List of units
List of units
- List of units
About Us
Zakład Endoskopii
Zakład Endoskopii NSSU jest największą tego typu placówką w Polsce. Posiada 11 sal zabiegowych, w których wykonuje się badania endoskopowe przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i trzustkowych oraz układu oddechowego. W Zakładzie pracuje zespół lekarzy i pielęgniarek posiadających najwyższe (potwierdzone licznymi polskimi i międzynarodowymi certyfikatami) kwalifikacje w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Wszystkie procedury wykonywane są na najnowszym, a zarazem najnowocześniejszym w Polsce sprzęcie, z wykorzystaniem materiałów pochodzących od światowych liderów technologicznych, co dodatkowo gwarantuje ich najwyższą jakość oraz maksymalny komfort i bezpieczeństwo dla Pacjenta. W procesie dezynfekcji sprzętu endoskopowego wykorzystywane są najnowocześniejsze urządzenia myjące w Polsce, a proces dezynfekcji jest monitorowany elektronicznie na każdym jego etapie.
W Zakładzie działają następujące Pracownie:
- Pracownia Górnego Odcinka Przewodu Pokarmowego
- Pracownia Dolnego Odcinka Przewodu Pokarmowego
- Pracownia Endoskopowej Wstecznej Cholangiopankreatograii (ERCP)
- Pracownie Endoskopowej Ultrasonografii (EUS)
- Pracownia Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego
- Pracownia Bronchoskopii
- Pracownia Ultrasonografii Wewnątrzoskrzelowej (EBUS)
Odbywają się tutaj również zajęcia dydaktyczne dla studentów medycyny Wydziału Lekarskiego UJ oraz studentów Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców UJ (zajęcia w języku angielskim). Organizowane są również szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
W Zakładzie prowadzone są badania naukowe dotyczące roli endoskopii w diagnostyce i leczeniu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego.
prof. dr hab. n. med. Michal Kukla
Prof. dr hab. n. med. Michał Kukla jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach). Studia ukończył w roku 2000. Następnie podjął staż podyplomowy, który odbywał w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. S. Szyszko w Zabrzu. W 2001 roku rozpoczął staż specjalizacyjny z chorób wewnętrznych w II Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitalu Rejonowego w Zabrzu, który od 2006 roku kontynuował w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii w Katowicach. Stopień specjalisty chorób wewnętrznych uzyskał w listopadzie 2007 roku. W grudniu 2008 roku rozpoczął staż specjalizacyjny z gastroenterologii w Klinice Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Stopień specjalisty w dziedzinie gastroenterologii uzyskał w kwietniu 2011 roku. Od października 2013 roku do września 2019 roku pracował na stanowisku adiunkta habilitowanego w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii w Katowicach. W grudniu 2015 roku rozpoczął staż specjalizacyjny w dziedzinie chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu na I Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. Od 2016 roku posiada certyfikat hepatologa wydawany przez Polskie Towarzystwo Hepatologiczne. W październiku 2019 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Endoskopii zlokalizowanego w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Od początku kariery zawodowej kontynuował także pracę naukową. Od 2001 do 2007 roku był asystentem, a następnie adiunktem w Katedrze i Zakładzie Fizjologii w Zabrzu. W czerwcu 2007 roku obronił rozprawę doktorską pt.: „Stężenia sPECAM-1 i sVCAM-1 w surowicy krwi chorych na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz ich znaczenie w monitorowaniu leczenia przeciwwirusowego” uzyskując tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Kontynuował pracę naukową i w lutym 2013 roku po obronie rozprawy habilitacyjnej pt.: „Rola nowoodkrytych adipokin w patogenezie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C” oraz niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby” uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowany nauk medycznych.
Jest autorem lub współautorem 149 pełnotekstowych artykułów naukowych publikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych o łącznym współczynniku oddziaływania (Impact Factor) 137,7 pkt i wartości ponad 2400 punktów MNiSW. Prace były cytowane (wg Google Scholar) w renomowanych czasopismach naukowych ponad 1450 razy, co pozwoliło na uzyskanie indeksu Hirscha 22. Jest także autorem lub współautorem licznych doniesień prezentowanych podczas konferencji naukowych międzynarodowych i krajowych oraz autorem książki i 12 rozdziałów w polskich i zagranicznych książkach o tematyce medycznej. Stale prowadzi wykłady na konferencjach i kursach z dziedziny gastroenterologii i hepatologii, także dla lekarzy innych specjalności i rezydentów.
Głównym polem zainteresowań naukowych prof. dr. hab. n. med. Michała Kukli jest hepatologia. Pierwszoplanowym tematem jego badań naukowych są przewlekłe choroby wątroby, zwłaszcza niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i wirusowe zapalenia wątroby w powiązaniu z zaburzeniami metabolicznymi takimi jak otyłość i cukrzyca. Szczególnie interesuje się wpływem tkanki tłuszczowej, traktowanej jako narząd endokrynny, produkujący szereg hormonów i czynników biorących udział w odpowiedzi zapalnej, na przebieg przewlekłych chorób wątroby i szybkość uszkodzenia wątroby (rozwoju włóknienia i marskości). Jednocześnie zajmuje się wpływem tych zaburzeń na ryzyko rozwoju pierwotnego raka wątroby u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby i zespołem metabolicznym. Dodatkowym polem zainteresowania prof. dr. hab. Michał Kukli jest patogeneza otyłości patologicznej i wpływ leczenia chirurgicznego tej otyłości na zaburzenia funkcji wątroby. Kolejnym aspektem zainteresowania jest cholestaza ciężarnych i jej związek z zaburzeniami metabolicznymi, w tym z cukrzycą.
W latach 2000 i 2003 odbył staż zagraniczny w dziedzinie chorób wewnętrznych w Bronglais General Hospital, Department of Internal Medicine, Aberrystwyth, Wielka Brytania. W 2015 roku przebywał w Imperial College of London, Wielka Brytania, Department of Gastroenterology and Hepatology, na stażu z hepatologii.
Od wielu lat przynależy do szeregu organiazcji: od 2013 członek European Association for the Study of the Liver (EASL), od 2012 roku członek Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, od 2009 członek European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE), od 2009 członek Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, a od 2014-2019 vice-przewodniczący Oddziału Śląskiego Towarzystwa Gastroenterologii, od 2001 członek Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego (w latach 2008-2011 sekretarz Oddziału Śląskiego). Od 2016 roku jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Zabiegi, w których specjalizuje się prof. dr hab. n. med. M. Kukla
Kolejnym polem zainteresowań prof. dr. hab. n. med. Michała Kukli, które ściśle wiąże się z wykonywaną pracą jest endoskopia. Szybki rozwój technik endoskopowych wymaga stałego poszerzania swojej wiedzy i udziału w praktycznych kursach endoskopii, w których systematycznie uczestniczy. Diagnostyka ta stanowi najbardziej efektywną metodę wykrywania, a w niektórych przypadkach także leczenia nowotworów przewodu pokarmowego. Prof. dr hab. n. med. Michał Kukla wykonuje zarówno diagnostyczne jak i zabiegowe ezofagogastroduodenoskopie oraz kolonoskopie. Procedury zabiegowe obejmują endoskopowe usuwanie polipów, tamowanie krwawień, rozszerzanie i protezowanie zwężeń przewodu pokarmowego, podwiązywanie żylaków przełyku, sklerotyzację żylaków żołądka, leczenie zmian naczyniowych w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Dodatkowo wykonuje USG diagnostyczne jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej oraz celowane biopsje pod kontrolą USG.
dr n. med. Marek Winiarski
Dr n. med. Marek Winiarski, specjalista chirurgii ogólnej i gastroenterologii.
Urodził się 25.05.1968 w Krakowie. W 1994 ukończył Wydział Lekarski UJ i uzyskał dyplom lekarza. Po odbyciu stażu podyplomowego rozpoczął pracę w II Katedrze Chirurgii Ogólnej UJ. W trakcie pracy uzyskał I i II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej i tytuł specjalisty gastroenterologa. W 2003 obronił pracę doktorską poświęconą roli endoskopii w krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego i diagnostyki infekcji Helicobakter pylori. Od początku pracy w Klinice Chirurgicznej interesował się chirurgią małoinwazyjną (laparoskopia) i endoskopią. W 2010 uzyskał dyplomy umiejętności Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w zakresie panendoskopii i kolonoskopii, a w 2016 dyplom umiejętności Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgii Polskiej w zakresie gastroskopii, kolonoskopii i endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW). Dr Marek Winiarski wykonuje samodzielnie badania endoskopowe w pełnym zakresie obejmujące przełyk, żołądek, dwunastnicę (gastroskopia), jelito grube (kolonoskopia), drogi żółciowe i trzustkowe (ECPW). Uczestniczy w kursach i zjazdach endoskopowych, podnosząc swoje kwalifikacje w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego.
Organizuje również kursy endoskopowe, przekazując swoją wiedzę i umiejętności studentom medycyny, lekarzom i pielęgniarkom. Dr Marek Winiarski jest autorem kilkunastu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz kilkudziesięciu doniesień zjazdowych. Jest również autorem rozdziałów w trzech podręcznikach dotyczących chirurgii i endoskopii. Najnowszy podręcznik to „Endoskopia przewodu pokarmowego – podręczne kokmpendium” pod redakcją prof.dr.hab.med. Jacka Sobockiego.
