Rewolucyjna operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
W Szpitalu Uniwersyteckim przeprowadzono pierwszy na skalę Europy zabieg leczenia ubytku serca z użyciem nowoczesnych technologii HoloLens. Zabieg przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Dariusza Dudka, Kierownika II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych SU.
- Gazeta Krakowska
Nowoczesne technologie rewolucjonizują obecnie nasz świat w wielu dziedzinach, także w medycynie. Prof. Dariusz Dudek, krakowski kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dziś jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii. Wczoraj wraz z zespołem w Szpitalu Uniwersyteckim przeprowadził pierwszy w Europie zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z użyciem technologii HoloLens w czasie rzeczywistym, bez otwierania klatki piersiowej.
- HoloLens to specjalistyczne okulary, w których widzimy strukturę trójwymiarową, czyli widzimy obraz serca w przestrzeni - wyjaśnia prof. Dudek. Oprócz operacji przegrody międzyprzedsionkowej, zespół prof. Dudka połączył się z dwoma pacjentami innych placówek z Nowego Sącza- pacjentem diagnozowanym echokardiograficznie (by zweryfikować podejrzenie skrzepliny w lewym przedsionku) oraz pacjentem, który wymagał zabiegu eliminacji szybkiego bicia serca i leczenia jego arytmii. Wszystko po to, by pokazać różne możliwości zastosowania metody HoloLens. - To nie jest technika do jednego zabiegu, ale nowoczesna kardiologia, wspomagana rozszerzoną rzeczywistością - podkreśla prof. Dudek.
Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości lekarz może przejść przez wszystkie etapy zabiegu zanim go rozpocznie i przygotować się na to, co może go spotkać podczas realnego zabiegu. Obrazowanie z wykorzystaniem HoloLens i odpowiedniej aplikacji to przeskok technologiczny w stosunku do stosowanych dziś metod. Prof. Dariusz Dudek oraz informatycy z MedApp S.A. tworzą w ten sposób nowy rozdział w historii kardiologii, licząc na to, że technika, teraz dopiero wprowadzana, stanie się standardem leczenia na całym świecie.
Rozmowa z prof. Dariuszem Dudkiem, Kierownikiem II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim.
Czy operacja, którą pan profesor przeprowadził z użyciem technologii HoloLens to przełom w medycynie?
To przede wszystkim przełom w leczeniu pacjentów kardiologicznych. Technologie, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach typu STAR TREK lub IRON MAN przestają być już fikcją filmową, ale stają się naszą rzeczywistością. Co więcej, rewolucjonizują medycynę i opiekę nad pacjentami. Dzięki specjalnym okularom możemy widzieć serce w hologramie, mamy jego trójwymiarowy obraz, na którym możemy pracować, zanim jeszcze rozpoczniemy właściwy zabieg.
Cały artykuł można przeczytać tutaj: http://www.gazetakrakowska.pl/zdrowie/a/rewolucyjna-operacja-w-szpitalu-uniwersyteckim-w-krakowie,13051916/