Zakłady
Jednostki
- Jednostki
- Zakłady
O nas
Z przyjemnością informujemy, że Zakład Medycyny Nuklearnej Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej, Medycyny Nuklearnej i Chorób Wewnętrznych otrzymał certyfikaty jakości EARL dla skanera PET/CT oraz terapii radioizotopowych. To wynik nieustającej pracy całego zespołu nad polepszaniem jakości usług w ramach wykonywanych procedur radiologicznych z zakresu medycyny nuklearnej. Czynny udział w wykonywaniu testów oraz przygotowaniem pomiarów niezbędnych do uzyskania certyfikatów zajmowała się dr inż. Wioletta Lenda-Tracz.
Certyfikat EARL dla urządzenia PET/CT zaświadcza, że nasze urządzenie ma podobną wydajność i jakość pracy, jak jego odpowiedniki zainstalowane zarówno w Polsce, jak i w Europie. Urządzenia posiadające niniejszy certyfikat spełniają najwyższe standardy dla uzyskiwanych obrazów PET/CT zgodnie z europejskim standardem EANM.
Forschung GmbH (EARL) został uruchomiony w 2006r przez Zarząd Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Nuklearnej (EANM). Celem tej inicjatywy było doskonalenie medycyny nuklearnej poprzez wspieranie pomysłów naukowych
i projektów badań klinicznych. Akredytowane centra doskonałości mogą porównywać i łączyć dane uzyskane z obrazowania pacjentów techniką PET/CT, szczególnie w zakresie oceny ilościowej poprzez porównanie wartości standardowego wychwytu znacznika (SUV) dla radiofarmaceutyku [18F]FDG.
Ponadto Zakład Medycyny Nuklearnej otrzymał również certyfikat EARL dla terapii radioizotopowych: leczenia raka tarczycy oraz nienowotworowych schorzeń tarczycy, guzów neuroendokrynnych oraz terapii chorób stawów (radiosynowektomia)prowadzonych w naszym ośrodku. Akredytację uzyskaliśmy na rok 2024. W celu jej utrzymania będą wykonywane kwartalne testy weryfikacyjne w celu sprawdzenia stałości pracy urządzenia.
Usługi medyczne
Badania PET/CT
Uprzejmie informujemy, że kwalifikacja do badania odbywa się na podstawie dostarczonego skierowania NFZ oraz wyników badań obrazowych zależnych od jednostki chorobowej na podstawie której pacjent jest kierowany do badania PET (CT, TK, MRI, scyntygrafia, USG).
W oparciu o dostarczone wyniki badań, ustala się celowość badania PET.
Brak wyników badań uniemożliwia przeprowadzenie kwalifikacji.
Postępowanie pacjenta przed badaniem PET-CT
- Pacjent zgłasza się na badanie na czczo, na godzinę ustaloną podczas rejestracji (co najmniej 6 godzin po ostatnim, lekkim posiłku).
- W domu przed badaniem wskazane jest wypicie co najmniej 0,5 l niegazowanej, bezsmakowej wody.
- 24 godziny przed badaniem nie należy spożywać produktów zawierających cukry (soki, słodycze, desery), a także alkoholu, kawy oraz nie należy palić papierosów. Nie żuć gumy. Unikać forsownego wysiłku fizycznego (bieganie, jazda na rowerze, gimnastyka) Czynniki te mają wpływ na dokładność wyników badania.
- Jeśli Pacjent może zażywać zalecone przez lekarza prowadzącego lekarstwa, popijając wyłącznie czystą niegazowaną wodą.
Uwaga! Pacjenci z cukrzycą: należy przyjąć leki, które przyjmuję się na stałe poza lekami przeciwcukrzycowymi. - Na badanie należy zarezerwować około 4 godzin.
-
UWAGA! Prosimy o zabranie na badanie:
- kserokopii opisów ostatniego wykonanego badania obrazowego (np. CT, TK, MRI, scyntygrafia, USG). Jeśli to możliwe na nośniku CD/DVD. Nie dotyczy badań wykonywanych w Szpitalu Uniwersyteckim
- dodatkowo ok. 1 litra wody niegazowanej
- ciepły dres/sweter bez elementów metalowych oraz ciepłe skarpetki.
- Przed badaniem wysłuchać i dokładnie wykonać wszystkie polecenia personelu pracowni (w pokoju odpoczynku, przed obrazowaniem należy zostawić wszelkie metalowe przedmioty: biżuterię, usztywniane biustonosze, telefon komórkowy).