Obecnie pełni funkcję zastępcy Kierownika Zakładu Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu.
dr n. med. Aleksander Zając
Dr n. med. Aleksander Zając - specjalista chirurg
Urodził się w 1950 roku w Krakowie.
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie (obecnie Collegium Medicum UJ). W 1992 r. obronił rozprawę doktorską z zakresu endoskopowego rozpoznawania przewlekłych chorób trzustki - 1992 r.
W latach 1975-2019 był pracownikiem I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Obecnie jest pracownikem Zakładu Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Od 1997 roku wykonuje pełny zakres badań diagnostycznych i zabiegów endoskopowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i trzustki. Wysokie umiejętności potwierdzone zostały uzyskaniem certyfikatu wydanego przez Sekcję Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich (2005 r.).
W latach 2008-2012 był Przewodniczącym Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich, obecnie jest członkiem zarządu. W latach 2008 – 2012 był czlonkiem zarządu Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Aktywny lub były członek: Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, Europejskiego Towarzystwa Chirurgicznego (ESS), Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Endoskopowej (EAES).
Wykonawca lub współwykonawca projektów naukowych: Komitetu Badań Naukowych, projektów statutowych i własnych uczelni.
Organizator i prowadzący akredytowanych specjalistycznych szkoleń, kursów i warsztatów z zakresu endoskopii diagnostycznej i zabiegowej.
Szkolenia podyplomowe: 1995 – Davos, 2001 – Marsylia, 2005 – Hamburg, 2015 - Tybinga
Dorobek naukowy:
- autor lub współautor 96 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych
- autor lub współautor 6 rozdziałów w monografiach i podręcznikach
- autor lub współautor 139 doniesień naukowych przedstawionych na zjazdach i kongresach zarówno krajowych jak i zagranicznych
dr n. med. Marcin Dembiński
Dr n. med. Marcin Dembiński jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Studia ukończył w 2001r. W tym samym roku rozpoczął staż podyplomowy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Po stażu został zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Chirurgii Endoskopowej. Od 2011r zatrudniony jest w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endoskopowej i Naczyniowej, która powstała w wyniku reorganizacji jednostek znajdujących się w budynku „Czerwonej Chirurgii”. Także w 2011r., po ukończeniu specjalizacji z chirurgii ogólnej, został zatrudniony w tej samej jednostce na stanowisku starszego asystenta. W 2013r. w wyniku przeprowadzenia kolejnej reorganizacji, jego miejsce pracy zmieniło nazwę na Klinika Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich, gdzie pracował do jej likwidacji w 2019r., związanej z przeprowadzką Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby.
Od samego początku swojej kariery zawodowej chirurga ogólnego, jego zainteresowania związane są przede wszystkim z technikami małoinwazyjnymi, które skupiają się wokół techniki laparoskopowej i endoskopowej. W styczniu 2020r rozpoczyna pracę w Zakładzie Endoskopii NSSU, gdzie pracuje do chwili obecnej.
Dr n. med. Marcin Dembiński jest ponadto absolwentem studiów doktoranckich, które ukończył w 2006r. Rozprawę doktorską pt.: „Heparyna i niektóre mechanizmy jej działania w doświadczalnym ostrym zapaleniu trzustki” obronił z wyróżnieniem w 2007r.
Od początku pracy zawodowej jest związany z II Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM, gdzie pracował początkowo jako asystent, a następnie jako adiunkt. Działalność naukowa rozpoczęta jeszcze w trakcie studiów zaowocowała licznymi publikacjami oraz doniesieniami zjazdowymi. Dr n. med. Marcin Dembiński jest współautorem 56 publikacji o współczynniku oddziaływania (Impact Factor) ponad 83, indeksie Hirscha 20, punktacji MNiSW 860. Jest także współautorem wielu doniesień zjazdowych. Za swoją pracę naukową był niejednokrotnie nagradzany przez Władze Uczelni. Ponadto od 2008r. jest członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Ostry Dyżur”.
Od czasu rozpoczęcia pracy na „Czerwonej Chirurgii” prowadzi także działalność dydaktyczną ze studentami IV-VI roku Wydziału Lekarskiego. Od 2004r. jego działalność dydaktyczna została rozszerzona o zajęcia ze studentami IV-VIr. Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców UJ CM gdzie aktualnie jest koordynatorem zajęć z chirurgii ogólnej dla IV i VI roku.
Podczas swojej działalności zarówno lekarskiej jak i naukowo-dydaktycznej uczestniczył w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych. Ukończył także liczne kursy i szkolenia zarówno krajowe jak i międzynarodowe, między innymi: „Bezbólowa Kolonoskopia”, „Kurs Trenerów Kolonoskopii Przesiewowej”, „Kurs Trenerów Endoskopii”, „Warsztaty ESD”, „Basic ESD”, „Advanced ESD”, „Kurs EWCP”, „Protezowanie Przewodu Pokarmowego i Dróg Żółciowych”, „Biotechnologie w Chirurgii”, „Zaawansowane Techniki Edukacyjne – PBL”, „Zaawansowane Techniki Edukacyjne w Naukach Klinicznych”, „Zaawansowane Techniki Edukacyjne w Naukach Zabiegowych”. Uczestniczył w licznych szkoleniach indywidualnych mających na celu doskonalenie technik endoskopowych, operacyjnych oraz dydaktycznych.
Dr n. med. Marcin Dembiński podczas swojej pracy na „Czerwonej Chirurgii” wykonywał szerokie spektrum zabiegów laparoskopowych, między innymi: gastrektomie, resekcje odcinkowe i całkowite jelita grubego, adrenalektomie, resekcje guzów i torbieli wątroby, splenektomie, plastyki przepuklin rozworu przełykowego, plastyki przepuklin pachwinowych, kardiomiotomie oraz zabiegi bariatryczne. Równolegle do zabiegów chirurgicznych wykonywał liczne zabiegi endoskopowe, zarówno diagnostyczne jak i terapeutyczne. Posiada certyfikat Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich w zakresie endoskopii diagnostycznej i endoskopii operacyjnej przewodu pokarmowego. Do spektrum wykonywanych przez niego procedur endoskopowych można zaliczyć: gastroskopie i kolonoskopie (zarówno diagnostyczne jak i zabiegowe, w tym: protezowanie przewodu pokarmowego zarówno w przebiegu zwężeń nowotworowych jak i nieszczelności pooperacyjnych, poszerzanie zwężeń, polipektomie, mukozektomie, dyssekcje podśluzówkowe, tamowanie krwawień z żylaków przełyku i żołądka oraz z owrzodzeń żołądka i dwunastnicy) i endoskopową wsteczną cholangiopankreatografię wraz z wykonywaniem podczas niej zabiegów usuwania złogów z dróg żółciowych, protezowania dróg żółciowych, ampulektomii, a także zabiegami śródoperacyjnymi zarówno wykonywanymi w sposób klasyczny jak i na drodze wprowadzenia duodenoskopu przez powłoki pacjenta.
dr n. med. Marcin Strzałka
Dr n. med. Marcin Strzałka - specjalista chirurgii ogólnej, specjalista gastroenterologii
Dr n. med. Marcin Strzałka ukończył w 1998 roku studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym. Od 01.10.1998 do 31.12.2002 roku pracował na stanowisku młodszego asystenta w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Od 01.01.2003 roku pracuje, początkowo na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta, w II Katedrze Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (w Klinice Chirurgii Endoskopowej oraz w Klinice Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej). W 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie po obronie z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej pt.: „Wartość laparoskopii w leczeniu schorzeń jamy brzusznej u chorych w wieku podeszłym”. W 2007 roku po zakończeniu szkolenia i zdaniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej, a w 2013 roku tytuł specjalisty gastroenterologii. Od 01.07.2013 roku pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej, Ortopedii i Obrażeń Wielonarządowych Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W styczniu 2020 roku pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Od 01.02.2020 roku pracuje na stanowisku starszego asystenta w Zakładzie Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz na stanowisku adiunkta w Klinice Chirurgii Ogólnej i Stanów Nagłych II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Dr n. med. Marcin Strzałka odbył liczne staże oraz praktyki zawodowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Wśród tych ostatnich należy wymienić staże:
- W Klinice Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Mesynie we Włoszech.
- W Oddziale Chirurgii Ogólnej Scunthorpe General Hospital w Scunthorpe w Wielkiej Brytanii.
- W Oddziale Chorób Wewnętrznych Scunthorpe General Hospital w Scunthorpe w Wielkiej Brytanii.
- W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Murcii w Hiszpanii.
- W Klinice Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Maladze w Hiszpanii.
- W Zakładzie Radiologii Szpitala Blekinge w Karlskronie w Szwecji.
- W Oddziale Chirurgii Szpitala w Luebbecke w Niemczech.
- W Klinikach Szpitala Uniwersytetu Ain Shams w Kairze w Egipcie.
- W Oddziale Chirurgii Szpitala Blekinge w Karlskronie i Karlsham w Szwecji.
- W Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Torakochirurgii Uniwersytetu w Greifswaldzie w Niemczech.
- W Klinice Chirurgii Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium w Niemczech.
- Na University of Rochester w Stanach Zjednoczonych Ameryki w ramach Projektu „Pro bono Collegii Medici Universitatis Jagiellonicae”.
