem w Gothenburgu. Jako regionalne centrum zapewnia opiekę podstawową oraz w nagłych wypadkach dla ponad 700 tysięcy mieszkańców regionu Goteborg, a także pełni jest centrum urazowym dla całej zachodniej Szwecji. Ponieważ placówka ta jest niejako „siostrzanym” odpowiednikiem krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, nie dziwi obranie go za cel wizyty.

Podczas trwających kilka godzin odwiedzin, szwedzcy lekarze i pielęgniarki mieli okazję poznać stosowane w naszym szpitalu praktyki i system pracy, a także porównać je ze swoimi standardami. Interesowało ich szczególnie funkcjonowanie krakowskiego Centrum Urazowego oraz nowoczesne rozwiązania reanimacyjne. Największe zainteresowanie wzbudził Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz stosowany na nim system triage’u.

Nasz system jest już nieco przestarzały – skomentował przewodniczący szwedzkiej wycieczki, Paweł Lutkiewicz. – Jestem pod ogromnym wrażeniem. To, co tu zobaczyliśmy jest naprawdę imponujące, zarówno, jeśli chodzi o kwestie organizacji przestrzennej szpitala, ale także jeśli chodzi o samo wyposażenie i atmosferę. Tutaj wszystkie oddziały są na miejscu do dyspozycji kadry medycznej i pacjenta. Wszystko jest na znaczenie wyższym poziomie niż to, co my mamy w Gothenburgu. U nas jest ciasno, wszystko jest stare i niedopasowane do dzisiejszych wymogów - podsumował.

Goście z Północy nie ukrywali swojego zaskoczenia i podziwu dla Szpitala. Chwalili wysokie standardy oraz organizację. Nasi specjaliści natomiast chętnie odpowiadali na wszelkie pytania oraz zadeklarowali chęć dalszej współpracy.