Badajmy skórę
12 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, a 23 maja zakończył się tydzień Świadomości Czerniaka, podczas którego zachęcano społeczeństwo do regularnego badania skóry. O metodach badania skóry rozmawiają dr Paweł Brzewski - dermatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.
- Radio Kraków
- Istnieją nowoczesne urządzenia do monitorowania zmian barwnikowych, jak choćby dermatoskop, które umożliwiają niezawodną, 100% diagnostykę?
Dermatoskopia, czy dermoskopia jest badaniem nieinwazyjnym powierzchni skóry. Nie można mówić o 100% tej metody, bo wiele zależy od osoby wykonującej badanie. Jest to specjalne światło, odpowiednio spolaryzowane, byśmy byli w stanie obejrzeć to, co dzieje się w warstwach naskórka i warstwach skóry właściwej.
- Co się dzieje po takim obejrzeniu? Wycina się to znamię i daje do dokładniejszego zbadania?
Jeśli to znamię zmieniło się, urosło lub zakwalifikujemy je jako atypowe, bądź czerniaka, to kwalifikujemy chorego do pilnego wycięcia znamienia.
- Czy sami w domu możemy zbadać takie znamię?
Możemy stosować kryteria ABCDE. A - jak asymetria, B - granice, czyli granice znamienia są rozmyte. C - kolor, większa ilość kolorów bardziej powinna niepokoić. Jednolity kolor ciemnobrązowy lub czarny jest lepszy w ocenie, niż kilka kolorów - biały, czerwony, niebieski. D - średnica, jeśli znamię jest powyżej 5 mm, to ryzyko jest większe. Litera E jest zarezerwowana dla pojęcia uniesienie lub zmiana, czyli jeśli znamię będzie rosło, bolało, piekło, to powinno to skłonić do szybkiej wizyty u dermatologa.
Posłuchaj audycji: http://www.radiokrakow.pl/poradniki/zdrowie/badajmy-skore/