About Us
Oddział Kliniczny Hematologii i Chorób Wewnętrznych
Wykaz aktualnie prowadzonych badań klinicznych: https://www.su.krakow.pl/nasz-szpital/badania-klinicze/wykaz-badan-klinicznych
Krakowski Ośrodek Hematologiczny powstał w roku 1950, stworzył go ówczesny docent Julian Aleksandrowicz. Była to pierwsza w Polsce Klinika Internistyczna o wyraźnym profilu hematologicznym, która stanowiła kontynuację działalności zespołu prof. Tempki z okresu przedwojennego – w Szpitalu św. Łazarza przy ul. Kopernika. W krakowskiej klinice prof. Aleksandrowicz w 1958 roku przeprowadził pierwszy przeszczep szpiku pomiędzy bliźniaczymi siostrami. Zespół prof. Aleksandrowicza rozwinął wszystkie dziedziny hematologii, łącznie z nauką o anemiach, białaczkach, chłoniakach, krzepnięciu krwi, jak i o chorobach immunologicznych.
Zespół prof. Aleksandrowicza rozwinął wszystkie dziedziny hematologii, łącznie z nauką o anemiach, białaczkach, chłoniakach, krzepnięciu krwi, jak i o chorobach immunologicznych.
Obecnie, w Oddziale Klinicznym Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prowadzona jest nowoczesna diagnostyka i leczenie zanikowych i rozrostowych chorób krwi (ostrych i przewlekłych białaczek, chłoniaków, szpiczaka mnogiego) oraz chorych z wrodzonymi i nabytymi skazami krwotocznymi.
W skład Oddziału Klinicznego Hematologii wchodzą – liczący 23 łóżka – Oddział Hematologii, Oddział Przeszczepiania Szpiku Kostnego, Dzienny Ośrodek Leczenia Hematologicznego, Poradnia Hematologiczna oraz Pracownia Separacji Krwinek i Bank Komórek Krwiotwórczych.
Od 1998 roku w Oddziale Klinicznym Hematologii przeprowadzane są zabiegi transplantacji szpiku kostnego. Oddział Przeszczepiania Szpiku Kostnego dysponuje dziewięcioma pojedynczymi stanowiskami z jałowym nadciśnieniem, filtrami HEPA oraz osobnymi węzłami sanitarnymi. Do tej pory w Oddziale przeprowadzono ponad 1000 transplantacji szpiku kostnego.
Diagnostyka pacjentów Oddziału Klinicznego Hematologii prowadzona jest na podstawie objawów klinicznych oraz w oparciu o badania laboratoryjne morfologii krwi i szpiku kostnego metodami cytoenzymatycznymi, immunofenotypowymi, cytogenetycznymi i molekularnymi. Oddział Kliniczny Hematologii ma do dyspozycji wysokospecjalistyczne laboratoria niezbędne w nowoczesnej diagnostyce i leczeniu chorych, w tym m.in. Pracownię Cytogenetyczną dającą możliwość oceny chimeryzmu hematopoetycznego metodą FISH, Pracownię Cytometrii Przepływowej umożliwiającą ilościową ocenę materiału przeszczepowego oraz Pracownię Diagnostyki Molekularnej umożliwiającą ocenę chimeryzmu hematopoetycznego (STR/PCR).
Pracownia Separacji Krwinek i Bank Komórek Krwiotwórczych zajmuje się pobieraniem i przechowywaniem komórek hematopoetycznych przeznaczonych do transplantacji (zarówno autogenicznych, jak i allogenicznych).
Zespół Oddziału Klinicznego Hematologii tworzą wysoce wykwalifikowani transplantolodzy, lekarze specjaliści w dziedzinie hematologii, pielęgniarki, dietetycy oraz psycholog kliniczny, a do głównych zainteresowań naukowych zespołu należy m.in. optymalizacja diagnostyki i leczenia chorych z ostrymi i przewlekłymi białaczkami.
Rocznie, w Oddziale Klinicznym Hematologii hospitalizowanych jest ok. 6 tysięcy pacjentów. Z roku na rok rośnie liczba porad udzielanych w ramach Poradni Hematologicznej. Średnio, w ramach Poradni konsultowanych jest ok. 21 tysięcy pacjentów rocznie.
Oddział Kliniczny Hematologii dziś:
Oddział Kliniczny Hematologii zdjęcia siedziby przy ul. Kopernika:
Historia
Dzisiejsza Klinika jest kontynuacją działalności III Kliniki Chorób Wewnętrznych stworzonej przez prof. Juliana Aleksandrowicza w roku 1950, jako część nowopowstałej Akademii Medycznej w Krakowie (odłączonej od Uniwersytetu Jagiellońskiego). Równocześnie z profilem ogólnointernistycznym zajmowała się w sposób szczególny chorobami krwi.
Tu w roku 1958 przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg transplantacji szpiku kostnego u chorej z białaczką od bliźniaczej siostry, tu powstały zręby polskiej hematologii, pierwsze podręczniki akademickie, tu powstało pierwsze Towarzystwo Hematologiczne oraz zaczęto drukować pierwsze polskie specjalistyczne czasopismo o tematyce hematologicznej „Hematologica Cracoviensis.”