Archiwum zamówień publicznych

Archiwum zamówień publicznych

Glos24.pl

Co oznacza określenie „stopa cukrzycowa”?

Stopa cukrzycowa to problem, związany z powikłaniami cukrzycy. Definicja mówi, że jest to infekcja, owrzodzenie, albo zniszczenie tkanek głębokich (np. kości), które występuje na stopie u chorego na cukrzycę na podłożu neuropatii lub/i problemów z krążeniem obwodowym (miażdżycą tętnic kończyn dolnych).

Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną neuropatii obwodowej w krajach rozwiniętych. Tym samym wiąże się ona z dalszymi konsekwencjami, jak właśnie rozwój stopy cukrzycowej. Podobnie jest w przypadku miażdżycy tętnic kończyn dolnych - u osób chorych na cukrzycę występuje ona częściej i w młodszym wieku. Niestety u wielu pacjentów neuropatia i miażdżyca występują razem, co tym bardziej naraża ich na pojawienie się stopy cukrzycowej.

Czy te zmiany pojawiają się jednocześnie na obu nogach?

Przeważnie. Neuropatia i miażdżyca są to zmiany zwykle występujące symetrycznie.

Czy u każdego diabetyka wcześniej czy później pojawi się stopa cukrzycowa?

Nie, tak źle na szczęście nie jest. Stopa cukrzycowa występuje obecnie u około 3-5% chorych na cukrzycę. Przyjmuje się też, że co szósty pacjent z cukrzycą w ciągu całego życia będzie miał ten problem.

Czy na wystąpienie stopy cukrzycowej tak samo narażeni są chorzy na cukrzycę typu 1, jak i pacjenci z cukrzycą typu 2?

Tak, rodzaj cukrzycy nie ma tu znaczenia. Niemniej, trzeba powiedzieć, że o ile częstość występowania neuropatii obwodowej i zaburzeń czucia u chorych z cukrzycą typu 1 i typu 2 jest mniej więcej podobna (około 30-40% pacjentów ma neuropatię), to już miażdżyca tętnic kończyn dolnych występuje zdecydowanie częściej u chorych z cukrzycą typu 2. Oczywiście pacjenci z cukrzycą typu 1 też mogą mieć miażdżycę, ale rzadziej. Dlaczego? W przypadku cukrzycy typu 1 problemem jest głównie hiperglikemia - brak insuliny przekłada się na konieczność leczenia tym hormonem. Poza tym ci chorzy przeważnie mają ciśnienie w normie, nie są otyli i nie mają problemów ze złym cholesterolem. Czynników ryzyka wystąpienia miażdżycy jest zatem zdecydowanie mniej niż w cukrzycy typu 2. W świetle badań około 70% pacjentów z cukrzycą typu 2 ma nadciśnienie tętnicze, około 90% ma też nadwagę lub otyłość, ponad 50% problemy z cholesterolem, stąd też u tych osób znacznie częściej występuje miażdżyca.

Cały wywiad można przeczytać na stronie portalu Glos24.pl: https://www.glos24.pl/glos24/glos24-extra/be-active/wiadomosci/item/14876-jak-uniknac-powiklan-zespolu-stopy-cukrzycowej

We use cookies to optimize your experience. By browsing our site you agree to our Privacy Policy.