Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Grupa Wsparcia dla pacjentów bariatrycznych

2017/07/07

Wymieniają się doświadczeniami, rozmawiają, ale przede wszystkim udzielają sobie ogromnego wsparcia w dążeniu do upragnionego celu. To wszystko w ramach grupy, działającej przy Szpitalu Uniwersyteckim, a powołanej przez Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych  CHLO.

Chirurgia bariatryczna jest najbardziej efektywną metodą leczenia otyłości olbrzymiej, a Oddział Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej i Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego jednym z pionierów, którzy na co dzień ją wykorzystują. Właśnie dlatego, to właśnie tu działa jedna z trzech w Polsce grup wsparcia dla pacjentów bariatrycznych.

Najbliższe spotkanie Grupy Wsparcia odbędzie się 19 lipca 2017 o godzinie 18 w Bibliotece Oddziału (tzw. Czerwona Chirurgia, ul. Kopernika 21). Spotkanie rozpocznie prelekcja dla osób zaczynających lub rozważających chirurgiczne leczenie otyłości. Następnie wykład przedstawi pulmonolog dr Paweł Nastałek.

-Spotkania Grupy Wsparcia odbywają się raz w miesiącu i są otwarte dla wszystkich: chorych, ich bliskich, przyjaciół i innych osób zainteresowanych chirurgią bariatryczną – mówi Katarzyna Partyka, Prezes  Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO. – Grupy Wsparcia to nie tylko okazja do szczerych rozmów i wymiany doświadczeń między pacjentami, ale także możliwość skonsultowania się ze specjalistami, np.: dietetykiem i psychologiem. Szpital Uniwersytecki od 2015 roku wspiera działania Stowarzyszenia. Grupie wsparcia patronują prof. dr hab. med. Andrzej Budzyński i dr n. med. Piotr Major, a jej gośćmi byli liczni specjaliści zatrudnieni w Szpitalu.

Od 2016 roku, po wielu staraniach lekarzy i organizacji pacjenckich, operacje bariatryczne są już refundowane przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że chirurgia bariatryczna nie wymaga dalszych zmian i rozwoju. Jedną z nich jest wzmożona działalność informacyjno-edukacyjna, zarówno wśród lekarzy, pacjentów, jak i ich rodzin. Przykładem takiej działalności są właśnie grupy wsparcia.

Szczegółowe informacje o Grupach Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych: www.chlo.com.pl oraz www.od-waga.org.pl