Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

I Krakowsko–Lubelskie Dni Chirurgiczne

2018/06/08

W dniach 8 i 9 czerwca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zainaugurowano pierwsze Krakowsko-Lubelskie Dni Chirurgiczne pod hasłem „Choroby Przełyku i Żołądka - od Mikulicza do da Vinci". Placówka ta, wraz z Collegium Medicum UJ, podobnie jak Uniwersytet Medyczny w Lublinie, od kilkudziesięciu już lat biorą udział w badaniach naukowych nad rakiem żołądka.

Zaproszonych gości oraz słuchaczy powitał Kierownik O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej  prof. dr hab. n. med. Piotr Richter. - Przez wiele lat tutaj, w Krakowie, organizowaliśmy wzorem naszych nauczycieli konferencje poświęcone tematyce raka żołądka. W tym roku postanowiliśmy połączyć siły naukowe i dzięki przyjaźni, która nas łączy, wspólnie z lubelskim ośrodkiem zorganizować spotkanie – mówił.

Przewodniczącymi spotkania zostali: prof. dr hab. n. med. Piotr Richter, kierownik O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroentorologicznej Szpitala Uniwersyteckiego oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Wallner, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chirurgii Ogólnej oraz Kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Konferencja odbyła się przy współudziale Krakowskiego oraz Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Podczas I Krakowsko–Lubelskich Dni Chirurgicznych odbyły się wykłady dotyczące m. in. standardów postępowania w resekcji żołądka, terapii żywieniowych w raku przełyka i żołądka, a także prelekcje dotyczące nowych kierunków chirurgii raka żołądka. Po każdej serii wykładów prelegenci zachęcali do wspólnej dyskusji. Uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach praktycznych na sali operacyjnej.

Kolejne Dni Chirurgiczne odbędą się w przyszłym roku w Lublinie.