Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Profilaktyka

Przypominamy o możliwości wykonywania w ramach programu bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.

Pamiętaj: wczesne wykrycie nowotworu daje olbrzymią szansę na całkowite wyleczenie.

Zbadaj się. Miej pewność!

MAMMOGRAFIA:

Co 2 lata mogą ją wykonywać kobiety w wieku od 50 do 69 lat.

Zobacz spot promujący bezpłatne badania mammograficzne:

Spot zrealizowany ze środków Populacyjnych Programów Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Rak piersi (łac. carcinoma mammae) to najczęstszy i najgroźniejszy nowotwór występujący u kobiet. Objawia się po latach utajonego wzrostu, dlatego tak ważne jest, aby wykryć go na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju. Odkryty w początkowej fazie, najczęściej nie daje jeszcze przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych, nie wymaga amputacji piersi i pozwala wyleczyć nawet 90% przypadków.

Metodą diagnostyczną pozwalającą na wykrycie raka piersi (raka sutka) we wczesnym, bezobjawowym jeszcze klinicznie stadium rozwoju, jest mammografia. Regularnie co 2 lata powinny ją wykonywać kobiety w grupie największego ryzyka, tj. w wieku 50-69 lat. Mogą to zrobić bezpłatnie.

Wszystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z programu zapraszamy do Pracowni Mammografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy ul. Kopernika 19. Telefon do rejestracji: 12 424 77 65, 12 424 77 63.

Na badanie należy zabrać ze sobą:

- dowód osobisty z nr PESEL
-
wyniki i zdjęcia z wykonanych wcześniej badań mammograficznych.

CYTOLOGIA:

Co 3 lata mogą ją wykonywać kobiety w wieku od 25 do 59 lat.

Zobacz spot promujący bezpłatne badania cytologiczne:

Spot zrealizowany ze środków Populacyjnych Programów Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się długo, wolno i wieloetapowo. Dlatego, dzięki odpowiedniej profilaktyce można go wykryć na bardzo wczesnym etapie i w pełni wyleczyć.

Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy nie towarzyszą wyraźne objawy, dlatego nie można czekać z wizytą u specjalisty, aż zauważy się niepokojące dolegliwości. Wtedy może być już za późno. Dlatego zrób cytologię już teraz. To proste, krótkie i bezbolesne.

Wszystkie panie w grupie największego ryzyka, tj. w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat z programu nie korzystały, zapraszamy na bezpłatne badanie.

Można je wykonać w poradni ginekologiczno - położniczej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy ul. Kopernika 23 (parter).

Na badanie najlepiej zgłosić się w godzinach 12:00-14:00.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu: 12 424 85 03.

Na badanie należy zabrać ze sobą:

- dowód osobisty z nr PESEL
- dowód aktualnego ubezpieczenia

Skorzystaj z bezpłatnych badań

To nic nie kosztuje

a może uratować Ci życie