Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Spełniamy wymogi współczesnej hematologii

2018/04/27

Dokładnie w południe, w piątek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie uroczyście otwarto nową siedzibę Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych. To kolejny krok wspierający rozwój wieloletnich tradycji przeszczepu szpiku kostnego na Oddziale Klinicznym Hematologii.

- Kiedy dwadzieścia lat temu decydowaliśmy o powstaniu ośrodka przeszczepowego wraz z pracownią separacji krwinek w starych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe. Dziś jednak mówimy, że zdecydowanie warto było podjąć ten trud. Najlepszym kryterium skuteczności naszych działań jest ponad 1200 uratowanych w naszym szpitalu osób – wspominał prof. Aleksander Skotnicki, Kierownik O/K Hematologii. – Obecna lokalizacja pracowni jest już trzecią – nowoczesną, powiększoną, a przede wszystkim spełniającą oczekiwania i wymogi współczesnej hematologii – dodał.

Pracownia Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych zajmuje się pobieraniem komórek krwiotwórczych i limfocytów do przeszczepów zarówno autologicznych, jak i allogenicznych. Jej drugą funkcją jest przechowywanie zamrożonych komórek krwiotwórczych do zastosowania w późniejszym terminie.

- Do 2012 roku pracowaliśmy wyłącznie na potrzeby oddziału przeszczepowego w Szpitalu Uniwersyteckim. Po zmianach w prawie transplantacyjnym oraz otrzymaniu certyfikacji Poltransplantu, jak również Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek, rozpoczęliśmy współpracę z ośrodkami dawców szpiku, takimi jak m.in. DKMS, Medigen czy RCKiK Kielce – wyjaśniał lek. med. Zbigniew Walter, kierownik pracowni. – Obecnie w ciekłym azocie mamy zamrożonych 739 preparatów. Dzięki powiększonej pracowni oraz dodatkowym separatorom i kriostatom mamy nadzieję powiększyć tę pulę. Prowadzimy również rozmowy z kolejnymi ośrodkami dawców.

- Można powiedzieć, że obecnie nasza pracownia jest jednostką międzynarodową. Oprócz pobrania komórek dla naszych 1200 pacjentów, w ciągu ostatnich 5 lat  prawie 900 razy pobieraliśmy komórki macierzyste dla pacjentów z innych ośrodków, nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chile, Brazylii czy nawet w Indiach – dodał prof. Skotnicki.

Według danych Poltransplantu, ośrodek w Szpitalu Uniwersyteckim znajduje się w pierwszej trójce ośrodków, które wysyłają materiał przeszczepowy za granicę.

Uroczystość otworzył pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Swoją obecnością zaszczycili ją m.in. Dziekan Wydziału Lekarskiego CM UJ – prof. Maciej Małecki, Thomas S. Zia Konsul ds. Polityczno-Ekonomicznych z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, a także Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Sylwia Grzesiak-Ambroży oraz Krystyna Kowalska prezes Stowarzyszenia osób po Transplantacji Szpiku Kostnego „Ku życiu”.

Remont pomieszczeń przeznaczonych na pracownię trwał ponad trzy miesiące. Inwestycja kosztowała 1 mln. 400 tyś. zł. Pracownia mieści się na II piętrze, w budynku przy ul. Kopernika 19.

(Wlod)