- Przez 5 godzin po badaniu należy unikać kontaktu z kobietami w ciąży, karmiącymi piersią i dziećmi do 10 roku życia.
- Na czas trwania badania i bezpośrednio po pacjentom nie mogą towarzyszyć kobiety w ciąży i dzieci.
- Na wyniki badania Pacjent czeka do 10 dni roboczych. Jeśli pacjent sobie życzy aby wynik badania został wysłany pocztą jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu przed badaniem w rejestracji.
Zalecenia dla osób chorujących na cukrzycę:
Przed badaniem 2-3 dni przestrzegać ściśle diety cukrzycowej, aby poziom glikemii na czczo nie przekraczał 150 mg% (8,3mmol/l). Po przyjściu na badanie należy poinformować zespół pielęgniarski o chorobie cukrzycowej. Dalsze postępowanie wg zaleceń lekarza.
Informacje dla pacjentów
Przebieg badania PET:
1. Rejestracja pacjenta
Wyznaczony termin i godzina badania są̨ czasem zgłoszenia się̨ Pacjenta do rejestracji. Punktualne zgłoszenie się̨ na badanie jest bardzo ważne – z uwagi na krótki czas półtrwania izotopu, badania są ściśle zaplanowane.
Zostaną Państwo poproszeni o:
- wypełnienie ankiety odnośnie badania
2. Pokój aplikacyjny
Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka wykonuje pomiary: poziomu glikemii we krwi, wagi i wzrostu. Istotne jest aby poziom glikemii przed badaniem był wyrównany. Zbyt wysokie wartości glikemii są przyczyną powstania artefaktów, niejednokrotnie uniemożliwiają przeprowadzenie badania.
Pacjentowi zakładany jest wenflon, przez który będzie podawany radiofarmaceutyk (wenflon zostanie usunięty po podaniu znacznika). Podawanie dożylne radiofarmaceutyku izotopowego ([18F]-FDG lub [18F]-cholina) trwa około 2 min. Proces podania znacznika nie jest bolesny i nie powoduje istotnych skutków ubocznych.
3. Pokój odpoczynku
Po podaniu radiofarmaceutyku pacjent oczekuje 60 min. na badanie w wyciszonym, przyciemnionym pomieszczeniu. W tym czasie chory powinien ograniczyć wysiłek fizyczny (nie rozmawiać z innymi pacjentami, nie korzystać z telefonu). Można korzystać z wydzielonej toalety. Powinien być ubrany w ciepłe, wygodne ubranie (należy chronić się przed utratą ciepła). W tym czasie wskazane jeśli nie ma przeciwskazań pacjent powinien pić wodę niegazowaną.
Bezpośrednio przed badaniem należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty (biżuterię, biustonosz, szelki) oraz skórzane (pasek ze spodni). Pacjent jest proszony o skorzystanie z toalety.
4. Badanie
Badanie PET/CT– wykonywane jest 1 godz. Po od podaniu znacznika. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach z rękami uniesionymi nad głową. Należy przyjąć w miarę wygodną pozycję, a wszelkie uwagi zgłaszać personelowi przed rozpoczęciem badania. W czasie badania nie wolno się poruszać, ponieważ ruch może spowodować artefakty, które utrudniają prawidłową interpretację obrazów. W trakcie badania można swobodnie oddychać i przełykać ślinę.
W trakcie badania pacjent pozostaje w ciągłym kontakcie z personelem medycznym.
W zależności od zakresu obrazowania badane trwa od 20 do 30 minut.
Zalecenia po badaniu PET/CT:
- Picie większej ilości płynów celem wypłukania znacznika z organizmu,
- Należy ograniczyć kontakt z małymi dziećmi i kobietami w ciąży do 5 godz. po badaniu (np. nie przytulać, spać w oddzielnym łóżku),
- Po badaniu PET-CT można jeść i pić bez żadnych ograniczeń,
- Przestrzegać zasad higieny osobistej i otoczenia, zwłaszcza korzystając z toalety.
Podany radiofarmaceutyk nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami i obsługę maszyn.
