Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

HIV to już nie wyrok

2016/11/14

W Polsce żyje ponad 20 tys. ludzi zarażonych wirusem HIV, jednak ze względu na niewielkie zainteresowanie badaniami, liczba osób seropozytywnych może być nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa. Aby rozpowszechnić wiedzę na temat samego wirusa oraz rozpowszechnic diagnostykę HIV, w Europie już po raz kolejny organizowany jest Europejski Tydzień Testowania.

W Krakowie będziemy obchodzić go od 22-25 listopada br. W tych dniach, w godzinach od 16-19, w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (ul. Kopernika 19) będzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku nosicielstwa HIV.

Osoby zainteresowane mogą liczyć na rozmowę z profesjonalnym doradcą, który oceni czy to dobry moment na wykonanie testu oraz odpowie na wszelkie pytania dotyczące zarówno samego badania, jak i szeroko pojętego zagadnienia HIV.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny prowadzony jest przez Stowarzyszenie "Jeden Świat" we współpracy z Zakładem Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest finansowany przy wsparciu Krajowego Centrum ds. AIDS.

Przypominamy, że poza Europejskim Tygodniem Testowania, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, bezpłatne badania w kierunku HIV wykonać można:

- w Przychodni Nabytych Niedoborów Odporności (ul. Śniadeckich 16) - tel. (12) 424-73-56

- w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (ul. Kopernika 19) - każdy wtorek i czwartek, godz. 16-19

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach uzyskanie pozytywnego wyniku testu to nie wyrok. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala na skuteczne leczenie i normalne życie. Osoby seropozytywne mają w chwili obecnej taką samą oczekiwaną długość życia jak reszta populacji, mogą zakładać rodziny i rodzić zdrowe dzieci. Taki scenariusz jest jednak możliwy jedynie wtedy, gdy zakażenie zostanie wykryte w odpowiednim momencie. Największym błędem jest unikanie badań. Należy pamiętać, że zakażenie HIV przez wiele lat może przebiegać zupełnie bezobjawowo i tylko odpowiednio wczesne wykrycie pozwoli na adekwatną interwencję.