Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Innowacyjne rozwiązania w intensywnej terapii

2017/04/13

W styczniu bieżącego roku, zarządzeniem Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego, zostało powołane Centrum Terapii Pozaustrojowych. Swoją działalność oficjalnie zainaugurowało podczas IV Międzynarodowej Konferencji "Intensywna terapia: wyzwania i możliwości w leczeniu chorych w stanach krytycznych".

Głównym celem nowo powołanego Centrum jest poprawa wyników leczenia ważnych społecznie chorób, takich jak: sepsa, ciężka niewydolność oddechowa czy stan po ciężkich urazach wielonarządowych. Jego zadaniem ma być również koordynowanie i rozwijanie najnowszych technik krążenia pozaustrojowego w intensywnej terapii.

- Powoływanie wielodyscyplinarnych zespołów lekarskich, wymagających współpracy
i współdziałania wielu specjalistów różnych dziedzin, ale zajmujących się wybraną jednostką chorobową, wpisuje się w strategię rozwoju SU − ukierunkowaną m.in. na tworzenie mechanizmów integrujących oraz wspierających wymianę doświadczeń między lekarzami. To także dowód na wiodącą rolę Szpitala Uniwersyteckiego, jako ośrodka zajmującego się leczeniem najtrudniejszych przypadków z zastosowaniem najnowocześniejszych technik. Szczycimy się tym, że zapewniamy pacjentom kompleksową, koordynowaną opiekę na każdym etapie jego leczenia
zwłaszcza, gdy jest to intensywna terapia – komentuje Dyrektor Szpitala Barbara Bulanowska.

Pacjentami Centrum Terapii Pozaustrojowych będą osoby, które bez specjalnej aparatury nie byłyby w stanie samodzielnie przeżyć. Trafią tu chorzy nie tylko z terenu Małopolski, ale również Podkarpacia, Górnego Śląska i województwa Świętokrzyskiego. Powołanie Centrum to nowatorskie rozwiązanie w skali kraju, a najbliższy geograficznie duży ośrodek leczenia niewydolności wielonarządowej znajduje się w Pradze.

- Do Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego trafiają pacjenci, których rozstrój czynności życiowych osiągnął taki stan, że ich życie samodzielne nie jest możliwe i wymagają wspomagania. To wspomaganie może odbywać się za pomocą leków, ale również bardzo zaawansowanego sprzętu - wyjaśnia kierownik placówki dr Konstanty Szułdrzyński.

- W intensywnej terapii dokonuje się przełom. Pozwala ratować pacjentów, którzy jeszcze niedawno umierali, ponieważ dotychczasowe metody, takie jak stosowanie sztucznego oddychania przy pomocy respiratorów, nie wystarczały - podsumowuje prof. Rafał Niżankowski, kierownik Oddziału Klinicznego Angiologii i Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.