O nas
Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej
Krakowski Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej jest wiodącym ośrodkiem onkologii okulistycznej w Polsce. Oprócz stosowanej od wielu lat brachyterapii w jednostce wprowadzone zostały nowe metody leczenia guzów wewnątrzgałkowych, takie jak: przeztwardówkowa resekcja czerniaków błony naczyniowej w znieczuleniu ogólnym i hipotensji oraz terapia fotodynamiczna naczyniaków naczyniówki. Od kilku lat stosowana jest także przezźreniczna termoterapia w leczeniu nowotworów wewnątrzgałkowych. Ponadto przy współpracy z Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie chorzy z przerzutowymi guzami wewnątrzgałkowymi są leczeni teleradioterapią.
W styczniu 2011 r. po podpisaniu umowy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie została uruchomiona pierwsza w Polsce Pracownia Radioterapii Protonowej.
Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej posiada dwie nowoczesne sale operacyjne wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną, gdzie wykonywane są wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne:
- chirurgia nowotworów wewnątrzgałkowych w hipotensji
- brachyterapia guzów wewnątrzgałkowych pierwotnych i przerzutowych z zastosowaniem izotopów promieniotwórczych rutenu (Ru-106) i jodu (I-125)
- chirurgia guzów powiek i aparatu ochronnego oka wraz z operacjami rekonstrukcyjnymi
- w zakresie twarzy
- chirurgia witreoretinalna
- operacje odwarstwionej siatkówki
- chirurgia zaćmy
- operacje przeciwjaskrowe
- iniekcje doszklistkowe
- operacje korekcyjne powiek
W Oddziale Klinicznym funkcjonują specjalistyczne przychodnie przykliniczne: ogólna, onkologiczna, leczenia jaskry, leczenia schorzeń siatkówki, patofizjologii widzenia i neurookulistyki. Przychodnie te wyposażone są w nowoczesną aparaturę diagnostyczną i leczniczą. W Klinice przyjmowani są pacjenci z Małopolski i sąsiednich województw, a w zakresie onkologii okulistycznej – pacjenci z całej Polski a nawet z zagranicy.
Oddział Kliniczny liczy 26 łóżek. Rocznie udzielamy ponad 22 000 porad ambulatoryjnych i wykonujemy około 2800 zabiegów operacyjnych. W zakresie realizowanych tematów leczniczych i naukowych współpracujemy z innymi ośrodkami w kraju i za granicą. Pracownicy naszego ośrodka każdego roku publikują wiele artykułów medycznych w międzynarodowych czasopismach.
Oddział Kliniczny Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej w ostatnich latach był gospodarzem i organizatorem ważnych sympozjów i konferencji okulistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki onkologicznej i badań podstawowych goszcząc wielu znanych i cenionych profesorów okulistyki z całego świata.
Do tradycji "Okulistyki" należy rozległa działalność dydaktyczna, która obecnie obejmuje zajęcia z okulistyki dla studentów Wydziału Lekarskiego, Stomatologii, Ratownictwa Medycznego oraz Szkoły dla Obcokrajowców. Ponadto prowadzone są zajęcia w ramach szkolenia podyplomowego dla okulistów oraz dla lekarzy innych specjalności.
Historia
- W 1849 r. prof. Ludwik Bierkowski wystąpił na posiedzeniu Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego o utworzenie stanowiska profesora okulistyki z oddzielną Kliniką Okulistyczną.
- W 1850 r. powołanie Katedry Okulistyki.
- W 1851 r. profesorem Katedry Okulistyki został Antoni Sławikowski.
- W 1870 r. profesorem okulistyki i dyrektorem Kliniki Okulistyki mianowano Lucjana Rydla.
- W 1895 r. na stanowisko profesora zwyczajnego okulistyki i dyrektora Kliniki Okulistyki został powołany Bolesław Wicherkiewicz, który kierował krakowską kliniką przez 20 lat (1895-1915). Był on uczonym światowej rangi i dzięki niemu klinika krakowska zyskała sławę sięgającą daleko poza granice Polski.
- W 1898 r. Klinika Okulistyki przeniosła się do nowo otwartego gmachu przy ul. Kopernika 38, w którym mieści się do dzisiaj.
W czasie II wojny światowej kliniką kierował prof. Lauber, pochodzący z rodziny polsko-niemieckiej, poprzednio kierownik Kliniki Okulistycznej w Warszawie.
Po wojnie, w 1945 r. na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Kliniki ze względu na chorobę prof. Majewskiego został powołany prof. Marian Stanisław Wilczek. - W 1967 r. kierownictwo Katedry i Kliniki objęła prof. Helena Żygulska-Mach. W 1968 roku, w dwa lata po ogłoszeniu wyników pierwszych pionierskich badań Stallarda, wprowadziła izotop kobaltu do zachowawczego leczenia nowotworów oka, co pozwoliło na stworzenie w krakowskiej klinice ośrodka zajmującego się onkologią okulistyczną, przez wiele lat jedynego w Polsce.
- W 1980 r. Gabinet Leczenia Zeza został przekształcony w Samodzielną Pracownię Patofizjologii Widzenia i Neurookulistyki, kierowaną przez wiele lat przez prof. Krystynę Krzystkową, specjalistę w dziedzinie strabologii, cieszącą się dużym uznaniem w kraju i za granicą.
- W latach 1996-2004 kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki była prof. Maria Starzycka, wybitna specjalistka w dziedzinie retinologii.
Katedra i Klinika Okulistyki na początku XX wieku
Od 2004 roku Kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki UJ CM, przemianowanej w 2005 r. na Klinikę Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Katedry Okulistyki UJ CM oraz Ordynatorem Oddziału Klinicznego Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest Prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon.