Nabór na specjalizacje
Psychoterapia uzależnień
Informacja o naborze
Szpital Uniwersytecki otrzymał akredytację na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień.
Dysponujemy czterdziestoma miejscami specjalizacyjnymi w tej dziedzinie ochrony zdrowia.
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień skierowane jest do osób posiadających tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany na kierunku studiów w zakresie: lekarskim pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie. Przygotowuje ono do uzyskania dyplomu specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień, będzie prowadzone zgodnie z Programem szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień i upoważnia do zdawania egzaminu Państwowego w Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w Łodzi. Szczegółowe informacje dotyczące programu specjalizacyjnego znajdziecie Państwo na stronie:
https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2024/08/042-Psychoterapia_uzaleznien-program-podstawowy-aktualizacja-2024.pdf
Szkolenie, zgodnie z harmonogramem, planujemy rozpocząć w marcu 2025, będzie ono trwało 4 lata tj. do lutego 2029 roku. Specjalizacja zawiera 10 modułów, w tym 23 kursy specjalizacyjne i 8 staży kierunkowych oraz kurs specjalizacyjny jednolity.
Koszt szkolenia wynosi 55 600,00 zł, możliwość płatności w ratach.
Rekrutacja realizowana jest przez Małopolski Urząd Wojewódzki, zgłoszenia odbywają się przez stronę:
Logowanie - SMK
Na szkolenie specjalizacyjne możecie się Państwo zgłaszać w terminie od 15 listopada do 15 grudnia 2024. Ostateczny wynik rekrutacji podany będzie do 15 stycznia 2025 roku.
Istotne informacje w sprawie szklenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień Państwo pod linkiem: https://konsultantkrajowy-psychoterapiauzaleznien.pl/specjalizacja/
Psychologia Kliniczna
Informacja o naborze
Szpital Uniwersytecki otrzymał akredytację na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychologia kliniczna.
Dysponujemy 77 miejscami specjalizacyjnymi w tej dziedzinie ochrony zdrowia. Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychologia kliniczna.
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychologii klinicznej dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra psychologii trwa 4 lata, w tym 2 lata szkolenia specjalizacyjnego podstawowego i 2 lata szkolenia specjalizacyjnego szczegółowego w jednym z 4 bloków szczegółowych. Szczegółowe czasy trwania modułów oraz kursów specjalizacyjnych i staży kierunkowych realizowanych w ramach tych modułów określa program szkolenia specjalizacyjnego
- Celem szkolenia specjalizacyjnego w bloku szczegółowym jest:
- Poznanie aktualnej wiedzy z zakresu psychologii klinicznej, nauk medycznych i humanistyczno-społecznych umożliwiającej rozumienie i rozwiązywanie problemów psychologicznych człowieka.
- Nabywanie i doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy psychologicznej z zakresu koncepcji integracyjnych natury człowieka w formułowaniu diagnozy klinicznej różnicowej
i wyjaśniającej patomechanizm i epigenezę zaburzeń psychicznych i zachowania, a także diagnozy na rzecz oddziaływań terapeutyczno-rehabilitacyjnych, eksperckich w zakresie orzecznictwa. - Nabywanie i doskonalenie wiedzy i umiejętności potrzebnych do stosowania psychologicznych metod w zakresie poradnictwa zdrowotnego, pomocy w kryzysie związanym z problemem zdrowotnym, terapii i rehabilitacji.
- Nabywanie kompetencji w zakresie umiejętności monitorowania i oceny efektów postępowania terapeutycznego, wspierającego i rehabilitacyjnego.
- Rozwój świadomości metodologicznej i wiedzy z praktyki opartej na dowodach (EBP – evidence-based practice in psychology), nabycie umiejętności korzystania z badan EBP
w procesie diagnozowania oraz planowania oddziaływań psychospołecznych. - Rozwijanie wysokich standardów funkcjonowania zawodowego (etyka zawodowa)w kontakcie z pacjentem i jego rodziną oraz we współpracy z pracownikami służby zdrowia
- W bloku szczegółowym psycholog wybiera jedną ze ścieżek szkolenia specjalizacyjnego W zależności od wybranej ścieżki kształcenia specjalizacyjnego szczegółowego osoba, zdobywa dodatkowe kompetencje szczegółowe i pogłębia swoją wiedzę i umiejętności szczegółowe, właściwe dla zaburzeń i chorób danego obszaru medycyny.
- Poszczególne etapy realizacji programu specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej związane są z kolejnymi modułami nauczania w tym kursami i stażami kierunkowymi.
- W specjalistycznym bloku podstawowym przewiduje się:
1) 7 modułów trwających łącznie 1416 godzin, w tym:
- a) 20 kursów specjalizacyjnych w wymiarze 456 godzin,
- b) 7 staży kierunkowych w wymiarze 960 godzin;
2) kurs specjalizacyjny jednolity w wymiarze 16 godzin;
3) staż podstawowy trwający 1600 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji, realizowany w miejscu pracy.
- Blok podstawowy kształcenia specjalistycznego kończy się kolokwium sprawdzającym wiedzę teoretyczna specjalizanta
- W specjalistycznych blokach szczegółowych- w każdej z czterech specjalności szczegółowych kształcenie przebiega odpowiednio:
- psychologia kliniczna zaburzeń psychicznych
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychologii klinicznej w zakresie specjalistycznego bloku szczegółowego psychologia kliniczna chorych z zaburzeniami psychicznymi trwa 2 lata, po ukończeniu bloku podstawowego i obejmuje:
1) 6 modułów trwających łącznie 832 godzin, w tym:
- a) 7 kursów specjalizacyjnych w wymiarze 112 godzin,
- b) 5 staży kierunkowych w wymiarze 720 godzin;
2) staż podstawowy trwający 2000 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji, realizowany w miejscu pracy.
