Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Nowy sprzęt dla Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej

2018/07/23

Od początku lipca Zakład Diagnostyki Patomorfologicznej może poszczycić się nowym sprzętem zakupionym w ramach programu „Wzmocnienie potencjału jednostek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w obszarze diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych”. Aparatura spełnia światowe standardy, pozwala na uzyskanie lepszej jakości preparatów oraz eliminację błędów przy oznaczaniu próbek.

Nowy sprzęt pozwoli na wdrożenie w szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych oraz zautomatyzowanie pracy w Pracowni Histopatologicznej. W ramach programu zakupiono m.in. specjalistyczne drukarki do oznaczania kasetek z materiałem i preparatów, mikrotomy, kriostat, procesory tkankowe czy nowy hybrydyzator.

- Drukarka laserowa do oznaczania plastikowych kasetek drukuje kody QR oraz numery dla poszczególnych próbek. Pozwala to na sczytanie danych Pacjenta, tak aby mógł on zostać rozpoznany w systemie komputerowym oraz eliminuje błędy podczas oznaczania wycinków. Do Pracowni Histopatologicznej zostały zakupione również drukarki do szkiełek, które drukują szkiełka z tym samym numerem i kodem oznaczenia próbki, co na plastikowej kasetce. - Wcześniej preparaty były opisywane ręcznie przez pracowników, teraz zrobi to za nich maszyna – tłumaczy dr n. med.  Joanna Szpor, kierownik Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.

Do Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej trafił także nowy kriostat, dzięki któremu można uzyskać preparaty o wiele lepszej jakości. - W badaniu śródoperacyjnym musimy szybko przygotować preparaty, stąd technika jest zupełnie inna – tkankę się zamraża, przygotowuje i barwi. Liczy się czas i jakość uzyskanego materiału – opowiada dr n. med.  Joanna Szpor.

W ramach programu zakupiono również dwa nowe procesory tkankowe, które w czasie swojej pracy eliminują kontakt pracownika z niebezpiecznymi substancjami oraz barwiarkę zintegrowaną z nakrywarką. - Wiele z czynności przez lata było wykonywane ręcznie. Idziemy w kierunku światowych standardów, a nowy sprzęt pozwoli na zautomatyzowanie pracy. To większy komfort i pierwszy krok w stronę informatyzacji Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej – dodaje dr n. med.  Joanna Szpor. W przyszłości w Szpitalu Uniwersyteckim planowane jest wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego, który pozwoli na śledzenie obiegu materiału pacjenta w Zakładzie.

W ramach programu „Wzmocnienie potencjału jednostek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w obszarze diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych”, realizowanego w roku 2017 i 2018, Szpital otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej o wartości 11 344 525,00 zł oraz dofinansowanie wkładu własnego ze środków Ministerstwa Zdrowia o łącznej kwocie  2 001 975,00 zł.

Mikrotom z torem wodnym z widocznymi ukrojonymi skrawkami materiału pacjenta oraz szkiełkiem oznaczonym numerem i kodem

Drukarka do szkiełek

Oznaczone kasetki