Dr n. med. Marcin Strzałka od początku pracy zawodowej interesował się szczególnie chirurgią małoinwazyjną (laparoskopią) i endoskopią. Wykonuje samodzielnie badania endoskopowe w pełnym zakresie obejmujące przełyk, żołądek, dwunastnicę (gastroskopia), jelito grube (kolonoskopia), drogi żółciowe i trzustkowe (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, ECPW). Przeprowadzane endoskopowe procedury terapeutyczne obejmują m. in.: endoskopowe usuwanie polipów, tamowanie krwawień do światła przewodu pokarmowego, endoskopową sfinkterotomię, usuwanie kamieni z dróg żółciowych, protezowanie dróg żółciowych, rozszerzanie i protezowanie zwężeń przewodu pokarmowego, podwiązywanie żylaków przełyku, leczenie zmian naczyniowych w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego, wykonywanie przezskórnych endoskopowych gastrostomii (PEG) oraz J-PEG, zakładanie i usuwanie bariatrycznych balonów żołądkowych. Dr n. med. Marcin Strzałka wykonuje także zabiegi endoskopowej ultrasonografii (EUS) z biopsją zmian patologicznych oraz endoskopowe drenaże torbieli pozapalnych trzustki pod kontrolą obrazu endosonograficznego. Uczestniczy w kursach, szkoleniach i zjazdach endoskopowych, stale podnosząc swoje kwalifikacje w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego. Potwierdzeniem wysokich kwalifikacji endoskopowych dr. n. med. Marcina Strzałki jest posiadany przez niego dyplom umiejętności Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich w zakresie endoskopowych procedur diagnostycznych i terapeutycznych wykonywanych w obrębie układu pokarmowego (gastroskopii, kolonoskopii i endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej).
Dr n. med. Marcin Strzałka jest autorem lub współautorem 50 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz 70 doniesień na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Jest również autorem lub współautorem rozdziałów w podręcznikach dotyczących chirurgii i endoskopii.
lek. Andrzej Hebzda
Specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych. Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplom uzyskał w 2007. Obecnie zatrudniony w Zakładzie Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W latach 2007- 2020 pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojskowego w Krakowie gdzie w 2014 uzyskał tytuł specjalisty chorób wewnętrznych. W latach 2015- 2018 związany z Kliniką Gastroenterologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gdzie w 2018 uzyskał tytuł specjalisty gastroenterologii.
Uczestnik licznych kursów w zakresie endoskopii oraz ultrasonografii jak również endoskopowej ultrasonografii (EUS). Głównym polem zainteresowań są nieswoiste choroby zapalne jelit czyli choroba Leśniowskiego- Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego jak również choroby wątroby i dróg żółciowych oraz trzustki, w szczególności diagnostyka różnicowa jej zmian ogniskowych w endosonografii. Wykonywane badania i zabiegi endoskopowe to gastroskopia i kolonoskopia z procedurami zabiegowymi takimi jak tamowanie krwawień do przewodu pokarmowego, usuwanie polipów metodami endoskopowej mukozektomii oraz dyssekcji podśluzówkowej, wytwarzanie przetok odżywczych (PEG), ligacja żylaków przełyku, ablacja przełyku Barretta, zakładanie balonów dożołądkowych w leczeniu bariatrycznym. Wykonuje również badania endoskopowej ultrasonografii (EUS), biopsje pod kontrolą EUS oraz endoskopowe drenaże torbieli trzustki pod kontrola EUS. Dodatkowo wykonuje USG diagnostyczne jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej oraz celowane biopsje pod kontrolą USG.
Galeria zdjęć
Activity
W Zakładzie Endoskopii NSSU pracuje zespół lekarzy i pielęgniarek posiadających najwyższe kwalifikacje w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego. Wykonujemy pełny zakres badań i zabiegów endoskopowych obejmujących przewód pokarmowy, drogi żółciowe, trzustkę oraz badania endoskopowe układu oddechowego.
W Zakładzie działają następujące Pracownie:
- Pracownia Górnego Odcinka Przewodu Pokarmowego
- Pracownia Dolnego Odcinka Przewodu Pokarmowego
- Pracownia Endoskopowej Wstecznej Cholangiopankreatografii (ERCP)
- Pracownie Endoskopowej Ultrasonografii (EUS)
- Pracownia Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego
- Pracownia Ultrasonografii Wewnątrzoskrzelowej (EBUS)
Pracownia Bronchoskopii i Ultrasonografii Wewnątrzoskrzelowej (EBUS)
Pracownia Bronchoskopii i Ultrasonografii Wewnątrzoskrzelowej
- Rutynowe badanie bronchofiberoskopowe z oceną drzewa oskrzelowego i możliwością wykonania:
- popłuczyn oskrzelowych do badań mikrobiologicznych i cytologicznych
- wymazów szczoteczkowych,
- wycinków szczypczykowych z oskrzela (EB – Biopsja Oskrzela)
- wycinków szczypczykowych z płuca (TBLB - Przezoskrzelowa Biopsja Płuca),
- konwencjonalnej aspiracyjnej biopsji igłowej przezoskrzelowej węzłów chłonnych śródpiersia (cTBNA)
- płukania oskrzelowo-pęcherzykowego (BAL)
- Przezoskrzelowa aspiracyjna biopsja igłowa węzłów chłonnych śródpiersia pod kontrolą ultrasonografii w czasie rzeczywistym (RT-EBUS/TBNA)
- Diagnostyka zmian obwodowych w płucach z zastosowaniem ultrasonograficznej sondy obwodowej (Radial mini-probe EBUS) oraz nowoczesnego ultra-cienkiego bronchofiberoskopu
Pracownia Bronchoskopii
PRACOWNIA BRONCHOSKOPII ZAKŁADU ENDOSKOPII NSSU W KRAKOWIE
W Pracowni Bronchoskopii Zakładu Endoskopii NSSU w Krakowie wykonywane są diagnostyczne i terapeutyczne zabiegi bronchofiberoskopowe. Na dwóch salach zabiegowych, wyposażonych w nowoczesną aparaturę endoskopową i monitorującą parametry życiowe pacjenta, przeprowadzane są badania przez wysokokwalifikowaną i doświadczoną kadrę – lekarzy pulmonologów i pielęgniarki endoskopowe.
Badania bronchoskopowe wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i tzw. płytkiej sedacji, która znacznie poprawia komfort przeprowadzanych zabiegów. W wybranych przypadkach istnieje możliwość wykonywania zabiegu w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą anestezjologa.
Pracownia wykonuje szeroki zakres badań diagnostycznych, takich jak: bronchofiberoskopia z pobraniem celowanych popłuczyn oskrzelowych do badań (m.in. cytologicznych, mikrobiologicznych), wymazów szczoteczkowych, wycinków szczypczykowych z oskrzela (EB – Biopsja Oskrzela), z płuca (TBLB - Przezoskrzelowa Biopsja Płuca), węzłów chłonnych śródpiersia (cTBNA – Konwencjonalna Przezoskrzelowa Aspiracyjna Biopsja Igłowa) oraz płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe (BAL) przydatne w diagnostyce chorób śródmiąższowych płuc.
W Pracowni Bronchoskopii przeprowadzane są również wewnątrzoskrzelowe badania ultrasonograficzne przy użyciu sond sektorowych (EBUS) i radialnych (miniprobe-EBUS) w diagnostyce nienowotworowych i nowotworowych powiększonych węzłów śródpiersia i guzków obwodowych płuca. Dzięki stosowanym metodom obrazowym wykonywane są przezoskrzelowe aspiracyjne biopsje igłowe pod kontrolą ultrasonograficzną w czasie rzeczywistym (RT-EBUS/TBNA) umożliwiające precyzyjną diagnostykę i ocenę stopnia zaawansowania raka płuca (staging) i podjęcie właściwej decyzji o dalszym leczeniu onkologicznym.
Od niedawna Pracownia Bronchoskopii dysponuje ultracienkimi bronchofiberoskopami z dedykowaną sondą ultrasonograficzną (miniprobe- EBUS) i możliwością wykonania biopsji przezoskrzelowej co znacznie poprawiło skuteczność diagnostyki obwodowych guzków płuca.
W Pracowni Bronchoskopii po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg termoplastyki oskrzelowej (BT - bronchial thermoplasty), metody stosowanej w leczeniu niektórych postaci ciężkiej astmy oskrzelowej.
Endoskopowa ultrasonografia (EUS) w górnym odcinku przewodu pokarmowego
Endoskopowa ultrasonografia (endoscopic ultrasound, EUS) w górnym odcinku przewodu pokarmowego jest badaniem wykonywanym zwykle w celu dokładnej oceny stwierdzonych wcześniej zmian chorobowych w narządach lub w otoczeniu górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz w celu potwierdzenia lub wykluczenia tego typu zmian przy ich podejrzeniu postawionym na podstawie objawów klinicznych lub wykonanych wcześniej innych badań. Informacje uzyskane podczas endoskopowej ultrasonografii mogą pozwolić na postawienie rozpoznania lub ocenę stopnia zaawansowania choroby, co może mieć istotny wpływ na dalsze postępowanie.
Przeprowadzenie zabiegu
Przed zabiegiem lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Zabieg wykonuje się na czczo, co oznacza, że w ciągu 6 godzin przed jego rozpoczęciem należy wstrzymać się od jedzenia i picia. Po konsultacji z lekarzem pacjenci przyjmujący leki na stałe mogą je zwykle zażyć popijając niewielką ilością wody. W zależności od wskazań przed zabiegiem lub w jego trakcie mogą zostać podane dożylnie leki uspokajające, nasenne, przeciwbólowe i/lub środek kontrastowy do badania ultrasonograficznego. Aby to umożliwić do żyły obwodowej przed zabiegiem zakładana jest jednorazowa kaniula. Przed zabiegiem zwykle do jamy ustnej i gardła podaje się także lek znieczulający miejscowo w aerozolu. Bezpośrednio przed zabiegiem należy wyjąć z jamy ustnej wszystkie nieprzytwierdzone na stałe przedmioty (np. protezy zębowe).
