Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Terapią hadronową w nowotwory

2008/11/21

strony lokalne GW - Kraków nr 273, wydanie z dnia 22/11/2008Wydarzenia, str. 5

W Krakowie ruszy niebawem nowoczesne stanowisko radioterapii protonowej oka. A za cztery lata na tyłach Instytutu Fizyki Jądrowej PAN przy ul. Radzikowskiego ma powstać Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej, w którym lekarze będą leczyć protonami wszystkie typy nowotworów

GRAŻYNA ZAWADA

Zaletą radioterapii hadronowej jest mała w stosunku do innych rodzajów radioterapii liczba powikłań popromiennych. - Protony są cząsteczkami dwa tysiące razy cięższymi od elektronu i ich wiązką można sterować z dużą precyzją, dzięki temu naświetla się tylko guz, a nie zdrowe tkanki dookoła - mówi dr Paweł Olko, zastępca dyrektora IFJ ds. naukowych. - Dodatkową zaletą protonów jest fakt, że oddają promieniowanie dopiero w głębi ciała, na narosły guz - mówi fizyk.

Samo napromieniowanie guza oka trwa niecałą minutę, jednak przygotowania do zabiegu mogą zająć nawet godzinę. Pacjent jest w pełni przytomny, po naświetlaniu może samodzielnie udać się do domu. Całe leczenie zajmuje tydzień i składa się z czterech sesji. Problemem są olbrzymie koszty: na Zachodzie terapia protonowa oka kosztuje ok. 20 tys. euro. Bez refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia terapia nie będzie możliwa.

W IFJ PAN wszystko jest przygotowane do przyjęcia pierwszych pacjentów, obecnie trwa jeszcze naprawa przyspieszacza cząstek, czyli cyklotronu. Zabieg naświetlania gałki ocznej będą nadzorować fizycy medyczni przeszkoleni w zagranicznych ośrodkach, w których prowadzi się od kilkunastu lat podobne zabiegi.

Starania o utworzenie w Krakowie ośrodka, który zajmowałby się stosowaną od 30 lat na świecie terapią hadronową, trwają od ponad dziesięciu lat. Problemem były olbrzymie koszty - samo stanowisko do leczenia oka kosztowało cztery i pół miliona złotych, które pozyskano z Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi.

- O taki ośrodek staramy się już od dawna - mówi dr Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Katedry Okulistyki Collegium Medicum UJ, która od lat zajmuje się leczeniem nowotworów oka. - Krakowska Klinika Okulistyki ma ogromne doświadczenie i bardzo dobre wyniki w leczeniu nowotworów oka za pomocą radioterapii, a w Instytucie Fizyki Jądrowej mamy jedyny w Polsce akcelerator, który jest przystosowany do celów medycznych, więc powstanie ośrodka terapii protonowej w Krakowie było niejako oczywistością.

Za około czterech lat decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na terenie IFJ PAN ma powstać Narodowe Centrum Terapii Hadronowej, które będzie jednym z kilku na świecie ośrodków kompleksowo stosujących terapię hadronową. W ośrodku znajdzie się nowoczesny cyklotron o czterokrotnie większej energii oraz najnowszej klasy sprzęt, który pozwoli na leczenie nowotworów zlokalizowanych w głębi ciała. Zośrodkiem współpracować ma Centrum Onkologii Oddział Kraków, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Katedra Okulistyki CM UJ. Dr Olko zapewnia, że lokalizacja NCRH nie zagrozi w żaden sposób środowisku ani mieszkańcom Krakowa - budynek będzie nowoczesny i specjalnie zaprojektowany do prowadzenia naświetlań.

Cała niezbędna dokumentacja już została zgromadzona, obecnie rozpoczęcie budowy centrum wymaga tylko podpisania umów z MNiSW. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 40 mln euro.

KR-DLO

Tekst pochodzi z Internetowego Archiwum Gazety Wyborczej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez odrębnej zgody Wydawcy zabronione. 

Archiwum GW 1998,2002,2004

GRAŻYNA ZAWADADECODECODECO

 


DECO DECO DECO DECODECODECO