Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Nowoczesne techniki leczenia chorób piersi

2017/04/27

Już po raz drugi w ośrodku Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie organizowane są  ogólnopolskie warsztaty „Chirurgia onkoplastyczna i rekonstrukcyjna u kobiet z rakiem piersi”. Prezentuje się na nich wszystkie najnowsze techniki chirurgii piersi, jakie wykonuje się obecnie na świecie. Warsztaty potrwają do piątku, a zakończy je konferencja naukowa.

W trakcie warsztatów przewidziane jest przeprowadzenie zabiegu u 14 pacjentek z całej Polski. Trzy Panie będą miały robiony tatuaż otoczki, po wykonanej wcześniej rekonstrukcji piersi. Pozostałe Pacjentki poddadzą się zabiegom operacyjnym.

- Zabiegi te prezentują właściwie cały profil chirurgii piersi, jaki się w tej chwili wykonuje na świecie. Są to zabiegi onkoplastyczne, rekonstrukcyjne – zarówno przy użyciu implantów, jak i tkanek własnych z brzucha lub pleców – a także zabiegi mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją przy wykorzystaniu nowych technik – tłumaczy dr Diana Hodorowicz-Zaniewska, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Tego typu operacje są wykonywane standardowo w krakowskim Breast Unicie, część z nich natomiast jest absolutnie unikalna w skali kraju.

- Jedną z takich innowacji jest wykorzystanie ADM (acellular dermal matrix) – bezkomórkowej macierzy - czyli biologicznego opatrunku z odpowiednio spreparowanych skór świń transtransgenicznych. Jest ona używana do pokrycia implantu zamiast mięśnia piersiowego większego, po to aby ograniczyć uszkodzenia funkcjonalne po zabiegu – tłumaczy dr Hodorowicz-Zaniewska. – To ogromna rzadkość, ponieważ jest to metoda pozostająca poza zasięgiem finansowym części klinik – dodaje.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi – Breast Unit - Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU, I Katedra Chirurgii Ogólnej UJ CM oraz O/K Ginekologii i Onkologii SU, Katedra Ginekologii i Położnictwa UJ CM. Swoim doświadczeniem dzielą się podczas niego chirurdzy z największych
i najlepszych ośrodków w Polsce.

Krakowski Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim to jedyny tego typu ośrodek w Polsce Południowej. W grudniu ubiegłego roku otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego. Oferuje zintegrowany system diagnostyczno-leczniczy chorób raka piersi, obejmujący nie tylko wykrywanie raka piersi, leczenie chirurgiczne i rekonstrukcyjne, ale również pomoc fizjoterapeuty czy psychologa. Rocznie leczonych jest w nim ponad 400 pacjentek.