Poród w Szpitalu Uniwersyteckim
Przewodnik dla Pacjentek Oddziału Klinicznego
Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego
O nas
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest ośrodkiem klinicznym o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności. Prowadzi leczenie według najnowszych standardów w perinatologii i położnictwie.
Oddział Kliniczny otacza opieką kobiety w ciążach powikłanych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia, konfliktem serologicznym, chorobami autoimmunologicznymi, a także innymi problemami wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i stosownego postępowania oraz kobietami w ciążach fizjologicznych.
Pacjentkom zapewnia się nowoczesną diagnostykę obejmującą badania biochemiczne i biofizyczne oraz badania prenatalne, zarówno nieinwazyjne jak i inwazyjne. W naszej jednostce zapewniamy każdej ciężarnej poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym.
Dbając o bezpieczeństwo i komfort rodzących, zapewniamy także bezpłatne porody rodzinne oraz możliwość kangurowania.
W ramach Oddziału Klinicznego funkcjonuje wysokospecjalistyczna Poradnia Patologii Ciąży w której wykonywane są konsultacje niezbędne przy prowadzeniu ciąży wysokiego ryzyka, zgodnie z programem opieki perinatalnej. Większość lekarzy Oddziału posiada międzynarodowe certyfikaty Fetal Medicine Foundation z zakresu diagnostyki wad płodu.
Dysponujemy 2-3 osobowymi salami dla Pacjentek, jedną salą operacyjną i pięcioma salami porodowymi.
Struktura Oddziału: Oddział Położnictwa i Perinatologii, Blok Porodowy
Zespół Poradni Specjalistycznych: Gabinet zabiegowy, Pracownia Ultrasonografii, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza i Patologii Ciąży
Przygotowanie do pobytu w szpitalu
Przygotowanie do pobytu w szpitalu
Pacjentki powinny mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Pacjenci zagraniczni są zobowiązani posiadać EKUZ lub Kartę Polaka, dokumenty te uprawniają do bezpłatnej opieki zdrowotnej w nagłych przypadkach.
W przypadku hospitalizacji przed terminem porodu, wymagane jest skierowanie z Poradni Patologii Ciąży.
Dla zainteresowanych jest możliwość obejrzenia Bloku Porodowego na II piętrze, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie pod nr: 12 424 85 53.
Serdecznie zapraszamy na zajęcia w przyszpitalnej Szkole Rodzenia – więcej informacji i zapisy w zakładce: Usługi komercyjne > Szkoła Rodzenia
Pakowanie torby do szpitala
Zachęcamy nasze Pacjentki do wcześniejszego spakowania torby z niezbędnymi rzeczami.
Przyszłe mamy powinny wziąć:
- rozpinane koszule nocne, szlafrok, klapki,
- kosmetyki, przybory toaletowe,
- ręczniki,
- majtki jednorazowe z siateczki (kilka sztuk),
- staniki laktacyjne, wkładki laktacyjne,
- podpaski poporodowe (przewiewne),
- ewentualnie laktator, choć jest on dostępny w wyposażeniu Oddziału.
Dla dziecka na Oddziale zapewniamy wyprawkę (pampersy, pieluszki, itp.).
Przyjęcie do Szpitala
Przyjęcie do Szpitala
Przyjazd
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego mieści się przy ulicy Kopernika 23. Pod budynkiem dostępny jest płatny parking (przed szlabanem) oraz miejsca w strefie płatnego parkowania.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii:
- dowód tożsamości,
- Karta ciąży,
- w przypadku posiadania wyników badań oraz dokumentacji medycznej, prosimy o zabranie ich ze sobą,
- oryginał oznaczenia grupy krwi/krew karta
Nagłe przyjęcie:
Pacjentka najpierw zgłasza się do Izby Przyjęć Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii, ul. Kopernika 23 (parter, lewa strona budynku) w celu dokonania formalności związanych z przyjęciem do oddziału. Izba Przyjęć jest czynna od 7:30 do godz. 14:30, w innych godzinach należy zgłosić się do Ambulatorium Oddziału (parter, lewa strona budynku). Pacjentki przyjmowane w trybie nagłym są badane przez lekarza przyjmującego w ambulatorium. Następnie Pacjentka jest przewożona do sali porodowej lub na Oddział Patologii Ciąży.
