Archiwum zamówień publicznych

Archiwum zamówień publicznych

RynekZdrowia.pl

- Nasz krakowski ośrodek wykonuje trombektomię mechaniczną w ostrych udarach niedokrwiennych mózgu już od stycznia 2013 r. Nie jest więc to dla nas nowa procedura. Myślę, że mamy w niej największe doświadczenie w Polsce, zwłaszcza w systemie 24-godzinnych dyżurów prowadzonych przez 7 dni w tygodniu - mówi prof. Tadeusz Popiela.

I dodaje: - Natomiast od 12 stycznia bieżącego roku możemy otrzymywać refundację za te zabiegi w ramach pilotażowego programu, w którym uczestniczy obecnie 7 szpitali wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu programowi liczba pacjentów, u których wykonaliśmy trombektomię wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z poprzednimi latami.

Specjalista wskazuje, że tromboliza i trombektomia mechaniczna są uzupełniającymi się metodami leczenia udaru: - Jeżeli tromboliza dożylna okazuje się nieskuteczna lub istnieją przeciwwskazana do jej zastosowania, wówczas lekarze sięgają właśnie po trombektomię mechaniczną.

- Z naszej analizy wynika, że w latach 2012-2016 trombektomię mechaniczną wykonywano w Polsce w 25 ośrodkach. Wydaje się więc, że taka właśnie liczba placówek jest wystarczająca, aby ta metoda była dostępna dla pacjentów na terenie całego kraju - podsumowuje prof. Tadeusz Popiela.

Cały artykuł jest dostępny pod linkiem: http://www.rynekzdrowia.pl/Neurologia/Prof-Popiela-o-pilotazu-trombektomii-mechanicznej-w-udarze-niedokrwiennym,193081,208.html

We use cookies to optimize your experience. By browsing our site you agree to our Privacy Policy.