Choroba Parkinsona wciąż mało znana
Choroba Parkinsona może dotknąć każdego. Nie ustalono jednej przyczyny, pomimo wieloletnich badań. Początkowe objawy mylone są ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Parkinsonik z czasem traci sprawność ruchową, dlatego prowadzi wyścig z chorobą. Perspektywa przykucia do łóżka wymusza na nim próbę szukania pomocy. Ale jak szukać pomocy, skoro nowoczesne sposoby leczenia nie są refundowane, skoro za rehabilitację trzeba płacić, a znalezienie wyspecjalizowanego do pracy z chorymi na Parkinsona rehabilitanta nie jest łatwym zadaniem?
- Radio Kraków
Zdany na walkę z systemem i z czasem chory umiera za zamkniętymi drzwiami, po cichu, w samotności. A nieświadomy naród (53%) wciąż kojarzy chorobę Parkinsona jedynie z drżeniem kończyn i papieżem Janem Pawłem II - co wynika z badań z 2013 r., które przeprowadził Instytut Badawczy IPC na reprezentatywnej grupie 703 dorosłych Polaków.
O chorobie Parkinsona rozmawiamyw programie "Przed hejnałem" z naszymi gośćmi. Są nimi:
dr Małgorzata Dec - Ćwiek - neurolog z Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,
Barbara Bujak - magister fizjoterapii, pracownik Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego,
Tomasz Cyner - Prezes Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona oraz innymi chorobami zwyrodnieniowymi mózgu Ostoja,
Ewa Kania - cierpiąca na chorobę Parkinsona.
Posłuchaj audycji: http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/choroba-parkinsona-wciaz-malo-znana/