Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Nowa pracownia to więcej zabiegów i lepsze warunki dla Pacjentów

2017/10/24

We wtorek, 24 października br. uroczyście otwarto wyremontowaną  Pracownię Elektrofizjologii na I Oddziale Klinicznym Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Koszty modernizacji w całości pokryto ze środków własnych szpitala. Dodatkowo ze środków Ministerstwa Zdrowiaza kupiono 9 monitorów za kwotę 45 tys. zł.

- I Klinika Kardiologii jest jedyną pełnoprofilową krakowską kliniką kardiologiczną. Jej niezwykle ważnym filarem od lat jest elektrokardiologia interwencyjna. W tej sali zabiegowej implatowano pierwsze rozruszniki resynchronizujące w Krakowie, wykonywano skomplikowane zabiegi ablacji, borykając się przy tym na co dzień z trudnościami technicznymi i ograniczeniami lokalowymi – przypominała Kierownik Oddziału Klinicznego, prof. Danuta Czarnecka.

- Mimo niebywałych osiągnieć Kliniki Kardiologii,  jej ówczesna  Pracownia Elektrofizjologii była mało komfortowa, ciasna i nie nadążająca za stałym rozwojem umiejętności pracującego w niej zespołu.  Dlatego właśnie dwa lata temu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu jej w nowym miejscu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 mln. złotych i szpital pokrył go ze środków własnych. Dzięki temu remontowi natomiast będziemy mogli przyjąć większą liczbę pacjentów oraz zwiększyć liczbę wykonywanych ablacji, wszczepianych rozruszników oraz innych bardziej skomplikowanych, nowoczesnych zabiegów – podkreślała Dyrektor Barbara Bulanowska.

Poza znaczną poprawą komfortu Pacjenta, Szpital zadbał również o pracujących w nim lekarzy, montując w Pracowni  nowoczesny system Zero-Gravity. To specjalny ołowiany fartuch, podwieszany do sufitu, który chroni lekarzy przed nadmiernym promieniowaniem rentgenowskim.  - Lekarz, który wie, że może dłużej przyjmować promienie rentgenowskie przeprowadzi więcej operacji. Lekarz, który nie jest zmęczony po dwóch godzinach stania w ołowiu sprawniej wykonuje zabiegi. Jest to zysk obustronny: i lekarzy i pacjentów – mówił podczas otwarcia dr hab. Marek Jastrzębski.

Choć w nowym miejscu i gruntownie odnowiona, to jedna z trzech najstarszych pracowni elektrofizjologicznych w Polsce.  Na swoim koncie ma kilkanaście tysięcy wyleczonych chorych, a także stosowanie przełomowych zabiegów jak wszczepienie rozrusznika resynchronizującego w 2002 r., zainstalowanie systemu mapowania  elektoranatomicznego czy zabiegi krioablacji balonowych. Te ostatnie wprowadzili jako pierwsi w Polsce, zaledwie dziewięć lat temu. Ostatnio natomiast, w ramach programu naukowego, specjaliści z tej pracowni wszczepili pacjentom mikroskopijne, podskórne czujniki rejestrujące rytm serca, które umożliwiają precyzyjne zdiagnozowanie rodzaju arytmii. Wykonano 22 takie zabiegi, a w chwili obecnej lekarze czekają na refundację tej procedury przez NFZ. Przygotowują się także do wszczepiania chorym wprowadzonych dwa lata temu do użytku rozruszników bezelektrodowych.