W trakcie zabiegu pacjent leży na lewym boku. Zabieg wykonuje się za pomocą giętkiego endoskopu o średnicy 12 – 13 mm, który wprowadza się pod kontrolą wzroku przez jamę ustną i gardło do przełyku, żołądka i dwunastnicy. Na końcu endoskopu znajduje się niewielka głowica ultrasonograficzna, która pozwala na uwidocznienie ściany przewodu pokarmowego oraz jego otoczenia wraz z położonymi tam narządami i strukturami anatomicznymi (np. trzustka, drogi żółciowe, naczynia, węzły chłonne). Zabieg zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Mogą się z nim wiązać nieprzyjemne doznania podobne do występujących podczas gastroskopii: odruchy wymiotne, kaszel, odbijanie powietrza, uczucie rozciągania w jamie brzusznej. Są to w większości naturalne reakcje odruchowe, a ich nasilenie jest osobniczo zmienne. Podawane leki mają na celu zmniejszenie nasilenia lub wyeliminowanie nieprzyjemnych doznań.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji w oddziale szpitalnym. W tym czasie prosimy pozostać na czczo, aż do czasu wyrażenia zgody na picie i jedzenie przez lekarza. Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.
Jeżeli w czasie zabiegu podawano leki wpływające na funkcję ośrodkowego układu nerwowego to w dniu zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu, ani podejmować decyzji prawnych. W razie wypisu ze szpitala w dniu zabiegu konieczna jest także opieka drugiej osoby podczas powrotu do domu.
Możliwe powikłania zabiegu
Endoskopowa ultrasonografia jest zabiegiem wykonywanym od wielu lat. Na podstawie zgromadzonego doświadczenia na ten temat uważa się, że jest to zabieg bezpieczny. Według statystyk powikłania zdarzają się u 0,1% badanych osób, czyli raz na około 1000 zabiegów. Są to przede wszystkim: perforacja (przedziurawienie) ściany przewodu pokarmowego, krwawienie, działania niepożądane podawanych leków (w tym reakcje uczuleniowe) oraz powikłania związane ze współistniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Ryzyko perforacji jest większe u osób ze zwężeniem przełyku lub innej części przewodu pokarmowego oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mimo małego ryzyka powikłań nie możemy całkowicie wykluczyć ich wystąpienia. Część powikłań może być poważna, a ich konsekwencją może być konieczność przedłużenia hospitalizacji, wykonywania badań diagnostycznych, leczenia antybiotykami, transfuzji krwi i preparatów krwiopochodnych, leczenia endoskopowego lub operacyjnego. W literaturze medycznej opisano pojedyncze przypadki zgonu związanego z powikłaniami endoskopowej ultrasonografii. Echoendoskop nie jest sprzętem jednorazowym, ale po każdym badaniu podlega czyszczeniu i dezynfekcji wysokiego poziomu, co zapewnia wymagany poziom zabezpieczenia przez przeniesieniem infekcji.
Endoskopowa ultrasonografia (EUS) w jelicie grubym
Endoskopowa ultrasonografia (endoscopic ultrasound, EUS) w jelicie grubym jest zabiegiem endoskopowym, który wymaga Pani/Pana zgody. Badanie to wykonuje się w celu dokładnej oceny zmian chorobowych w ścianie jelita grubego lub jego bezpośrednim otoczeniu. Najczęściej badany jest końcowy odcinek jelita grubego, czyli odbytnica i esica. Badanie innych odcinków jelita grubego wykonuje się rzadko. Informacje uzyskane podczas endoskopowej ultrasonografii mogą pozwolić na postawienie rozpoznania lub ocenić zaawansowanie choroby, co może mieć istotny wpływ na dalsze postępowanie.
Przeprowadzenie zabiegu
Przed zabiegiem wykonuje się wlewkę doodbytniczą w celu oczyszczenia końcowego odcinka jelita grubego ze stolca. W części przypadków jest potrzebne pełne oczyszczenie całego jelita grubego przy pomocy podawanych doustnie środków przeczyszczających. W trakcie zabiegu, u niektórych pacjentów, może zostać podany dożylnie ultrasonograficzny środek kontrastowy. W zależności od wskazań przed zabiegiem lub w jego trakcie mogą zostać podane także dożylnie leki uspokajające, nasenne, przeciwbólowe. Aby to umożliwić do żyły obwodowej założona zostaje jednorazowa kaniula.
W trakcie zabiegu pacjent leży na boku lub na wznak. Zabieg wykonuje się za pomocą giętkiego endoskopu o średnicy 12-13 mm, który wprowadza się pod kontrola wzroku przez odbyt do jelita grubego. Na końcu endoskopu znajduje się niewielka głowica ultrasonograficzna, która pozwala na uwidocznienie ściany jelita oraz narządów i struktur anatomicznych leżących w jej sąsiedztwie. Zabieg zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Mogą wiązać się z nim nieprzyjemne doznania podobne do występujących podczas kolonoskopii, takie jak: uczucie parcia na stolec, wzdęcie, ból w podbrzuszu. Ich natężenie zależy od indywidualnej wrażliwości bólowej i warunków anatomicznych.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji w oddziale szpitalnym. W tym czasie prosimy pozostać na czczo aż do czasu wyrażenia zgody na picie i jedzenie przez lekarza. Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.
Jeżeli w czasie zabiegu podawano leki wpływające na funkcję ośrodkowego układu nerwowego to w dniu zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu ani podejmować decyzji prawnych. W razie wypisu ze szpitala w dniu zabiegu konieczna jest także opieka drugiej osoby podczas powrotu do domu.
Możliwe powikłania zabiegu
Ponieważ w literaturze medycznej nie ma dokładnych statystyk na temat częstości powikłań związanych z EUS jelita grubego przyjmuje się, że ryzyko z tym związane jest podobne, jak w przypadku innych badań endoskopowych jelita grubego, takich jak: sigmoideoskopia i kolonoskopia. Najważniejszym poważnym powikłaniem tych zabiegów jest perforacja (przedziurawienie) ściany jelita. Ryzyko perforacji związane z sigmoideoskopią wynosi około 1:25000 i tę wartość należy przyjąć dla zabiegów EUS, podczas których ocenia się tylko esicę i odbytnicę. Dla nielicznych zabiegów, podczas których endoskop wprowadza się także do innych odcinków jelita grubego, należy przyjąć ryzyko podobne jak dla kolonoskopii, czyli 1:1000. Ryzyko perforacji może być większe u osób ze zwężeniem lub uchyłkami jelita grubego. Inne możliwe powikłania to: krwawienie, działania niepożądane podawanych leków (w tym reakcje uczuleniowe) oraz powikłania związane ze współistniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego.
Mimo małego ryzyka powikłań nie możemy całkowicie wykluczyć ich wystąpienia. Część powikłań może być poważna, a ich konsekwencją może być konieczność przedłużenia hospitalizacji, wykonywania badań diagnostycznych, leczenia antybiotykami, transfuzji krwi i preparatów krwiopochodnych, leczenia endoskopowego lub operacyjnego. W skrajnie niekorzystnych przypadkach powikłania mogą doprowadzić do zgonu. Echoendoskop nie jest sprzętem jednorazowym, ale po każdym badaniu podlega czyszczeniu i dezynfekcji wysokiego poziomu, co zapewnia wymagany poziom zabezpieczenia przed przeniesieniem infekcji.
Biopsja igłowa pod kontrolą endoskopowej ultrasonografii (EUS)
Biopsja igłowa pod kontrola endoskopowej ultrasonografii jest zabiegiem endoskopowym, który wymaga Pani/Pana zgody. Poniżej przedstawiamy informacje na temat celu tego zabiegu, sposobu jego wykonania oraz możliwych powikłań.
Na podstawie dotychczas wykonanych badań stwierdzono u Pani/Pana nieprawidłowości (takie jak np. guz, naciek, torbiel, powiększone węzły chłonne) w obrębie przewodu pokarmowego lub sąsiednich narządów. Biopsja igłowa stwierdzonej zmiany/zmian pod kontrolą endoskopowej ultrasonografii ma na celu pobranie materiału do badania mikroskopowego. Wynik badania mikroskopowego pobranego materiału może się przyczynić do postawienia rozpoznania i może mieć istotny wpływ na dalsze postępowanie.
Przeprowadzenie zabiegu
Biopsje wykonuje się w trakcie zabiegu endoskopowego o nazwie endoskopowa ultrasonografia (EUS). W części przypadków przed biopsją podaje się dożylnie profilaktyczną dawkę antybiotyku. Drugą dawkę i kolejne dawki antybiotyku należy przyjąć po zabiegu zgodnie z zaleceniami, które otrzyma Pani/Pan od lekarza wykonującego zabieg. Do biopsji używa się jednorazowej igły o średnicy mniejszej lub równej 1 mm. Igłę wprowadza się przez kanał w endoskopie, a następnie, po wysunięciu jej końcówki z kanału, nakłuwa się zmianę. Położenie końcówki igły podczas nakłucia kontrolowane jest w obrazie ultrasonograficznym, na którym widać także nakłuwany narząd i sąsiadujące z nim struktury anatomiczne. Z nakłuwanej zmiany pobiera się niewielką ilość materiału do badania cytologicznego i/lub niewielki fragment tkanki do badania histopatologicznego. Jeżeli jest to uzasadnione wykonuje się także inne badania (np. markery nowotworowe, badania biochemiczne, mikrobiologiczne, cytometria przepływowa). Liczba nakłuć wykonywanych podczas zabiegu waha się zwykle od 1 do 6. W części przypadków konieczne jest nakłucie więcej niż jednej zmiany. Nakłucie nie jest bolesne.
