About Us
Oddział Kliniczny Angiologii i Chorób Wewnętrznych
Ośrodek angiologiczny naszego szpitala jest czołową tego typu jednostką w Polsce.
Plan postępowania w trakcie pobytu pacjenta na oddziale jest opracowywany wcześniej, tak, aby po przyjęciu pacjenta nie tracić czasu na badania diagnostyczne, które można wykonać w trybie ambulatoryjnym. Chory przyjmowany jest na dzień przed planowanym zabiegiem. Kolejnego dnia trafia do Pracowni Endowaskularnej, gdzie wykonuje się zasadniczą część leczenia i tego samego dnia wraca na oddział, pod czujną opiekę pielęgniarek i lekarzy. Personel dba o to, aby pacjent bezpiecznie przebył najtrudniejszy okres po zabiegu.
Trzeciego dnia, jeśli nie stwierdzamy jakichkolwiek niepokojących objawów, pacjent wypisywany jest do domu. Jednocześnie wyznaczamy terminy kontroli w naszej Poradni Chorób Serca i Naczyń w pierwszym, trzecim, szóstym i dwunastym miesiącu po zabiegu.
Angiologia to nauka o chorobach naczyń. Obejmuje ona schorzenia:
- naczyń krwionośnych, doprowadzających krew do tkanek i narządów, to jest tętnic
- naczyń krwionośnych odprowadzających krew z tkanek i narządów do serca
- naczyń limfatycznych
- drobnych naczyń mikrokrążenia, czyli naczyń wypełniających poszczególne tkanki i narządy oraz łączących tętnice z żyłami.
W dużym zakresie angiologia to alternatywa w stosunku do chirurgii naczyniowej: zamiast dużej operacji chirurgicznej, wprowadzamy do naczynia cewnik, poszerzamy to naczynie, a następnie umieszczamy stent, który utrzymuje naczynie w rozszerzeniu. Takie innowacyjne postępowanie wiąże się z wielokrotnie niższym ryzykiem wystąpienia u pacjenta poważnych powikłań w okresie wykonywania samej operacji, a także w bezpośrednim okresie po jej zakończeniu. Dlatego metody angiologiczne, choć nie likwidują całkowicie potrzeby operacji chirurgicznych, stają się coraz bardziej popularne i chętnie wykonywane są jako zabiegi pierwszego wyboru.
Zajmujemy się tutaj przede wszystkim pacjentami z niedokrwieniem obwodowym, ze stopą cukrzycową, z zaburzeniami przepływu w tętnicach szyjnych; trafiają do nas także pacjenci z zatorem płucnym i zakrzepicą obwodową oraz z zawałem serca. Dużą grupę naszych pacjentów stanowią osoby z niedokrwieniem krytycznym, u których występują na kończynach owrzodzenia spowodowane niedokrwieniem tkanek lub obszary martwicy, czyli obumarłych z niedokrwienia tkanek. Endowaskularna poprawa ukrwienia u tych pacjentów stwarza szansę na gojenie się owrzodzeń i często na uniknięcie amputacji. Wielokrotnie leczenie samych owrzodzeń, nawet najbardziej wyszukanymi opatrunkami, okazuje się całkowicie nieskuteczne, o ile nie poprawi się napływu krwi do zmienionego chorobowo obszaru.
Skuteczne leczenie tak ciężko chorych pacjentów wymaga rozległej, specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Naszymi pacjentami opiekuje się wspaniały zespół pielęgniarski, niezwykle serdeczny dla chorych, oraz kompetentny zespół lekarski.