Archiwum zamówień publicznych

Archiwum zamówień publicznych

Radio Kraków

Badania nad udarem pokazują, że do 2030 roku może podwoić się liczba zgonów, niepełnosprawności i innych chorób spowodowanych przez zaburzenia krążenia krwi mózgowej. Specjaliści zwracają uwagę, że udarem zagrożeni są obecnie nawet dwudziestolatkowie.

W Polsce rocznie dochodzi do ok. 70 tys. udarów. Jedna trzecia pacjentów umiera w ciągu roku. W Krakowie 3-4 osoby dziennie doznają udaru. Szacuje się, że ok. 2100 osób rocznie może doznać udaru mózgu na terenie Krakowa i okolic.

Co zrobić, by ochronić się przed chorobą - bo, jak się okazuje, wiele zależy od nas samych?

Gośćmi programu byli: Katarzyna Tarnowska, która rehabilituje się po wylewie, prof. Agnieszka Słowik - Kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) oraz docent Tadeusz Popiela, Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (CUMRiK).

Posłuchaj rozmowy ze specjalistami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: prof. dr hab. med. Agnieszką Słowik, Kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dr hab. n. med. Tadeuszem Popielą, Kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof  Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, czyli ośrodków na bazie których działa  w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO).

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/w-audycji-przed-hejnalem-udar-mozgu-tu-liczy-sie-czas/

We use cookies to optimize your experience. By browsing our site you agree to our Privacy Policy.