Możliwe powikłania
Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą EUS jest zabiegiem wykonywanym od wielu lat. Na podstawie zgromadzonego doświadczenia na ten temat uważa się, że jest to zabieg bezpieczny. Według statystyk powikłania po nakłuciach zmian litych zdarzają się u około 1,2% pacjentów, czyli raz na około 80 zabiegów. Powikłania po nakłuciu zmian torbielowatych (płynowych) mogą być nieznacznie częstsze. Mimo małego ryzyka powikłań nie możemy całkowicie wykluczyć ich wystąpienia. Najczęściej występujące powykałania to zakażenie w rejonie nakłucia i/lub ogólnoustrojowe (0-0,6%), krwawienie wewnętrzne lub do światła przewodu pokarmowego (0-0,5%), ostre zapalenie trzustki (0,25 -2% nakłuć trzustki), perforacja (przedziurawienie ściany) przewodu pokarmowego (<0,1%). Możliwe są także inne, rzadziej występujące powikłania. Część powikłań może być poważna, a ich konsekwencją może być konieczność hospitalizacji, badań diagnostycznych, leczenia antybiotykami, transfuzji krwi lub preparatów krwiopochodnych, leczenia endoskopowego lub operacyjnego. W literaturze medycznej opisano pojedyncze przypadki zgonu związanego z powikłaniami biopsji igłowej pod kontrolą EUS.
Medical services
Procedury medyczne
Informacje o badaniu gastroskopowym
Szanowni Państwo,
Badanie gastroskopowe wymaga Państwa zgody. Aby ułatwić Państwu podjęcie świadomej decyzji, w niniejszej ulotce przedstawiliśmy informacje o wskazaniach, sposobie przeprowadzenia badania, ewentualnych możliwych powikłaniach oraz metodach alternatywnych. W razie dodatkowych pytań, udzielimy Państwu wyjaśnień podczas bezpośredniej rozmowy z lekarzem wykonującym badanie.
- Dlaczego planujemy u Państwa to badanie?
Na podstawie zgłaszanych przez Państwa dolegliwości, badania fizykalnego i badań dodatkowych lekarz kierujący podejrzewa istnienie zmian chorobowych w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Gastroskopia jest najdokładniejszą metodą badania tych odcinków przewodu pokarmowego. W trakcie gastroskopii nie tylko ogląda się błonę śluzową przewodu pokarmowego, ale można również pobrać wycinki ze zmian patologicznych oraz ocenić obecność bakterii Helicobacter pylori. Najczęstszymi wskazaniami do badania są następujące dolegliwości: zaburzenia połykania, utrzymujące się wymioty, bóle brzucha, podejrzenie uszkodzeń polekowych błony śluzowej przewodu pokarmowego, anemia, krwawienie do przewodu pokarmowego. Dodatkowe wskazania to: kontrola wyników leczenia zachowawczego i operacyjnego, badanie kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (przełyk Barretta, anemia złośliwa). Poza diagnostyką gastroskopia wykorzystywana jest w zabiegach endoskopowych. Wskazaniami do gastroskopii zabiegowej są: usuwanie ciał obcych, tamowanie krwawienia, leczenie żylaków przełyku, udrażnianie zwężeń, usuwanie zmian patologicznych, np. polipów.
- Przebieg badania
Do badania należy obowiązkowo zgłosić się na czczo. Badanie nie jest bolesne. Zwykle wykonuje się je w pozycji leżącej, na lewym boku, po uprzednim miejscowym znieczuleniu gardła roztworem lignokainy, wyjęciu protez zębowych i założeniu ustnika chroniącego zęby oraz instrument. Przez ustnik wprowadza się giętki wziernik (gastroskop), który następnie przesuwa się przez jamę ustną do przełyku, żołądka i dwunastnicy. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zazwyczaj kilka minut, może być dłuższe w przypadku stwierdzenia zmian wymagających wykonania dodatkowych zabiegów, np. pobrania wycinków. Pobieranie wycinków i ewentualne dodatkowe zabiegi endoskopowe są niebolesne. W trakcie badania można doświadczać uczucia rozpierania, odbijania, może wystąpić odruch wymiotny, objawy te można kontrolować skupiając się na spokojnym, powolnym oddychaniu.
- Opis innych dostępnych metod
Alternatywnym i starszym sposobem diagnostyki schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy jest badanie radiologiczne z użyciem środka kontrastowego. Podczas badania radiologicznego nie można jednak pobrać wycinków ze stwierdzonych zmian ani ich ewentualnie usunąć. Można również wykonać tomografię komputerową, która podobnie jak zdjęcie radiologiczne nie daje możliwości diagnostyki histologicznej ani usunięcia zmian.
- Możliwe powikłania
Każde badanie inwazyjne, do którego należy gastroskopia, może być przyczyną powikłań. Powikłania związane z gastroskopią są rzadkie. Występują jedynie w 0.13% wszystkich wykonanych badań. Powikłania są częstsze przy wykonywaniu zabiegów endoskopowych (gastroskopia zabiegowa). Do możliwych powikłań należy: przedziurawienie (perforacja) ściany przewodu pokarmowego – częstość występowania: 0,03%- 0,1%. Z reguły wymaga ona szybkiego leczenia operacyjnego. Niekiedy, zwłaszcza po usunięciu polipa lub pobraniu większej liczby wycinków, może dojść do krwawienia (częstość 0,03%). W zdecydowanej większości wypadków udaje się je zatrzymać metodami endoskopowymi. Bardzo rzadko krwawienie wymaga leczenia operacyjnego. Również rzadko (poniżej 1%) dochodzi do objawów ze strony układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego, np. ból wieńcowy, zaburzenia rytmu serca, skurcz oskrzeli.
- Postępowanie po badaniu
Gastroskopia diagnostyczna wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym. Po badaniu można wrócić do domu. Po około godzinie można spożyć posiłek. Zabiegi endoskopowe, np. usuwanie polipów wykonuje się w trybie szpitalnym. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu zazwyczaj 24-48 godzin. Po zabiegu nie wolno jeść ani pić do czasu, aż lekarz na to zezwoli (z reguły jest to okres kilku godzin).
Mamy nadzieję, iż powyższe informacje pomogą Państwu w podjęciu świadomej decyzji i wyrażeniu zgody na proponowanie badanie.
Informacje organizacyjne
Nasz Zakład Endoskopii może wykonać dziennie ograniczoną ilość badań, co powoduje niejednokrotnie wydłużony czas oczekiwania na termin badania, dlatego bardzo prosimy o możliwie wczesne informowanie o ewentualnej rezygnacji z ustalonego terminu, co pomoże nam skrócić kolejkę do badania. Ewentualną rezygnację, lub chęć zmiany terminu badania prosimy zgłaszać do rejestracji Zakładu Endoskopii pod numery telefonu 12 4001555, 12 4001556, 124001557.
Informacje o badaniu kolonoskopowym
Szanowni Państwo,
Badanie kolonoskopowe wymaga Państwa zgody. Aby ułatwić Państwu podjęcie świadomej decyzji, w niniejszej ulotce przedstawiliśmy informacje o wskazaniach, sposobie przeprowadzenia badania, ewentualnych możliwych powikłaniach oraz metodach alternatywnych. W razie dodatkowych pytań, udzielimy Państwu wyjaśnień podczas bezpośredniej rozmowy z lekarzem wykonującym badanie.
- Dlaczego planujemy u Państwa to badanie?
Na podstawie zgłaszanych przez Państwa dolegliwości, badania fizykalnego i badań dodatkowych lekarz kierujący podejrzewa istnienie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Niniejsze badanie pozwoli nam na dokładniejsze zdiagnozowanie przyczyny Państwa dolegliwości. W trakcie kolonoskopii nie tylko ogląda się błonę śluzową jelita grubego, ale można również pobrać wycinki ze zmian patologicznych. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania są następujące dolegliwości: bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, zaparcia, biegunka, krwawienie do przewodu pokarmowego, anemia. Dodatkowe wskazania to: kontrola po leczeniu zachowawczym lub operacyjnym chorób jelita grubego, badanie profilaktyczne pacjentów z rodzin obciążonych chorobami jelita grubego (polipowatość rodzinna, choroby nowotworowe). Poza diagnostyką kolonoskopia wykorzystywana jest w zabiegach endoskopowych. Wskazaniami do kolonoskopii zabiegowej są: usuwanie polipów, tamowanie krwawienia, udrażnianie zwężeń.
- Przebieg badania
Badanie wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita grubego z resztek pokarmowych i kału. W tym celu stosuje się doustne preparaty przeczyszczające. Zasady oczyszczenia jelita opisane są w osobnej ulotce, którą Państwo otrzymacie.
Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego wziernika (kolonoskopu), a następnie przesuwaniu go do dalszych odcinków jelita grubego. Dzięki kamerze umieszczonej na końcu kolonoskopu obraz z wnętrza jelita przekazywany jest na ekran monitora. Badanie może wywołać uczucie wzdęcia i parcia wynikające z wprowadzenia gazu (powietrze lub dwutlenek węgla) do światła jelita. Objawy te ustępują w trakcie wycofywania instrumentu i odsysania gazu. Należy je odróżnić od bólu, który może wystąpić w wyniku napinania się jelita oraz indywidualnej wrażliwości na bodźce bólowe. Ból jest szybko przemijający. Jego wystąpienie należy zgłosić lekarzowi przeprowadzającemu badanie.
W razie stwierdzenia zmian patologicznych w świetle jelita pobiera się z nich wycinki do badania mikroskopowego. Używa się do tego celu specjalnych kleszczyków. Pobranie wycinków jest niebolesne.
W trakcie kolonoskopii możliwe jest również wykonanie zabiegów endoskopowych np. usuwanie polipów. Zabiegi endoskopowe są również niebolesne.
- Opis innych dostępnych metod
Alternatywnym sposobem diagnostyki schorzeń jelita grubego jest badanie radiologiczne z użyciem środka kontrastowego wprowadzonego doodbytniczo (tzw. wlew kontrastowy jelita grubego). Można również wykonać tomografię komputerową lub tzw. wirtualną kolonoskopię .Podczas tych badań nie można jednak pobrać wycinków ze stwierdzonych zmian ani ich ewentualnie usunąć.
- Możliwe powikłania
Każde badanie inwazyjne, jakim jest również kolonoskopia, może być przyczyną powikłań. Zdarzają się one jednak rzadko. Występują jedynie w 0,35% wszystkich wykonanych badań. Są one nieco częstsze w przypadku wykonywania zabiegów endoskopowych np. polipektomii (1,9%). Do możliwych powikłań należy przedziurawienie ściany jelita. Występuje ono w 0,1% wykonanych badań i wymaga leczenia endoskopowego lub zabiegu operacyjnego. Kolejnym możliwym powikłaniem jest krwawienie do światła jelita grubego. Częstość występowania tego powikłania wynosi 0,3-2%. Krwawienie z reguły udaje się zatrzymać metodami endoskopowymi, lecz w wyjątkowych przypadkach wymaga leczenia operacyjnego. Rzadko (mniej niż 1%) zdarzają się powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Są one związane ze współistniejącymi schorzeniami tych narządów i ewentualnie stosowanymi podczas znieczulenia lekami. Bardzo rzadko zdarza się zasłabnięcie związane z pobudzeniami zakończeń nerwowych znajdujących się w ścianie jelita. Dyskomfort związany z wprowadzeniem gazu do światła jelita nie jest traktowany jako powikłanie. Ustępuje w ciągu około godziny po badaniu.
- Postępowanie po badaniu
Kolonoskopia diagnostyczna wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym. Po badaniu można wrócić do domu. Po zakończeniu badania zalecana jest początkowo dieta lekkostrawna. Następnie jeśli nie występują niepokojące dolegliwości można wrócić do normalnej diety.
Zabiegi endoskopowe np. usuwanie dużych polipów wykonuje się w trybie szpitalnym. Pacjent pozostaje w szpitalu zazwyczaj 24-48 godzin.
Mamy nadzieję, iż powyższe informacje pomogą Państwu w podjęciu świadomej decyzji na proponowanie badanie. W razie dodatkowych pytań prosimy o ich zadanie lekarzowi.
Informacje organizacyjne
Nasz Zakład Endoskopii może wykonać dziennie ograniczoną ilość badań, co powoduje niejednokrotnie wydłużony czas oczekiwania na termin badania, dlatego bardzo prosimy o możliwie wczesne informowanie o ewentualnej rezygnacji z ustalonego terminu, co pomoże nam skrócie kolejkę do badania. Ewentualną rezygnację, lub chęć zmiany terminu badania prosimy zgłaszać do rejestracji Zakładu Endoskopii pod numery telefonów: 12 4001555, 12 4001556, 12 4001557.
Przygotowanie do badania kolonoskopowego
Szanowni Państwo!
Aby móc dokładnie ocenić błonę śluzową jelita grubego w trakcie kolonoskopii, należy je odpowiednio przygotować, poprzez dokładne jego oczyszczenie. W tym celu wymagana jest specjalna dieta oraz zastosowanie preparatu, który poprzez wywołanie biegunki ma za zadanie usunąć z jelita zalegające w nim resztki stolca.
- Szczegółowy przebieg przygotowania:
4-5 dni przed badaniem: należy rozpocząć spożywanie pokarmów ubogoresztkowych (jasne pieczywo, makaron, banany itp.) oraz zaprzestanie spożywania owoców i warzyw pestkowych (np. winogron, truskawek, malin, pomidorów, kiwi, ogórków).
2 dni przed badaniem: Dieta lekkostrawna bez mleka. Nadal nie spożywać owoców i warzyw zawierających dużą ilość pestek oraz błonnika (ciemny chleb z ziarnami zbóż, płatki kukurydziane, owsianka). Unikać silnie barwiących warzyw (np. buraków). Należy pić niegazowane, klarowne płyny, takie jak: woda niegazowana, herbata, jasne klarowne soki, które nie barwią na czerwono lub fioletowo.
- Dzień przed badaniem:
- Rano można zjeść lekkie śniadanie (np.: herbata, pszenna bułka, żółty ser, jajko).
- Między godziną 1300 a 1500 można zjeść klarowną zupę typu krem lub przecedzony
W godzinach popołudniowych rozpoczyna się oczyszczanie jelita odpowiednim preparatem. Dokładne instrukcje dotyczące przygotowania roztworów i sposobu postępowania są umieszczone w dołączonych do poszczególnych preparatów ulotkach. Ogólna zasada: roztwór preparatu pijemy powoli - 1 szklana na 15-20 minut
Po wypiciu preparatu do czasu badania nie wolno jeść, należy natomiast pić dowolną ilość niegazowanych, klarownych płynów wymienionych powyżej. Im więcej wypijemy, tym lepiej będzie przygotowane jelito do badania (co najmniej 1,5 -2 litry)
- W dniu badania:
Jeżeli mamy jeszcze do wypicia preparat czyszczący jelito, należy jego spożywanie zakończyć najpóźniej 3 godziny przed rozpoczęciem badania. Należy również zażyć przyjmowane na stałe leki i popić je małą ilością wody, z wyjątkiem leków przeciwkrzepliwych lub hipoglikemizujących (doustne leki przeciwcukrzycowe, insulina). Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe i hipoglikemizujące powinny się skonsultować z lekarzem odnośnie ich zażywania.
- Po badaniu
Po zakończeniu badania zalecana jest początkowo dieta lekkostrawna. Następnie, jeżeli nie występują niepokojące dolegliwości, można wrócić do normalnej diety.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Numery telefonów do Zakładu Endoskopii: rejestracja: 124001555, 124001556, 124001557, sekretariat: 124001550.
Informacje dla Pacjenta o badaniu endoskopowej wstecznej cholangiopankreatografii (EWCP)
Szanowni Państwo,
Badanie EWCP wymaga Państwa zgody. Aby ułatwić Państwu podjęcie świadomej decyzji, w niniejszej ulotce przedstawiliśmy informacje o wskazaniach, sposobie przeprowadzenia badania, ewentualnych powikłaniach oraz metodach alternatywnych. W razie dodatkowych pytań, udzielimy Państwu wyjaśnień podczas bezpośredniej rozmowy z lekarzem wykonującym badanie.
- Dlaczego planujemy u Państwu to badanie?
Badanie EWCP jest stosowane przede wszystkim do leczenia schorzeń dróg żółciowych i trzustki. Bardzo rzadko jest wykorzystywane do diagnostyki. Na podstawie zgłaszanych przez Państwa dolegliwości, badania fizykalnego i badań dodatkowych lekarz kierujący rozpoznał istnienie zmian chorobowych w obrębie dróg żółciowych lub trzustki np. obecność kamieni w drogach żółciowych, nowotwór trzustki czy dróg żółciowych. Niniejsze badanie pozwoli nam na ewentualne potwierdzenie diagnozy i jednoczesne przeprowadzenie zabiegu leczniczego np. usunięcie kamieni z dróg żółciowych, założenie protezy. Endoskopowa wsteczna cholaniopankreatografia łączy ze sobą technikę endoskopową i badanie radiologiczne.
- Przebieg badania
Badanie wykonuje się w znieczuleniu. Znieczulenie wykonuje lekarz anestezjolog. Po znieczuleniu wprowadzamy przez usta endoskop (duodenoskop). Instrument przesuwany jest poprzez przełyk i żołądek do dwunastnicy w miejscu, gdzie uchodzą do niej drogi żółciowe i przewód trzustkowy. Miejsce to nazywa się brodawką Vatera. Następnie przez kanał endoskopu zakłada się plastikowy cewnik, który wprowadza się do dróg żółciowych lub trzustkowych. Poprzez ten cewnik podaje się środek kontrastujący, który wypełnia drogi żółciowe i/lub trzustkowe. Następnie przy użyciu aparatu rtg wykonuje się ich zdjęcia. W przypadku stwierdzenia obecności kamieni w drogach żółciowych możliwe jest ich usuniecie. Zabieg ten poprzedza nacięcie ujścia dróg żółciowych specjalnym nożem elektrycznym (zabieg ten nazywa się endoskopową sfinkterotomią) i jest on niebolesny. Nacięcie to poszerza ujście dróg żółciowych i umożliwia np. usunięcie kamieni przy pomocy specjalnego koszyczka. W przypadku obecności dużych złogów możliwe jest ich rozkruszenie i następowe usunięcie. W przypadku stwierdzenia nowotworu głowy trzustki lub dróg żółciowych upośledzającego odpływ żółci, czego konsekwencją jest żółtaczka, możliwe jest wprowadzenie protezy do dróg żółciowych. Umożliwia to swobodny odpływ żółci i likwiduje żółtaczkę. Wprowadzenie protezy jest poprzedzone endoskopową sfiknkertotomią.
