Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Neurologii

Rejestracja: 12 424-86-18

Przejdź do menu 3 poziomu

Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu

Od 2 stycznia 2013 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie rozpoczyna działalność  Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO), które będzie  oferować dostęp do najnowocześniejszych sposobów leczenia ostrego udaru mózgu (leczenia wewnątrznaczyniowego). Leczenie to polega na usuwaniu zakrzepu bezpośrednio z naczynia mózgowego, chemicznie – za pomocą leku rozpuszczającego zakrzep, bądź mechanicznie za pomocą specjalnie zaprojektowanych do tego celu urządzeń. Leczenie wewnątrznaczyniowe  może być wykonane nawet do 8 godzin po zachorowaniu.

System organizacyjny CITO opiera się na wypracowanych wzorcach europejskich i amerykańskich i wymaga zaangażowania wielu osób, np. wykonanie zabiegu u jednego pacjenta wymaga obecności aż 6 specjalistów, w tym radiologa interwencyjnego, neurologa- specjalisty w zakresie udaru mózgu oraz anestezjologa. W 2013 roku w CITOplanowane jest leczenie około 100 chorych na udar niedokrwienny mózgu.

Podobne leczenie już od kilkunastu lat dostępne jest dla chorych na zawał serca i z zakrzepicą tętnic kończyn. Wewnątrznaczyniowe leczenie chorób naczyń mózgu jest możliwe od niedawna.


  • Szczegółowe informacje na temat CITO [doc, 43 KB] Pobierz

Radiologia interwencyjna