Archiwum zamówień publicznych

Archiwum zamówień publicznych

DziennikPolski24.pl, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, TwojeZdrowie.rmf24.pl, TVP3 Kraków

Urszula Stachura trafiła pod opiekę lekarzy z Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego z powiększonym pęcherzem. Pacjentka przez wiele tygodni była skazana na życie z cewnikiem, kilka razy dziennie wykorzystywanym do opróżniania pęcherza z zatrzymującego się w nim moczu. - To była dla mnie ogromna trauma, pół roku chodziłam z cewnikiem, sama go zakładałam - wspomina.

Nieprawidłowa praca pęcherza u Pani Urszuli miała związek z uszkodzeniem połączeń nerwowych pomiędzy tym narządem a rdzeniem kręgowym. Zespół uniwersyteckich urologów pod kierunkiem prof. dr hab. med. Piotra Chłosty zdecydował więc, że dla kobiety szansą na pełen powrót do zdrowia będzie innowacyjny zabieg tzw. neuromodulacji krzyżowej. Tego rodzaju terapię można wykorzystać do leczenia różnych schorzeń dolnych dróg moczowych - problemów z nietrzymaniem moczu czy trudności z jego opróżnianiem. Polega ona na umieszczeniu w obrębi korzeni nerwowych w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego specjalnej elektrody. - Jej zadaniem jest modelowanie sygnałów z zakresu korzeni nerwowych. Dzięki temu, pacjenci, którzy za często oddawali mocz, oddają go rzadziej, a ci, którzy mieli problem z jego regularnym oddawaniem, po wszczepieniu elektrody oddają go częściej i w większych ilościach - tłumaczy dr n. med. Mikołaj Przydacz z Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej SU.

Cały artykuł można przeczytać pod linkiem: https://gazetakrakowska.pl/krakow-lekarze-ze-szpitala-uniwersyteckiego-przeprowadzili-pierwszy-w-polsce-refundowany-zabieg-neuromodulacji-krzyzowej/ar/c14-14303577

O wydarzeniu napisali m.in.:

We use cookies to optimize your experience. By browsing our site you agree to our Privacy Policy.