Badania scyntygraficzne
Badania scyntygraficzne:
1) Wykonywane badania:
- SCYNTYGRAFIA KOŚCI/ SCYNTYGRAFIA ZNAKOWANYMI LEUKOCYTAMI/ AMYLOIDOZA
- SCYNTYGRAFIA SERCA
- SCYNTYGRAFIA RECEPTOROWA SOMATOSTATYNY (99mTc)
- SCYNTYGRAFIA NEREK
- SCYTYGRAFIA TARCZYCY (99mTc)
- LIMFOSCYNTYGRAFIA KOŃCZYN DOLNYCH
- LIMFOSCYNTYGRAFIA WĘZŁA WARTOWNICZEGO
- SCYNTYGRAFIA WĄTROBY
- SCYNTYGRAFICZNA DIAGNOSTYKA KRWAWIENIA Z PRZEWODU POKARMOWEGO
- SCYNTYGRAFIA PRZYTARCZYC
- SCYNTYGRAFIA CAŁEGO CIAŁA Z ZASTOSOWANIEM 131I (kontrola)
- SCYNTYGRAFIA ŚLINIANEK
- SCYNTYGRAFIA RDZENIA NADNERCZY Z ZASTOSOWANIEM 131I/123I-MIBG
- CYSTERNOGRAFIA RADIOIZOTOPOWA
2) Prowadzone terapie izotopowe:
- leczenie guzów neuroendokrynnych znakowanymi analogami somatostatyny
- leczenie raka tarczycy oraz nadczynności tarczycy izotopem 131I
- leczenie przerzutów nowotworowych do kości
- radiosynowiektomia
3) Instrukcja przygotowania pacjenta do badania:
a) SCYNTYGRAFIA KOŚCI/ SCYNTYGRAFIA ZNAKOWANYMI LEUKOCYTAMI/ AMYLOIDOZA
- W dniu badania można zjeść lekkie śniadanie.
- Należy zabrać ze sobą 1,5 litra wody niegazowanej, soku lub herbaty (Płyn należy spożywać na terenie Poradni. Można korzystać z toalety).
- Jeżeli były wykonane ostatnio badania obrazowe np. TK (tomograf komputerowy), MRI (rezonans magnetyczny), scyntygrafia kości, proszę zabrać ze sobą kserokopię opisów
- Na badanie należy zarezerwować ok. 5-6 godzin.
b) SCYNTYGRAFIA SERCA
- W dniu badania pacjent zgłasza się na czczo (co najmniej 4 godziny przed badaniem).
- W dniu badania odstawić leki z grupy beta-blokerów, blokerów kanału wapniowego, nitratów (np. Betalok Zok, Metocard, Ebivol, Nedal, Concor). Zlecone leki na nadciśnienie należy zażyć.
- Należy zabrać ze sobą tłusty posiłek (bułka z tłustym serem topionym lub boczkiem ok. 1 litra niegazowanej wody mineralnej ewentualnie baton czekoladowy) O czasie spożycia posiłku zostaną Państwo poinformowani przez personel medyczny.
- Po przyjściu na badanie należy poinformować zespół pielęgniarski o chorobie cukrzycowej.
- Na badanie należy zarezerwować około 4 godzin.
- Badanie obejmuje dwa dni (scyntygrafię po wysiłku i w spoczynku).
c) SCYNTYGRAFIA RECEPTOROWA SOMATOSTATYNY (99mTc)
- Trzy dni przed badaniem pacjent pozostaje na diecie płynnej (zmiksowane pokarmy, lekkostrawne) a w dniu badania pozostaje na czczo do czasu zakończenia badania.
- W dniu poprzedzającym badanie należy wypić dwie saszetki Fortransu (jedną rano a drugą wieczorem).
- Na badanie należy zarezerwować minimum 7 godzin.
d) SCYNTYGRAFIA NEREK
- W dniu badania pacjent może zjeść lekkie śniadanie.
- Przed badaniem wypić ok. 250-500 ml płynu (można korzystać z toalety).
- Pacjent powinien załączyć aktualne badanie USG jamy brzusznej lub inne badanie diagnostyczne nerek. Przynieść ze sobą wykaz przyjmowanych leków.
- Na badanie należy zarezerwować ok. 1 godziny.
e) SCYTYGRAFIA TARCZYCY (99mTc)
- Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta (nie musi być na czczo).
- Lekarz zlecający badanie może zdecydować o przerwaniu leków przeciwtarczycowych w przypadku nadczynności tarczycy na okres kilku dni (zazwyczaj 3–5 dni) przed badaniem scyntygraficznym.