Przyjęcie planowane:
W dniu przyjęcia Pacjentka winna zarejestrować się ok. godz. 7:30 w ambulatorium Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii, ul. Kopernika 23 (parter, lewa strona budynku). Następnie pacjentka zostaje poproszona w celu dokonania formalności związanych z przyjęciem do oddziału. Pacjentki przyjmowane w trybie planowym są badane przez lekarza prowadzącego w oddziale. Po przebraniu Pacjentka jest odprowadzana na Oddział.
Poród naturalny
Poród naturalny
Poród siłami natury w naszym Szpitalu odbywa się przy wsparciu położnej i lekarza. Przy porodzie może być obecna jedna osoba towarzysząca. W naszej placówce nie pobieramy opłat za porody rodzinne. Istnieje możliwość wybrania dedykowanej położnej do porodu.
Sale porodowe są jednoosobowe. Dla poprawy komfortu naszych Pacjentek, w salach znajdują się prysznice, gumowe piłki, drabinki, worki sako, TENS. Nie ma możliwości odbycia porodu w wodzie.
Plan porodu
Zachęcamy do wcześniejszego ułożenia i przyniesienia ze sobą planu porodu. Jeśli Pacjentka go nie posiada, można taki plan napisać na miejscu. Ułatwia on współpracę personelu z rodzącą i daje jej większe poczucie pewności.
Szpital Uniwersytecki zapewnia Pacjentkom możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego.
Oferujemy pełen wachlarz niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, takich jak: techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne, przyjmowanie pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych (TENS, gumowa piłka, worek sako, drabinki, krzesło porodowe). Dostępny jest gaz rozweselający.
Z farmakologicznych metod proponujemy znieczulenie zewnątrzoponowe.
Po porodzie
Po narodzinach dziecko jest przystawiane do mamy i jej piersi jeszcze na sali porodowej. Następnie zostaje poddane standardowym procedurom, takim jak ważenie, czy mierzenie.
W naszym Szpitalu nie kąpiemy dziecka po porodzie, najnowsze badania wykazały, że maź płodowa ma właściwości immunologiczne i pozostawiona na skórze noworodka, stanowi naturalną barierę ochronną. Po porodzie jest możliwość kangurowania dziecka przez któregoś z rodziców.
Jeżeli dziecko jest zdrowe, po 2 godzinach w kontakcie „skóra do skóry”, zostaje przewiezione na oddział do sali fizjologicznej noworodków. Po przewiezieniu Pacjentki na oddział, dziecko jest do niej przywożone, a cały pobyt odbywa się w systemie rooming-in.
Po porodzie naturalnym średni czas pobytu w szpitalu to 2-3 doby, w zależności od samopoczucia Pacjentki i jej dziecka.
Wypisy odbywają się także w weekendy.
Poród przez cesarskie cięcie
Poród przez cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie może odbyć się w nagłym przypadku lub być planowane ze względów medycznych. Zabieg trwa około 30-40 minut. Wcześniej Pacjentka jest od niego odpowiednio przygotowywana. Na sali operacyjnej nie ma możliwości obecności osób towarzyszących.
Po cesarskim cięciu Pacjentka jest przewożona do sali pooperacyjnej, w której przebywa razem z dzieckiem, a następnie do sali na Oddziale Położniczym, gdzie cały pobyt odbywa się w systemie rooming-in.
Pobyt na oddziale położniczym po cesarskim cięciu trwa około 3-4 doby, w zależności od stanu zdrowia matki i dziecka.
Wypisy odbywają się także w weekendy.
Opieka poporodowa
Opieka poporodowa
Po porodzie dziecko leży w sali razem z mamą. Nasz personel z chęcią pomoże w podstawowych czynnościach przy dziecku.
Na oddziale do Państwa dyspozycji są położne z uprawnieniami doradcy laktacyjnego.
Dla młodych rodziców oferujemy również wsparcie psychologa.
Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego
Rodzice mają obowiązek w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia zarejestrować dziecko w USC.
W przypadku urodzenia martwego czas ten wynosi 3 dni.
Karta urodzenia zostaje wystawiona po urodzeniu dziecka i przekazana do USC najpóźniej 3 dni od jej wystawienia.
Jeśli nie zgłosisz urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni – kierownik USC sam wybierze imię dla twojego dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Zrobi to na podstawie karty urodzenia.
Więcej informacji pod linkiem: https://www.bip.krakow.pl/?news_id=136349
Zgłoszenia przez internet: https://umawianiewizyt.um.krakow.pl/branch/12
Dokumenty, które należy zabrać do Urzędu:
- dokumenty tożsamości rodziców dziecka - dowód osobisty lub paszport,
- oświadczenie rodziców o nadanych imionach (w przypadku rejestracji urodzenia dziecka przez osobę upoważnioną),
- pełnomocnictwo (w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika).
Rejestracja urodzenia przez rodziców nie podlega opłacie skarbowej. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa dla osoby załatwiającej sprawę (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu) należy uiścić opłatę skarbową.
Jeżeli rodzice są zameldowani w innej miejscowości, ale dziecko urodziło się w Krakowie, należy je zarejestrować w krakowskim USC.
Urząd Stanu Cywilnego dla dzieci urodzonych w Szpitalu Uniwersyteckim:
Referat Rejestracji Bieżącej
- stanowiska ds. rejestracji urodzeń, tel. 12-616-5540, 12-616-5556
- ul. Wadowicka 8w, 30-415 Kraków
- strona internetowa: https://www.bip.krakow.pl/?id=32&sub=struktura&query=id%3D1376042%26pz%3D2
Kierownik USC niezwłocznie po sporządzeniu aktu urodzenia występuje o nadanie numeru PESEL (dla dzieci obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Polski oraz dzieci cudzoziemców obowiązanych do posiadania numeru PESEL) i zaraz po otrzymaniu decyzji o jego nadaniu, informuje o tym osobę zgłaszającą urodzenie. Melduje dziecko w miejscu stałego albo czasowego pobytu jego rodziców.
W skróconym akcie urodzenia widnieje imię dziecka, wpisane na podstawie oświadczenia osoby, która rejestruje dziecko w USC.
Najczęściej zadawane pytania
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Gdzie mam się zgłosić, jeśli chcę rodzić w Szpitalu Uniwersyteckim?
- W przypadku rozpoczęcia nagłej akcji porodowej należy zgłosić się do Izby Przyjęć lub Ambulatorium O/K Położnictwa i Perinatologii SU.
- W przypadku planowanego cesarskiego cięcia lub konieczności wcześniejszej hospitalizacji, należy posiadać skierowanie od lekarza z Poradni Patologii Ciąży.
Jakie muszę mieć dokumenty przy przyjęciu do szpitala?
- Dowód tożsamości, Karta ciąży.
- W przypadku posiadania wyników badań oraz dokumentacji medycznej, prosimy o zabranie ich ze sobą.
- Oryginał oznaczenia grupy krwi/krew kartę.
Czy jest możliwość wykupienia położnej do porodu?
- Tak, mamy taką możliwość. Więcej informacji w zakładce: Nasze Położne.
Nie jestem z Krakowa, czy mogę rodzić w Szpitalu Uniwersyteckim?
- Tak, jeżeli Pacjentka posiada obywatelstwo polskie i aktualne ubezpieczenie zdrowotne.
Ile osób leży w sali dla pacjentów? Czy macie w salach dostęp do sieci internetowej oraz telewizor?
- Sale dla Pacjentów są 2 i 3 osobowe. Nie posiadamy telewizji.
- Dostęp do sieci Wi-Fi: login: SU.Goscie hasło: sukr2112
Czy są wyznaczone godziny odwiedzin w salach dla Pacjentek?
- Odwiedziny odbywają się codziennie w godzinach 16:00-18:00.
Czy po porodzie naturalnym będę mieć możliwość kontaktu “skóra do skóry”?
- Tak, jeżeli stan matki i dziecka na to pozwala.
Czy jest u Was doradca laktacyjny?
- Tak, mamy zatrudniony wykwalifikowany personel.
Na co są szczepione niemowlaki?
- Na gruźlicę i żółtaczkę.
Kontakt
O/K Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego
ul. Kopernika 23, 31-501 Kraków
Kontakt:
- Sekretariat Kliniki: tel. /fax: 12 424 84 12
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Ambulatorium: tel. 12 424 85 04
- Blok Porodowy: tel. 12 424 85 53
- Regionalna Poradnia Patologii Ciąży: 12 424 85 37, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.