„Przyszłość medycyny” w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
Uniwersytecka placówka jest pierwszym szpitalem w Polsce, gdzie lekarze mogą korzystać z pomocy robota chirurgicznego Senhance marki Transenterix. Tego rodzaju urządzenie to najnowszej generacji sprzęt wspierający specjalistów na bloku operacyjnym. Umożliwia przeprowadzanie precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów laparoskopowych – np. u pacjentów z guzami nowotworowymi – przy pomocy niewielkich nacięć.
- gazetakrakowska.pl
Robot składa się z czterech ramion. W każdym z nich można umieścić instrumenty chirurgiczne, potrzebne do interwencji wewnątrz organizmu chorego „przez dziurkę od klucza”. Urządzenie jest również wyposażone w konsolę, za pomocą której chirurg porusza poszczególnymi narzędziami.
Podczas zabiegu specjalista siedzi w wygodnej pozycji, podobnej do tej zajmowanej przez pilota w kokpicie samolotu. System pozwala jednemu lekarzowi na jednoczesną obsługę instrumentów chirurgicznych oraz sterowanie kamerą, pod kontrolą której jest przeprowadzana operacja, za pomocą ruchów gałki ocznej. Daje również możliwość „wyczucia” z jaką siłą narzędzia naciskają na poszczególne tkanki leżącego na stole chorego.
– Nazwałbym to urządzenie telemanipulatorem. To określenie odzwierciedla fakt, że operuje nie robot, a człowiek i to człowiek steruje odpowiednio dobranymi narzędziami. Zakres zabiegu jest identyczny jak w przypadku chirurgii otwartej czy laparoskopowej, ale z wyeliminowaniem tych niekorzystnych zdarzeń, które mogą się pojawić podczas tradycyjnych zabiegów: drżenia rąk czy zmęczenia zespołu chirurgicznego – wskazuje prof. dr hab. med. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej SU. – Wdrożenie takiej technologii pozwala na uzyskanie większej precyzji, a jednocześnie mniejszej utraty krwi, co u większości chorych przekłada się na lepsze efekty operacji – dodaje.
Uniwersyteccy specjaliści zdążyli już przetestować możliwości innowacyjnej maszyny. Przy pomocy robota przeprowadzono dziewięć różnego rodzaju zabiegów. Urządzenie pomogło chirurgom w leczeniu dwóch pacjentów z guzami nowotworowymi żołądka oraz chorej z kamicą pęcherzyka żółciowego. Ginekolodzy wykorzystali robota do usunięcia macicy i torbieli z jajników. Z kolei urolodzy skorzystali z nowoczesnej technologii u czterech chorych, którzy wymagali wycięcia guzów z nerek i pęcherzy moczowych zaatakowanych przez nowotwór.
Cały artykuł można przeczytać tutaj:
https://gazetakrakowska.pl/krakow-robot-pomaga-lekarzom-ze-szpitala-uniwersyteckiego-w-operowaniu-pacjentow-zdjecia/ar/13760091
Inne artykuły o tym samym temacie można znaleźć poniżej:
https://krakow.tvp.pl/40537005/w-krakowie-otwarto-osrodek-robotyki-medycznej
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/nowoczesny-robot-medyczny-pomaga-lekarzom-szpitala-uniwersyteckiego-w-operacjach/
https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-krakow-nowy-robot-sterowany-ruchem-oczu-chirurga,nId,2743468
http://krakow.pl/aktualnosci/226228,29,komunikat,_przyszlosc_medycyny__w_szpitalu_uniwersyteckim.html
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C378208%2Ckrakow-wart-10-mln-zl-nowy-robot-chirurgiczny-w-szpitalu-uniwersyteckim
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24303413,robot-ktory-pomoze-przy-operacjach-nowy-nabytek-szpitala-uniwersyteckiego.html