- W przypadku stosowania preparatów l-tyroksyny i/lub trójjodotyroniny możliwe jest przerwanie leków na około 2–3 tygodnie przed planowanym badaniem scyntygraficznym tarczycy.
- Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
f) LIMFOSCYNTYGRAFIA KOŃCZYN DOLNYCH
- Przed badaniem należy dokładnie umyć obydwie kończyny. Nie należy używać kremów i maści do stóp.
- Na badanie należy zarezerwować ok. 5 godzin.
g) LIMFOSCYNTYGRAFIA WĘZŁA WARTOWNICZEGO
- Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
- Na badanie należy zarezerwować w zależności od zlecenia lekarza od 30 min. do 2 godzin.
h) SCYNTYGRAFIA WĄTROBY
- Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania.
- Na badanie należy zarezerwować ok. 1 godziny.
i) SCYNTYGRAFICZNA DIAGNOSTYKA KRWAWIENIA Z PRZEWODU POKARMOWEGO
- Pacjent przychodzi na czczo i pozostaje bez posiłku na cały czas trwania badania. Po zakończeniu badania w pierwszym dniu, po południu pozostaje na diecie płynnej do końca dnia. W drugim dniu na badanie przychodzi na czczo. Posiłek można spożyć po zakończenia badania.
- Badanie obejmuje dwa dni, pierwszy dzień należy zarezerwować ok. 6 godzin, w drugim dniu ok. 1 godziny.
j) SCYNTYGRAFIA PRZYTARCZYC
- Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta (nie musi być na czczo).
- Na badanie należy zarezerwować ok. 4 godzin.
k) SCYNTYGRAFIA CAŁEGO CIAŁA Z ZASTOSOWANIEM 131I (kontrola)
- W dniu zażycia kapsułki 131I pacjent przychodzi na czczo. Posiłek można spożyć 30 min. po połknięciu kapsułki 131I.
- Badanie wykonywane jest po 24 godz. po spożyciu jodku sodu (131I). W dniu badania obrazowego pacjent może spożywać posiłki.
l) SCYNTYGRAFIA ŚLINIANEK
- W dniu badania pacjent zgłasza się na czczo (co najmniej 3 godziny bez posiłku).
- Pacjent powinien zabrać ze sobą 25 mg witaminy C.
- Na badanie należy zarezerwować ok. 40 minut.
m) SCYNTYGRAFIA RDZENIA NADNERCZY Z ZASTOSOWANIEM 131I/123I-MIBG
- Przed badaniem, 3 do 5 dni pacjent w celu ochrony narządu tarczy zażywa Płyn Lugola 3-5 kropli 2 razy dziennie oraz w dniach wykonywania badań.
- Odstawienie leków powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
- Wskazana jest również właściwa dieta – z wyłączeniem pokarmów zawierających komponentę katecholaminową, np. czekolada, sery pleśniowe (mogą interferować z wychwytem znakowanego MIBG).
- Badanie jest wykonywanie przez kolejne 3 dni, w pierwszy dzień pacjent powinien być na czczo, podawany jest radiofarmaceutyk, następnie przez 2 kolejne dni wykonywane jest badanie obrazowe z zastosowaniem gamma kamery SPECT/CT.
Zespół
Nasz personel
Kierownik
Anna Sowa-Staszczak
prof. dr hab. n. med.
Lekarze medycyny
Anna Sowa-Staszczak
prof. dr hab. n. med.
Agata Brzozowska-Czarnek
dr n. med.
Monika Buziak-Bereza
dr n. med.
Mateusz Fiema
dr n. med.
Anna Grochowska
Michał Koziara
Marta Opalińska
dr n. med.
Małgorzata Szumińska
Elektroradiolodzy
Izabela Kaleta
Monika Kosińska
Joanna Marek
Anna Mazur
Klaudia Stryjakowska
Fizycy medyczni
Bogusław Głowa
Kierownik zespołu techników medycznych
Anna Borkowska
Radiofarmaceuci
Aleksandra Zapędowska-Dudek
Administracja
Jolanta Styczeń
Rejestratorka medyczna
Ewelina Styrylska
Rejestratorka medyczna
Małgorzata Łuszcz
Starszy statystyk medyczny
Zakład Medycyny Nuklearnej
Anna Sowa-Staszczak prof. dr hab. n. med.
Zakład
ul. Jakubowskiego 2, Budynek B - poziom -1
Nowa Siedziba SU Kraków - Prokocim
Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków
Dotychczasowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego
ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków