Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Wsparcie dla młodych rodziców

2018/01/17

Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest jednym z partnerów projektu „Rodzicu nie jesteś sam”, realizowanego przez gminę Miejską Kraków. W jego ramach, osoby posiadające dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia będą mogli uzyskać wsparcie pozwalające na dostosowanie się do nowej sytuacji, jaką jest bycie rodzicem. Specjalnie dedykowany pracownik pomoże rodzinie załatwić sprawy urzędowe, a specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego udzielą porad z zakresu psychologii czy dietetyki.

Projekt „Rodzicu nie jesteś sam” zakłada kompleksowy, interdyscyplinarny model opieki nad rodzicami z dzieckiem oraz ich edukację w kierunku propagowania właściwych postaw zdrowotnych.

W ramach projektu będzie można:

  • skontrolować stan zdrowia po porodzie i zdrowia dziecka w okresie niemowlęcym,
  • pozyskać wiedzę na temat dostępności do świadczeń zdrowotnych przysługujących dziecku w przypadku niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej,
  • uzyskać pomoc w realizacji wymaganych procedur prawnych i organizacyjnych.

Rodzina otrzyma dedykowanego „opiekuna”, czyli pracownika, który pomoże im w załatwieniu spraw urzędowych - takich jak rejestracja dziecka w urzędzie, uzyskanie potrzebnych świadczeń pieniężnych, rehabilitacji czy pomocy psychologicznej. Dodatkowo na oddziałach położniczo - ginekologicznych i w szkołach rodzenia będzie można zasięgnąć porady specjalistów: psychologa, dietetyka, doradcy zawodowego i pielęgniarki pediatrycznej.

Działania projektu zostały oparte na współpracy Gminy Miejskiej Kraków z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Projekt jest finansowany ze środków unijnych i wzorowany na rozwiązaniach wypracowanych w Niemczech.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Mogą wziąć w nim udział rodzice dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia. Do projektu o charakterze testowym zostanie zakwalifikowanych 40 rodzin z pięciu krakowskich szpitali. Rodziny będą wyłonione na podstawie wypełnionych ankiet.

W Szpitalu Uniwersyteckim ekspertem merytorycznym projektu jest dr Andrzej Jaworowski. Ankiety wśród rodziców będą przeprowadzane od lutego 2018 roku na O/K Położnictwa i Perinatologii SU.