Pracownia Żywienia Pozajelitowego
Pracownia Żywienia Pozajelitowego w Aptece Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została uruchomiona w lutym 2004 roku. Pracownia wykonuje mieszaniny kompletne All-in-One, pracuje siedem dni w tygodniu. Średnia miesięczna produkcja wynosi ok. 1500 preparatów. Każdego dnia pracownia wydaje na oddziały szpitala około 60 mieszanin do żywienia pozajelitowego gotowych do podania pacjentom żywionym dożylnie w tym dzieciom przedwcześnie urodzonym.
Pracownia wyposażona jest w nowoczesne mieszalniki i loże z laminarnym przepływem powietrza. Zautomatyzowanie procesu umożliwia precyzyjne sporządzanie mieszanin z weryfikacją objętości i wagi wszystkich jej składników, zmniejsza ryzyko pomyłek, pozwala na znaczne oszczędności kosztów produkcji i czasu pracy personelu, zapewnia dokumentację każdego etapu produkcji.
Pracownia spełnia standardy sporządzania mieszanin do żywienia pozajelitowego opracowane przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz wymogi Dobrej Praktyki Wytwarzania. Zgodnie z tymi wytycznymi produkcja mieszanin odbywa się w odpowiednio zaprojektowanych i wyposażonych pomieszczeniach przeznaczonych do pracy w warunkach aseptycznych gwarantujące bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Warunki produkcji, stan techniczny urządzeń i technika pracy personelu podlegają okresowej kontroli.
Farmaceuci, biorąc aktywny udział w terapii żywieniowej pacjentów zgodnie ze swoją wiedzą oraz kompetencjami zawodowymi, pomagają w ustaleniu składu mieszaniny żywieniowej pod kątem indywidualnego zapotrzebowania oraz stabilności fizyko-chemicznej, a tym samym bezpieczeństwa terapii pacjenta.
Farmaceuci czynnie uczestniczą w pracach Sekcji Żywienia Do i Pozajelitowego PTFarm oraz Polskiego Towarzystwa Żywienia Poza i Dojelitowego POLSPEN. Pracownia pełni też funkcję dydaktyczną dla studentów farmacji, medycyny, dietetyki oraz uczniów techników farmaceutycznych.