- psychologia kliniczna zaburzeń somatycznych-
Szkolenie specjalizacyjne w zakresie specjalistycznego bloku szczegółowego psychologia kliniczna chorych somatycznie trwa 2 lata, po ukończeniu bloku podstawowego i obejmuje:
1) 5 modułów trwających łącznie 832 godzin, w tym:
- a) 8 kursów specjalizacyjnych w wymiarze 112 godzin,
- b) 6 staży kierunkowych w wymiarze 720 godzin;
2) staż podstawowy trwający 2000 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji, realizowany w miejscu pracy.
- neuropsychologia kliniczna-
Szkolenie specjalizacyjne w zakresie specjalistycznego bloku szczegółowego neuropsychologia kliniczna trwa 2 lata, po ukończeniu bloku podstawowego i obejmuje:
1) 6 modułów trwających łącznie 832 godzin, w tym:
- a) 7 kursów specjalizacyjnych w wymiarze 112 godzin,
- b) 4 staży kierunkowych w wymiarze 720 godzin;
2) staż podstawowy trwający 2000 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji, realizowany w miejscu pracy.
- psychologia kliniczna dzieci i młodzieży-
Szkolenie specjalizacyjne w zakresie specjalistycznego bloku szczegółowego psychologia kliniczna dzieci i młodzieży trwa 2 lata, po ukończeniu bloku podstawowego i obejmuje:
1) 5 modułów trwających łącznie 832 godzin, w tym:
- a) 5 kursów specjalizacyjnych w wymiarze 112 godzin,
- b) 5 staży kierunkowych w wymiarze 720 godzin;
2) staż podstawowy trwający 2000 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji, realizowany w miejscu pracy.
Koszt szkolenia wynosi 35 000,00 zł, możliwość płatności w ratach.
Rekrutacja realizowana jest przez Małopolski Urząd Wojewódzki, zgłoszenia odbywają się przez stronę: Logowanie - SMK
Na szkolenie specjalizacyjne możecie się Państwo zgłaszać w terminie od 15 listopada do 15 grudnia 2024. Ostateczny wynik rekrutacji podany będzie do 15 stycznia 2025 roku.
Psychoterapia Dzieci i Młodzieży
Informacja o naborze
Szpital Uniwersytecki otrzymał akredytację na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży.
Dysponujemy trzydziestoma sześcioma miejscami specjalizacyjnymi w tej dziedzinie ochrony zdrowia. Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapia dzieci i młodzieży będzie prowadzone w nurcie systemowym.
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapia dzieci i młodzieży skierowane jest do osób posiadających tytuł zawodowy magistra lub równorzędny uzyskany na kierunku studiów w zakresie: psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, pielęgniarstwa, lekarskim. Przygotowuje ono do uzyskania dyplomu specjalisty w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, będzie prowadzone zgodnie z Programem szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, upoważnia do zdawania egzaminu Państwowego w Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w Łodzi. Szczegółowe informacje dotyczące programu specjalizacyjnego znajdziecie Państwo na stronie:
https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/pdf/038-Psychoterapia_dzieci_i_mlodziezy-podstawowy-Warianty-2019.pdf
Szkolenie specjalizacyjne trwa 4 lata i obejmuje 1200 godzin szkolenia specjalizacyjnego.
- Program przewiduje realizację:
1) Zajęć teoretyczno- praktycznych w wymiarze 840 godzin zgodnie z programem szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży;
2) Staży kierunkowych w wymiarze 360 godzin w placówkach zajmujących się diagnozowaniem lub leczeniem dzieci i młodzieży.
3) Staż podstawowy trwający 2088 godzin prowadzenia praktyki psychoterapeutycznej.
- Szkolenie specjalizacyjne obejmuje dwa bloki: blok podstawowy i blok szczegółowy, na które składa się 8 modułów tematycznych.
1) Blok podstawowy składa się z Modułu I i II, które stanowią bazę nauczania psychoterapii.
2) Moduł III, IV, V, VI, VII oraz VIII składają się na Blok szczegółowy i w zależności od nauczanego podejścia psychoterapeutycznego różnią się zakresem nauczanych treści oraz wymaganych umiejętności praktycznych. Specjalistyczny Blok szczegółowy realizowany jest w formie 6 modułów obejmujących 4 kursy specjalizacyjne i 3 staże kierunkowe. Szczegółowy plan kształcenia został określony w Programie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Kształcenie w podejściu systemowym obejmuje: co najmniej 260 godzin wiedzy teoretycznej oraz co najmniej 180 godzin kształcenia umiejętności praktycznych (ogółem nie mniej niż 220 godzin przeznaczonych na kształcenie z terapii systemowej rodzin
dzieci i młodzieży) oraz 150 godzin superwizji (co najmniej 100 godzin przeznaczonych na superwizję terapii systemowej rodzin pacjentów dziecięcych i młodzieżowych). Psychoterapia własna w szkoleniu w podejściu systemowym obejmuje 250 godzin oddziaływań indywidualnych lub grupowych, którą osoba specjalizująca się jest zobowiązana realizować w trakcie trwania szkolenia teoretycznego
Koszt szkolenia wynosi 50 000,00 zł, możliwość płatności w ratach.
Rekrutacja realizowana jest przez Małopolski Urząd Wojewódzki, zgłoszenia odbywają się przez stronę: Logowanie - SMK
Na szkolenie specjalizacyjne możecie się Państwo zgłaszać w terminie od 15 listopada do 15 grudnia 2024. Ostateczny wynik rekrutacji podany będzie do 15 stycznia 2025 roku.