Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Pulmonologii

Rejestracja: 12 424 79 99

Przejdź do menu 3 poziomu

O nas

Oddział Kliniczny Pulmonologii usytuowany jest w Krakowie przy ul. Skawińskiej 8. Posiada 46 łóżek o profilu pulmonologicznym, alergologicznym i internistycznym. Strukturę organizacyjną stanowią: Oddział Pulmonologii, Poradnia Przykliniczna Chorób Płuc, Pracownia Bronchoskopii, Pracownia Badań Czynnościowych Układu Oddechowego oraz Gabinet Zabiegowy.

Oddział Kliniczny Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest ośrodkiem referencyjnym dla Polski Południowej. Posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii. Na oddziale prowadzi się diagnostykę i leczenie chorób układu oddechowego, w tym także nowotworów, bezdechu sennego oraz chorób rzadkich.

Oddział Kliniczny specjalizuje się w leczeniu astmy ciężkiej i trudnej, w tym astmy z nadwrażliwością na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w diagnostyce i leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, w badaniu remodelingu ściany oskrzeli w chorobach obturacyjnych z wykorzystaniem ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej i nowoczesnych metod obrazowania oraz w inwazyjnych badaniach bronchofiberoskopowych chorób nowotworowych płuc, chorób śródmiąższowych i ziarniniakowych płuc (sarkoidoza).

Oddział Kliniczny dysponuje nowoczesnymi wideobronchofiberoskopami, RT-EBUS oraz miniprobe EBUS,  aparatami do badań czynnościowych układu oddechowego (MasterLab, MasterScreen, Pneumo i abcPneumo) z możliwością wykonywania spirometrii, badania nadreaktywności oskrzeli, pojemności dyfuzyjnej tlenku węgla oraz bodypletyzmografii. Ponadto dysponujemy poligrafem i dwoma aparatami do pełnej polisomnografii: Somnolab Weimanna i Alice Philips Respironics wraz z kapnometrią przezskórną oraz aparatami CPAP. Dysponujemy nowoczesnymi respiratorami do prowadzenia wentylacji nieinwazyjnej oraz terapii chorych z centralnymi zaburzeniami oddychania w czasie snu.

W Pracowni Bronchoskopii wykonywane są badania bronchofiberoskopowe oraz inwazyjne przezoskrzelowe biopsje płuca (TBLB), przezoskrzelowe biopsje węzłów chłonnych (TBNA) pod kontrolą ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej (EBUS, miniprobe-EBUS).

W Pracowni Badań Czynnościowych Układu Oddechowego wykonywane są próby prowokacyjne z histaminą, testy doustne i wziewne próby prowokacyjne z aspiryną.

W jednostce działa Poradnia Przykliniczna Chorób Płuc – Wojewódzka Przychodnia Pulmonologiczna, w której konsultują lekarze specjaliści z zakresu chorób płuc – pracownicy Oddziału Klinicznego Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego.

DECODECODECO

 


DECO DECO DECO DECODECODECO