- Inne dostępne metody
Alternatywnym sposobem diagnostyki schorzeń dróg żółciowych i trzustki jest wykonanie cholngiopankreatografii rezonansu magnetycznego (MRCP). Jest to badanie nieinwazyjne i polega na podaniu dożylnie kontrastu wydzielanego przez wątrobę do dróg żółciowych oraz wykonanie badania rezonansu magnetycznego. Badanie to nie daje możliwości wykonania zabiegu leczniczego i dlatego alternatywnym sposobem leczenia kamicy dróg żółciowych lub żółtaczki spowodowanej nowotworem trzustki czy dróg żółciowych jest leczenie operacyjne.
- Możliwe powikłania
EWCP jest badaniem inwazyjnym i mogą mu towarzyszyć powikłania. Ich częstość waha się między 2-6%. Śmiertelność jest niewielka i wynosi 0,1-0,2 %. Występujące powikłania związane są ze stosowaniem leków znieczulających, podawaniem środka kontrastowego oraz samą techniką badania. Reakcje uczuleniowe na leki znieczulające, rozkurczowe oraz środek kontrastowy są bardzo rzadkie. Bardzo prosimy o poinformowanie lekarza o istniejących uczuleniach na leki lub środki kontrastowe zawierające jod.
Ponieważ w trakcie badania stosuje się promieniowanie rentgenowskie (w bardzo niewielkich dawkach) u kobiet w wieku rozrodczym obowiązkowo wymagane jest wykonanie testu ciążowego przed badaniem EWCP .
Podanie środka kontrastowego do przewodu trzustkowego może spowodować wystąpienie ostrego zapalenia trzustki. Najczęściej ma ono łagodny i szybko przemijający przebieg. Częstość tego powikłania ocenia się na 5-10 %.
Wykonanie nacięcia kanału brodawki Vatera (sfinkterotomia) może być przyczyną krwawienia, które udaje się opanować metodami endoskopowymi. Występuje ono u około 1-2% badań. Zabieg sfinkterotomii może być również przyczyną perforacji ściany dwunastnicy. Częstość występowania 0,3-0,6%. Powikłanie to może wymagać leczenia operacyjnego.
Rzadko (poniżej 1%) zdarzają się powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Są one związane ze współistniejącymi schorzeniami tych narządów i stosowanymi lekami podczas znieczulenia ogólnego.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, bardzo prosimy o poinformowanie lekarza o wszystkich zażywanych lekach(szczególnie lekach zmniejszających krzepliwość krwi (acenokumarol, aspiryna, tiklopidyna), uczuleniu na leki oraz wszystkich chorobach współistniejących, wszczepionych sztucznych zastawkach serca, skłonności do krwawień szczególnie po drobnych skaleczeniach lub uschnięciu zębów.
Ze względu na możliwość wystąpienia powikłań badanie EWCP wymaga pobytu w szpitalu.
- Postępowanie po badaniu
Po zabiegu nie wolno jeść ani pić do czasu, kiedy lekarz ponownie na to zezwoli. Bardzo prosimy o jak najwcześniejsze poinformowanie pielęgniarki lub lekarza o wszystkich niepokojących Państwa objawach, takich jak utrzymujący się ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka lub oddanie ciemnego lub krwistego stolca.
Mamy nadzieję, iż powyższe informacje pomogą Państwu w podjęciu świadomej decyzji i wyrażeniu zgody na proponowanie badanie.
Informacje organizacyjne
Zakład Endoskopii NSSU może wykonać dziennie ograniczoną ilość badań, co powoduje niejednokrotnie wydłużony czas oczekiwania na termin badania, dlatego bardzo prosimy o możliwie wczesne informowanie o ewentualnej rezygnacji z ustalonego terminu, co pomoże nam skrócić kolejkę do badania. Ewentualną rezygnację, lub chęć zmiany terminu badania, uprzejmie prosimy zgłaszać do rejestracji Zakładu Endoskopii pod numery telefonów: 12 4001555, 12 4001556, 12 4001557.
Informacje dla pacjenta o badaniu bronchofiberoskopowym i badaniu EBUS
I. Bronchoskopia - informacje ogólne na temat badania
Bronchoskopia jest metodą diagnostyczną i leczniczą umożliwiającą oglądanie i ocenę krtani, tchawicy i oskrzeli za pomocą bronchofiberoskopu -- giętkiego, elastycznego urządzenia zaopatrzonego w światłowody. Badanie to jest często niezbędne do prawidłowego ustalenia rozpoznania, a niekiedy umożliwia także leczenie niektórych chorób układu oddechowego. W trakcie bronchoskopii może się okazać niezbędne wykonanie drugiego badania z zastosowaniem bronchofiberoskopu wyposażonego w głowicę ultrasonograficzną umożliwiającą ocenę węzłów chłonnych śródpiersia. O wyborze bronchoskopu decyduje lekarz wykonujący badanie.
Bronchoskopia pozwala na wykrycie zmian w krtani, tchawicy i oskrzelach zazwyczaj niemożliwych do stwierdzenia innymi metodami diagnostycznymi. Badanie umożliwia również uzyskanie materiału do badań diagnostycznych, np. mikrobiologicznych i/lub histologicznych (mikroskopowych). Czasami bronchoskopia jest metodą leczniczą, np. przy zakrztuszeniu (zachłyśnięciu), umożliwiając usunięcie ciała obcego z oskrzeli lub odessanie z oskrzeli gęstej wydzieliny nasilającej u chorego duszność.
II. Przygotowanie do badania
Osoba, u której wykonywana będzie bronchoskopia musi być na czczo (nie powinna przyjmować pokarmu przez 4 do 6 godzin przed badaniem), aby uniknąć zachłyśnięcia związanego z pojawianiem się odruchu wymiotnego w trakcie badania.
Protezę zębową lub wyjmowany aparat ortodontyczny należy usunąć z jamy ustnej przed rozpoczęciem bronchoskopii.
W przypadku badania wykonywanego w trybie jednodniowej hospitalizacji konieczna jest opieka osoby towarzyszącej po badaniu i w drodze do domu, niezależnie od wieku badanego.
Po podaniu leków sedatywnych przynajmniej w ciągu kilku godzin niemożliwa jest samodzielna jazda samochodem!!!
Świadoma zgoda
Przed rozpoczęciem bronchofiberoskopii chory i/lub jego opiekun prawny muszą wyrazić pisemną, świadomą zgodę na przeprowadzenia badania. Zgoda świadoma oznacza, że chory, u którego ma być wykonane badanie lub jego prawny opiekun został dokładnie poinformowany o wskazaniach, przebiegu i możliwych powikłaniach bronchoskopii, a osoba wyrażająca zgodę wszystko dokładnie zrozumiała oraz miała możliwość zadawania pytań i uzyskania na nie wyczerpującej odpowiedzi.
III. Metody znieczulenia
W celu wykonania badania bronchoskopowego stosuje się różne formy znieczulenia.
-
Znieczulenie miejscowe
Błonę śluzową jamy ustnej, języka i gardła znieczula się roztworem 2% lidokainy (leku znieczulającego miejscowo) -- pacjent otrzymuje buteleczkę z roztworem tego leku, którym płucze gardło przez kilka minut. Każda porcja podanego leku po przepłukaniu powinna być przez badaną osobę wypluwana. Nie powinna być połykana! Pozwala to ograniczyć ilość podanego leku i jego działania niepożądane mogące się pojawić w przypadku przedawkowania.
Po znieczuleniu jamy ustnej, języka i gardła, co objawia się uczuciem zdrętwienia, zesztywnienia i utraty czucia oraz utrudnionym połykaniem śliny, przewody nosowe są znieczulane przez pielęgniarkę za pomocą patyczka z żelem, a krtań i śluzówkę oskrzeli znieczula lekarz w trakcie badania przez endoskop . Znieczulenie miejscowe może powodować:
- gorzki smak w ustach
- odruchy wymiotne przy znieczuleniu gardła
- zdrętwienie jamy ustnej i gardła
- chwilowy kaszel i krótkotrwałe utrudnienie oddychania.
Objawy niepożądane występują bardzo rzadko. Reakcje alergiczne i inne objawy niepożądane związane z działaniem leków mogą być groźne, dlatego tak ważne jest dokładne zabranie wywiadu przed badaniem i przestrzeganie dawkowania w czasie prowadzenia znieczulenia.
Znieczulenie miejscowe i jego objawy (zdrętwienie, utrudnienie połykania) ustępują w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu minut po zakończeniu badania. Pacjenci proszeni są o nieprzyjmowanie pokarmów stałych i płynnych przez 2 godziny od zakończenia badania. Przed podaniem posiłku lub napoju najlepiej jest przeprowadzić wstępną próbę polegającą na podaniu niewielkiej ilości wody do picia. Jeśli nie ma uchwytnych trudności w przełykaniu i nie występuje krztuszenie się, można podać inne płyny i pokarmy.
