Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Zakład Diagnostyki Obrazowej

Rejestracja: 12 424 77 65

Przejdź do menu 3 poziomu

Międzynarodowy sukces krakowskich radiologów

2012/12/27

30 listopada 2012 roku zakończył się w Chicago 98. Kongres Radiologicznego Towarzystwa Północnej Ameryki (RSNA). To największe, skupiające ponad 40 tysięcy uczestników, i najważniejsze spotkanie naukowe radiologów na świecie. Podczas tegorocznego zjazdu znaczący sukces odnieśli polscy radiolodzy. Praca przedstawiająca wyniki, przeprowadzonych za pomocą rezonansu magnetycznego, badań mózgu dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży została wyróżniona jako jedna z najciekawszych spośród ponad 3100 prezentacji. Znalazła się wśród „highlights” Kongresu. Badania przeprowadził zespół Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego  oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod kierownictwem profesora Andrzeja Urbanika.

Warto przypomnieć, że dokonania radiologów z  tego ośrodka były już wyróżniane na kongresach RSNA – w roku 2007  praca  na temat diagnostyki udaru niedokrwiennego mózgu (razem z naukowcami z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Biomedycznego ASTAR z Singapuru) a w roku 2009 praca opisująca badania funkcjonalne z użyciem rezonansu magnetycznego mózgu w warunkach stresu. 

Profesor Andrzej Urbanik jest pomysłodawcą stworzenia w Krakowie ośrodka zajmującego się dziećmi z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS). Placówka taka ma szanse powstać w Szpitalu Pediatrycznym Św. Ludwika w Krakowie. Zarówno badania nad FAS jak i powstanie Ośrodka aktywnie wspiera Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

DECODECODECO

 


DECO