Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Przyznano Nagrody Miasta Krakowa 2018

2018/07/24

Prof. dr hab. med. Agnieszka Słowik i prof. dr hab. med. Tadeusz J. Popiela zostali laureatami tegorocznej Nagrody Miasta Krakowa 2018 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie „nauka i technika”.

Prof. Agnieszka Słowik, kierownik O/K Neurologii SU i prof. Tadeusz J. Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej CUMRiK, otrzymali nagrodę za „Małopolski program leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej koordynowany przez Uniwersyteckie Centrum Leczenia Ostrego udaru niedokrwiennego mózgu, CITO”.

Program umożliwia dostęp do leczenia wewnątrznaczyniowego udaru mózgu za pomocą najnowocześniejszych technologii dla wszystkich mieszkańców Małopolski. Leczenie wewnątrznaczyniowe udaru wykonano już u 190 mieszkańców Małopolski.

Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie to pierwszy w Polsce, innowacyjny system organizacyjny stworzony na bazie istniejących już zasobów ludzkich i sprzętowych, umożliwiający całodobowy dostęp dla wszystkich potrzebujących mieszkańców Małopolski do najnowocześniejszego, interwencyjnego, wewnątrz tętniczego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu (trombektomia mechaniczna). Leczenie udaru mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej jest dedykowane chorym na udar niedokrwienny spowodowany zamknięciem największych naczyń mózgowych, tzn. chorym mającym już na wstępie najbardziej niekorzystne rokowanie.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję, są regularnie przyznawane są od 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. W tym roku Komisja przyznała nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz wyróżniła prace dyplomowe, których tematyka związana jest z Krakowem. Uroczystość wręczenia Nagród Miasta Krakowa odbędzie się 19 października o godz. 12.

Fot. Wiesław Majka, źródło: krakow.pl