-
Sedacja
Prawie wszystkie zabiegi endoskopowe wykonuje się współcześnie w tym znieczuleniu, zwanym również „płytką sedacją” dla odróżnienia od znieczulenia ogólnego. Chory otrzymuje krótko działający lek nasenny i uspokajający oraz silny lek przeciwbólowy. Po podaniu leków, w czasie zabiegu pacjent płytko i krótko zasypia, sam oddycha, uspokaja się i przez to sam zabieg dla chorego jest mniej nieprzyjemny.
O doborze leku i sposobie jego podania decyduje lekarz, który w zakresie ich stosowania ma doświadczenie, zna dokładnie ich właściwości, zastosowanie, dawkowanie oraz działania niepożądane.
-
Znieczulenie ogólne
Stosowane jest głównie w przypadku bronchoskopii sztywnej. Jest to znieczulenie porównywalne ze znieczuleniem prowadzonym przy operacjach i wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu do wentylacji chorego (w bronchoskopii sztywnej metoda Jet-Ventilation). O wyborze tego rodzaju znieczulenia decyduje lekarz, uwzględniając wiele czynników, takich jak: rodzaj bronchoskopii, wiek i stan chorego, rodzaj choroby czy planowane procedury medyczne, np. zakładanie stentów. Znieczulenie ogólne wykonuje lekarz anestezjolog.
Budzenie chorego następuje po zakończeniu badania i zwykle trwa kilka lub kilkanaście minut w zależności od stosowanego leku.
W okresie wybudzania ze znieczulenia mogą występować odruchy wymiotne, ból głowy, kaszel, odczuwane są również wyżej opisane konsekwencje miejscowego znieczulenia gardła.
Przyjmowanie płynów i pokarmów zwykle można rozpocząć po upływie 1--2 godzin od wybudzenia ze znieczulenia ogólnego, po pełnym przywróceniu odruchów. Zalecane jest zawsze wykonanie próby połykania z małą ilością wody.
IV. Zabieg bronchofiberoskopii
Skuteczne znieczulenie umożliwia wykonanie bronchofiberoskopii. Pacjent zwykle leży na plecach. Bronchofiberoskop wprowadza się przez nos lub przez ustnik z tworzywa sztucznego umieszczony pomiędzy zębami i ochraniający endoskop przed uszkodzeniem (przygryzieniem).
Lekarz wprowadza bronchofiberoskop przez gardło, oglądając kolejno krtań, tchawicę i oskrzela. W trakcie badania do tchawicy i oskrzeli podaje się dodatkowe porcje leku znieczulającego (lidokainy), co zapobiega występowaniu odruchów kaszlowych.
W czasie wykonywania bronchofiberoskopii tlen podaje się przez cewnik donosowy. W czasie badania istnieje możliwość pobrania popłuczyn oskrzelowych do badań mikrobiologicznych i cytologicznych. Inne procedury diagnostyczne opisano poniżej.
W czasie bronchofiberoskopii stan chorego monitorowany jest przez:
- asystującą pielęgniarkę
- lekarza wykonującego badanie i/lub lekarza anestezjologa
- specjalistyczny sprzęt:
- pulsoksymetr – monitoruje wysycenie tlenem krwi tętniczej i tętno
- kardiomonitor – monitoruje pracę serca i ciśnienie tętnicze.
Przeciętny czas trwania bronchofiberoskopii wynosi 5--10 minut. Może on ulec znacznemu wydłużeniu, nawet do kilkudziesięciu minut w przypadku skomplikowanych zabiegów leczniczych lub wykonywania niżej opisanych dodatkowych zabiegów diagnostycznych.
V. Powikłania
Poza objawami niepożądanego działania leków stosowanych do znieczulenia powikłania bronchoskopii występują rzadko. Do najczęstszych należy niewielki ból gardła wynikający z miejscowego podrażnienia błony śluzowej przez wprowadzony bronchoskop. Znacznie rzadziej występują stan podgorączkowy i gorączka, które utrzymują się zwykle kilkanaście godzin i ustępują samoistnie.
Do bardzo rzadkich powikłań należą: krwawienie z dróg oddechowych, skurcz krtani, skurcz oskrzeli, zapalenie płuc, uszkodzenie krtani, tchawicy i oskrzeli, odma opłucnowa, odma śródpiersia, odma podskórna, zatrzymanie krążenia.
VI. Procedura bronchoskopowa EBUS
Przezoskrzelowa biopsja węzłów chłonnych śródpiersia pod kontrolą endobronchialnej ultrasonografii (RT-EBUS/TBNA)
Badanie polega na nakłuciu węzłów chłonnych śródpiersiowych przez ścianę oskrzela cienką igłą, którą wprowadza się przez bronchoskop na końcu którego znajduje się głowica ultrasonograficzna. Pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego wewnątrzoskrzelowo moża bezpiecznie nakłuć diagnozowane węzły chłonne . Powikłaniem biopsji może być krwawienie, zazwyczaj o niewielkim nasileniu.
W Zakładzie Endoskopii NSSU wykonujemy liczne, zarówno diagnostyczne jak i terapeutyczne procedury endoskopowe obejmujące cały przewód pokarmowy i układ oddechowy:
Pracownia Górnego Odcinka Przewodu Pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica):
- gastroskopia diagnostyczna
- gastroskopia z biopsją i testem na obecność bakterii Helicobacter pylori
- gastroskopia interwencyjna w stanach nagłych
- poszerzanie zwężeń przełyku i odźwiernika
- zakładanie protez do przełyku
- usuwanie polipów (polipektomia) w zakresie przełyku żołądka i dwunastnicy
- endoskopowe usuwanie wczesnych zmian nowotworowych metodą dyssekcji podśluzówkowej (ESD)
- endoskopowe leczenie przełyku Barretta
- endoskopowe leczenie żylaków przełyku
- endoskopowe leczenie zmian naczyniowych w żołądku i dwunastnicy
- zakładanie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG)
Pracownia Dolnego Odcinka Przewodu Pokarmowego (jelito grube):
- kolonoskopia diagnostyczna
- kolonoskopia z biopsją
- kolonoskopia interwencyjna w stanach nagłych
- endoskopowe usuwanie polipów (polipekotmia pętlowa, mukozektomia)
- endoskopowe usuwanie wczesnych zmian nowotworowych metodą dyssekcji podśluzówkowej (ESD)
- endoskopowe leczenia zmian naczyniowych w odbytnicy
- endoskopowe poszerzanie zwężeń
Pracownia Endoskopowej Wstecznej Cholangiopankreatografii (ERCP) (drogi żółciowe i trzustkowe)
- usuwanie złogów z dróg żółciowych (także wymagających kruszenia – litotrypsji)
- protezowanie dróg żółciowych i trzustkowych (protezy plastikowe i samorozprężalne)
- cholangioskopia i pankreatoskopia
- endoskopowe leczenie guzów brodawki Vatera (ampulektomia)
- pobieranie wycinków z dróg żółciowych, dwunastnicy oraz brodawki Vatera
Pracownia EUS
- badania diagnostyczne i terapeutyczne przewodu pokarmowego z wykorzystaniem endoskopowej ultrasonografii
Pracownia Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego
- pH-metria z impednacją przewodu pokarmowego.
- manometria przewodu pokarmowego
Pracownia Bronchoskopii i Wewnątrzoskrzelowej Ultrasonografii (EBUS)
- bronchofiberoskopia diagnostyczna
- bronchofiberoskopia z biopsja
- przezoskrzelowa biopsja płuca (TBLB) pod kontrolą ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej (EBUS)
- przezoskrzelowa biopsja węzłów chłonnych pod kontrolą ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej (EBUS)
People
Nasz personel
Kierownik zakładu
Michał Kukla
prof. dr hab. n. med.
Zastępca Kierownika Zakładu
Marek Winiarski
dr n. med.
Lekarze
Michał Kukla
prof. dr hab. n. med.
Marek Winiarski
dr n. med.
Kazimierz Rembiasz
prof.dr hab.med.
Aleksander Zając
dr n. med.
Marcin Dembiński
dr n. med.
Magdalena Górecka
Andrzej Hebzda
Tomasz Rusek
Marcin Strzałka
dr n. med.
Pielęgniarki
Anna Andrychiewicz
dr n. o zdr. p.o. Pielęgniarki Oddziałowej
Maria Świdzińska
z-ca pielęgniarki oddziałowej
Barbara Bancyrz
Anita Borowiecka
Anna Ciesielska
Czesława Elżbieta Drożdż-Janik
Jolanta Fliśnik
Marta Knap
Joanna Kochanowska-Skrzat
Edyta Kubisztal
Beata Ołpińska-Kleszcz
Monika Paluch
Elżbieta Prus
Małgorzata Rusek
Rejestratorki, Rejestratorzy medyczni
Barbara Brzęk
Barbara Skinderowicz
Kinga Torba
Statystycy medyczni, Sekretarki medyczne
Anna Bilska
Joanna Kołodziej
Technicy sterylizacji
Krystain Kostaś
Aneta Kubiak
Alicja Sobos
Zakład Endoskopii
Michał Kukla prof. dr hab. n. med.
Zakład
ul. Jakubowskiego 2, Budynek B, - piętro 2
Rejestracja
SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Kopernika 36, 31-501 Kraków
ul. Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków
Adres skrytki EPUAP: /SU/skrytka
Numer księgi rejestrowej: 000000018583
NIP: 675-119-94-42
REGON: 000288685
KRS: 0000024155
Nowa Siedziba SU Kraków -Prokocim
Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków