O nas
Misja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
„Połączenie doświadczenia i tradycji z najnowszymi trendami w medycynie na rzecz poprawy zdrowia i komfortu życia Pacjenta”
SZPITAL W LICZBACH
Oddziały Kliniczne 34:
- NSSU - Kraków-Prokocim - 25
- Kompleks przy ul. Kopernika - 9
Zakłady: 15
Poradnie: 56
Hospitalizacje w oddziałach stacjonarnych:
- Liczba hospitalizacji w 2023 roku - 92 176
Porady ambulatoryjne:
- 2023 - cały szpital: 622 407
Liczba łóżek:
- 2023 - cały szpital - 1277
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko
Informacja o wpływie wykonywanej przez jednostkę organizacyjną działalności na zdrowie ludzi i na środowisko - 2024 rok
nazwa jednostki organizacyjnej:
SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Kopernika 36, 31-501 Kraków
podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe /(Dz.U. z 2024 poz. 1277/ zgodnie z art. 32c pkt.2
Art. 32c.
- Każdy ma prawo do uzyskania od kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, informacji o wpływie działalności wykonywanej przez tę jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska
w związku z wykonywaniem tej działalności, a w przypadku nowych rodzajów zastosowań promieniowania jonizującego w tej jednostce organizacyjnej – także informacji o uzasadnieniu wykonywania tej działalności. Kierownik jednostki organizacyjnej udziela informacji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o udzielenie informacji. - Kierownik jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, zamieszcza na stronie internetowej jednostki organizacyjnej, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku
z wykonywaniem tej działalności.
Informujemy, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Polega ona na:
- uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące (zezwolenia MPWiS i PAA)
- uruchamianiu pracowni (zezwolenia MPWIS i PAA)
- zgody na działalność medyczną związaną z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (MPWIS i GIS)
- Obszary, w których stosowane jest promieniowanie jonizujące:
- rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa,
- medycyna nuklearna,
- radioterapia.
- Zapewnienie bezpieczeństwa ogółu ludności i pracowników
Wszelkie czynniki ryzyka związane z działaniem promieniowania jonizującego dla wszystkich wymienionych działalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, są redukowane poprzez zapewnienie pacjentom i pracownikom środków ochrony indywidualnej, wskazanych przez nadzorujących inspektorów ochrony radiologicznej (fartuchy, garsonki, osłony na tarczycę, czepki, okulary, gogle przyłbice, parawany itp). Osłony te wykonane są z materiału o odpowiednim równoważniku Pb we wszystkich komórkach organizacyjnych, w których wykonywane są procedury z zastosowaniem promieniowania jonizującego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby biorące udział w medycznych procedurach z zastosowaniem promieniowania jonizującego są zakwalifikowane do właściwej kategorii narażenia A lub B oraz objęte okresowymi pomiarami dawki
i kontrolą narażenia (dawkomierze indywidualne na całe ciało, na dłonie oraz dawkomierze środowiskowe).
Dla wszystkich urządzeń radiologicznych, przeprowadzane są okresowe testy podstawowe oraz coroczne testy specjalistyczne, jak również cykliczne przeglądy serwisowe, zgodnie z obowiązującymi w Szpitalu procedurami oraz zaleceniami producentów. Dla urządzeń stosowanych w radiologii zabiegowej, czy aparatów rtg przyłóżkowych, przeprowadzane zostały również pomiary rozkładu mocy dawki wokół aparatu, tak aby określić strefy narażenia na promieniowanie podczas badania czy zabiegu.
Bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób spoza Szpitala zapewniają właściwie dobrane osłony stałe, co potwierdzają pomiary dozymetryczne dla odpowiednich parametrów ekspozycji, zgodnych z zatwierdzonymi projektami osłon stałych. Wszystkie pracownie, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, spełniają więc wymagania ochrony radiologicznej, a projekty osłon stałych dla tych pracowni zostały pozytywnie zaopiniowane przez MPWiS. Skuteczność tych osłon potwierdzają wyniki pomiarów dozymetrycznych.
Personel uprawniony do realizacji procedur medycznych z zastosowaniem promieniowania jonizującego podlega obowiązkowym szkoleniom zarówno
z zakresu szeroko rozumianej ochrony radiologicznej jak i ochrony radiologicznej pacjenta.
Wszystkie procedury radiologiczne z zastosowaniem promieniowania jonizującego realizowane są z uwzględnieniem najwyższej troski o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu zatrudnionego w warunkach narażenia na to promieniowanie.
- Działalność medyczna z wykorzystaniem promieniowania jonizującego
- Rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa
Działalność wykonywana w zakresie rentgenodiagnostyki i radiologii zabiegowej , nie prowadzi do zwiększonego narażenia na promieniowanie jonizujące.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmierzone wartości dawek efektywnych nie przekroczyły wskazanych w Ustawie Prawo Atomowe dopuszczalnych wartości dawek granicznych wynoszących dla:
- pracowników: 20 mSv/rok;
- ogółu ludności : 1 mSv/rok
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych dotyczących stosowania promieniowania jonizującego.
- Medycyna nuklearna
Działalność Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w zakresie medycyny nuklearnej obejmuje diagnostykę i terapię izotopową. Wiąże się ona ze stosowaniem otwartych źródeł izotopów promieniotwórczych między innymi Tc-99m, I-131, F-18, Ga-68, Y-90, Lu-177, Ra-223, Er-169, Re-186 oraz zamkniętych źródeł promieniotwórczych zawierających Co-57, Ge-68, Cs-137, przeznaczonych do kalibracji i kontroli jakości aparatury medycznej.
Powstałe w wyniku działalności odpady przechowuje się do czasu, jak ich aktywność obniży się do bezpiecznej wartości, umożliwiającej na unieszkodliwienie, zgodnie z przepisami i zezwoleniem Państwowej Agencji Atomistyki.
W przypadku odpadów ciekłych z kanalizacji szpitalnej w ciągu roku uwolniono maksymalnie 3517 MBq (I-131); 563 MBq (Lu-177); 89 MBq (Tc-99m). Podane wartości nie przekraczają limitów określonych w zezwoleniu wydanym przez Państwową Agencję Atomistyki.
W przeciągu roku nie zarejestrowano zdarzeń radiacyjnych związanych
z niekontrolowanym uwolnieniem izotopów promieniotwórczych mogących mieć wpływ na zdrowie ludności oraz skażenie środowiska naturalnego.
Działalność związana z realizacją procedur radiologicznych w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i części Izotopowej Oddziału Klinicznego Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej, Medycyny Nuklearnej i Chorób Wewnętrznych nie wpływa na narażenie na promieniowanie jonizujące przekraczające poziom mocy dawki dla osób z ogółu ludności 0,3 mSv/rok, określonej w ustawie Prawa Atomowego i związanych z nim rozporządzeń.
- Radioterapia
Brachyterapia
Działalność medyczna wykonywana w zakresie brachyterapii HDR
z wykorzystaniem wysokoaktywnych źródeł promieniotwórczych Ir-192 oraz systemów RTG (ramię C oraz TK), nie prowadziła do narażenia na promieniowanie jonizujące dla osób z ogółu ludności, wykraczającego poza dozwoloną prawnie wartość 0,3 mSv na rok.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych, w których wystąpiło rozszczelnienie źródeł promieniotwórczych i skażenie środowiska naturalnego lub części pracowni kl. Z w Zakładzie Brachyterapii.
Teleradioterapia
Działalność medyczna wykonywana w zakresie teleradioterapii
z wykorzystaniem akceleratorów medycznych (CyberKnife i Tomoterapii) oraz stosowanie źródeł kontrolnych 90Sr w Zakładzie Radioterapii nie prowadziła do narażenia na promieniowanie jonizujące dla osób z ogółu ludności, wykraczającego poza dozwoloną prawnie wartość 0,3 mSv na rok.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych, w których wystąpiło rozszczelnienie źródeł promieniotwórczych i skażenie środowiska naturalnego lub części pracowni akceleratorowych w Zakładzie Radioterapii.
Brachyterapia okulistyczna
Działalność medyczna wykonywana w zakresie brachyterapii okulistycznej
z wykorzystaniem zamkniętych źródeł promieniotwórczych Ru-106, I-125 oraz protonoterapii guzów wewnątrzgałkowych i stosowanie cyklotronu Proteus-235 (Instytut Fizyki Jądrowej) nie prowadzi do narażenia na promieniowanie jonizujące dla osób z ogółu ludności wykraczającego poza dozwoloną prawnie wartość 0,3 mSv na rok.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych,
w których wystąpiło rozszczelnienie źródeł promieniotwórczych i skażenie środowiska naturalnego lub części pracowni kl. Z w Oddziale Klinicznym Okulistyki i Onkologii Okulistycznej izotopem promieniotwórczym.
Działalność we wszystkich wymienionych powyżej obszarach prowadzona jest zgodnie obowiązującymi przepisami prawa oraz wymogami w zakresie ochrony radiologicznej.
Wykaz komórek Szpitala Uniwersyteckiego, w których stosuje się promieniowanie jonizujące w celach medycznych
Urządzenia radiologiczne stosowane w Szpitalu
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie stosuje się urządzenia radiologiczne
w obszarach:
- rentgenodiagnostyki,
- radiologii zabiegowej,
- medycyny nuklearnej,
- radioterapii.
Są to:
- aparaty RTG stacjonarne,
- aparaty RTG przewoźne,
- mammografy,
- tomografy komputerowe,
- densytometry,
- aparaty RTG z ramieniem C,
- angiografy,
- akceleratory liniowe (CyberKnife i tomoterapia),
- HDR,
- SPECT,
- PET.
Wszystkie urządzenia radiologiczne stosowane w Szpitalu, zgodnie z wymogami prawnymi mają wydane właściwe zezwolenia MPWIS oraz Prezesa PAA.
Urządzenia te poddawane są:
- okresowym przeglądom serwisowym pod nadzorem Działu Aparatury Medycznej zgodnie z obowiązującą w Szpitalu procedurą Techniczna obsługa aparatury medycznej,
- cyklicznym testom eksploatacyjnym wykonywanym przez elektroradiologów oraz fizyków medycznych Zakładu Fizyki Medycznej i Ochrony Radiologicznej zgodnie z zapisami zawartymi we właściwych procedurach w tym zakresie, obowiązującymi w Szpitalu,
- okresowym (przynajmniej raz w roku) testom specjalistycznym, realizowanym przez:
- fizyków medycznych Zakładu Fizyki Medycznej i Ochrony Radiologicznej oraz
- akredytowane laboratorium, zgodnie z umową, nadzorowaną przez Pełnomocnika Dyrektora ds. bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.
Pełnomocnik Dyrektora ds. bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej
Działalność Pełnomocnika
Zadania Pełnomocnika Dyrektora ds. bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej:
- Koordynowanie pracy inspektorów ochrony radiologicznej realizujących zadania szczegółowe określone w obowiązujących przepisach prawnych.
- Współpraca z Kierownikami komórek organizacyjnych, w których stosowane jest promieniowanie jonizujące w zakresie zadań określonych w obowiązujących przepisach prawnych dotyczących bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego.
- Reprezentowanie Dyrektora Szpitala na podstawie pełnomocnictwa w kontaktach z instytucjami zewnętrznymi, nadającymi właściwe Decyzje, Zgody i Zezwolenia dotyczące stosowania promieniowania jonizującego.
- Podejmowanie i nadzorowanie działań dotyczących opracowania
i aktualizowania dokumentacji wymaganej przepisami Ustawy prawo Atomowe i przepisami wykonawczymi do tej ustawy we współpracy z Zespołem ds. systemu zarządzania jakością z uwzględnieniem obowiązującego zintegrowanego systemu jakości, środowiska i BHP w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz standardów akredytacyjnych. - Planowanie i nadzór nad realizacją wewnętrznych audytów klinicznych zgodnie z Ustawą Prawo Atomowe i przepisami wykonawczymi.
- Współudział w prowadzeniu analiz i wdrażanie optymalizacji mających na celu poprawę jakości w diagnostyce obrazowej, radiologii zabiegowej, radioterapii
i medycynie nuklearnej. - Organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu ochrony radiologicznej:
- szkolenie Ochrona radiologiczna pacjenta,
- szkolenie dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej typu R i S
Szpital jest wpisany w Rejestr podmiotów prowadzących szkolenie w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta oraz Rejestr jednostek uprawnionych do prowadzenia szkoleń dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej - typu R i S.
Rejestry prowadzone są przez Głównego Inspektora Sanitarnego
Szkolenia z zakresu ochrony radiologicznej
SZKOLENIE: OCHRONA RADIOLOGICZNA PACJENTA
NAJBLIŻSZY PLANOWANY TERMIN SZKOLENIA: CZERWIEC 2025 r.
szczegóły u organizatora: tel. 012 400 37 30, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na podstawie art. 33n ustawy z dnia 29 listopada 2000r. – Prawo atomowe
(t. jedn. Dz. U. 2024 poz. 1277) osoby wykonujące badania diagnostyczne, zabiegi lub leczenie, z zastosowaniem promieniowania jonizującego, a także osoby nadzorujące ich wykonywanie, są obowiązani do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie został wpisany do Rejestru podmiotów prowadzących szkolenie w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta, prowadzonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Szpital organizuje szkolenie dla następujących specjalności:
- lekarze radiolodzy (LR),
- lekarze wykonujący procedury z zakresu radiologii zabiegowej (LRZ),
- lekarze wykonujący inne medyczne procedury z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego (LIX),
- lekarze wykonujący procedury z zakresu medycyny nuklearnej (LMN),
- lekarze dentyści wykonujące medyczne procedury radiologiczne (LST),
- fizycy medyczni, technicy elektroradiologii oraz inny personel medyczny wykonujący procedury radiologiczne (FT-1 rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa, FT-2 radioterapia, FT-3 medycyna nuklearna),
- pielęgniarki uczestniczące w procedurach z zakresu medycyny nuklearnej (PMN),
- lekarze wykonujący procedury z zakresu radioterapii (LRT).
PROGRAM RAMOWY SZKOLENIA:
dostępny w załączniku nr 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 marca 2020 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 390).
TERMIN I MIEJSCE EGZAMINU:
ustalane podczas organizacji szkolenia i przekazywane w ulotce dotyczącej szczegółowo danego szkolenia.
CHARAKTER SZKOLENIA:
stacjonarne lub na odległość.
KOSZT SZKOLENIA I EGZAMINU:
ustalany podczas organizacji szkolenia i przekazywany w ulotce dotyczącej szczegółowo danego szkolenia lub określany w umowie zawartej między Szpitalem a Podmiotem, którego pracownicy są szkoleni.
REJESTRACJA:
przedłożenie przez każdego uczestnika szkolenia czytelnie wypełnionego wniosku o uczestnictwo w szkoleniu i egzaminie.
Formularz zgłoszeniowy
Pobierz
Formularze zgłoszeniowe przyjmowane są drogą elektroniczną poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
EGZAMIN:
szkolenie kończy się obowiązkowym wewnętrznym egzaminem testowym, po zaliczeniu którego uczestnicy otrzymują certyfikat, upoważniający do prowadzenia procedur z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, ważny przez 5 lat.
KONTAKT Z ORGANIZATOREM SZKOLENIA:
Kierownik szkolenia:
dr n. med. Barbara Sobiecka
ul. Jakubowskiego 2, 30 - 688 Kraków,
tel. 12 400 37 15, 693 190 103, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub
Sekretariat:
Edyta Kamińska
ul. Jakubowskiego 2, budynek C, poziom -1, pokój nr 22
tel. 012 400 37 30, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
SZKOLENIE DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O NADANIE UPRAWNIEŃ INSPEKTORA OCHRONY RADIOLOGICZNEJ TYPU R I S
NAJBLIŻSZY PLANOWANY TERMIN SZKOLENIA: SZCZEGÓŁY WKRÓTCE
szczegóły u organizatora: tel. 012 400 37 30, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2021 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej
w jednostkach ochrony zdrowia.
TYP UPRAWNIEŃ INSPEKTORA OCHRONY RADIOLOGICZNEJ
uprawnienia typu R
- uruchamianie lub stosowanie aparatów rentgenowskich w medycznej pracowni rentgenowskiej lub uruchamianie takiej pracowni
- uruchamianie lub stosowanie aparatów rentgenowskich do celów rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej lub radioterapii schorzeń nienowotworowych poza medyczną pracownią rentgenowską
uprawnienia typu S
- uruchamianie lub stosowanie aparatów rentgenowskich do celów rentgenodiagnostyki stomatologicznej w medycznej pracowni rentgenowskiej lub
- uruchamianie takich pracowni, uruchamianie lub stosowanie aparatów rentgenowskich do celów rentgenodiagnostyki stomatologicznej poza medyczną pracownią rentgenowską
ODPOWIEDNI DO TYPU UPRAWNIEŃ STAŻ PRACY W WARUNKACH NARAŻENIA
uprawnienia typu R
-
roczny – w przypadku osób posiadających wykształcenie
- wyższe,
- średnie i dyplom uzyskania tytułu zawodowego technika elektroradiologii, - trzyletni – w przypadku osób posiadających wykształcenie średnie.
uprawnienia typu S
- roczny – w przypadku osób posiadających wykształcenie wyższe,
- trzyletni – w przypadku osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
Staż pracy nie jest wymagany dla:
- osób, które w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu posiadały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i ubiegają się o uprawnienia tego samego typu,
- lekarzy dentystów ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu S.
ZGŁOSZENIA NA SZKOLENIE
Formularz zgłoszeniowy
Pobierz
Formularze zgłoszeniowe przyjmowane są drogą elektroniczną poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
!!! Prosimy w formularzu zgłoszeniowym obowiązkowo umieszczać dane do faktury (wraz z numerem NIP)
EGZAMIN
Koszt egzaminu: 560 zł brutto
Zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, koszt egzaminu dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej ponosi się w formie opłaty stanowiącej dochód budżetu państwa, i wnosi się ją na rachunek Głównego Inspektora Sanitarnego w wysokości 560 zł*.
Ważne:
Dowód wniesienia opłaty za egzamin należy przekazać do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., oraz zabrać go na egzamin
w celu okazania, przed rozpoczęciem egzaminu, składowi egzaminacyjnemu. Powyższe ma na celu weryfikację, czy zgłaszając się na egzamin osoba uiściła wymaganą przepisami prawa opłatę za egzamin.
Dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej, bez odbycia szkolenia
Do egzaminu bez szkolenia mogą przystąpić osoby, które:
- w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu posiadały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i ubiegają się o uprawnienia tego samego typu lub
- ukończyły w okresie ostatnich 5 lat studia wyższe na kierunkach zawierających
w programach studiów zagadnienia z zakresu dozymetrii i ochrony radiologicznej wraz z zajęciami praktycznymi w warunkach narażenia,
w minimalnym wymiarze 30 godzin wykładów i 30 godzin zajęć praktycznych, poprzedzonych wykładem i zajęciami praktycznymi z fizyki, łącznie z fizyką współczesną, lub - posiadają wykształcenie wyższe i co najmniej trzyletni staż pracy w warunkach narażenia nabyte w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność na podstawie zezwolenia, w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku
o dopuszczenie do egzaminu. (art.7 ust.7 ustawy z dnia 20 listopada 2000 r. Prawo atomowe.
* § 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2021 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia.
Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej, bez odbycia szkolenia, zgodnie
z aktualnie obowiązującą ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (art. 7 ust. 7d), powinny złożyć do Głównego Inspektora Sanitarnego wniosek
o dopuszczenie do egzaminu dla inspektora ochrony radiologicznej bez szkolenia (do pobrania ze strony GIS).
WNIOSEK O NADANIE UPRAWNIEŃ
Zgodnie z obowiązującymi przepisami* wraz z wnioskiem o nadanie uprawnień IOR należy złożyć do Głównego Inspektora Sanitarnego:
1. oświadczenie o zdolności do czynności prawnych - opatrzone datą oraz czytelnym podpisem (do pobrania ze strony GIS);
2. odpisy lub kopie dyplomów lub świadectw potwierdzających posiadanie wymaganego wykształcenia lub zawodu - w przypadku gdy dokumenty poświadczające posiadane wykształcenie lub zawód są wystawione na inne nazwisko niż to, które widnieje na wniosku o nadanie uprawnień IOR (np. na skutek zmiany stanu cywilnego), do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający zmianę nazwiska w okresie między uzyskaniem dyplomu a datą złożenia wniosku;
3. dokument potwierdzający zdanie egzaminu - ponieważ uprawnienia IOR nadaje się osobie, która zdała egzamin z zakresu odbytego szkolenia, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2021 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia, do wniosku IOR należy dołączyć dokument potwierdzający odbycie szkolenia, chyba, że wnioskodawca został zwolniony z jego odbycia, poprzez spełnienie jednego z poniższych warunków:
- w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu posiadałeś uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i ubiegasz się o uprawnienia tego samego typu,
- ukończyłeś w okresie ostatnich 5 lat studia wyższe na kierunkach zawierających w programach studiów zagadnienia z zakresu dozymetrii i ochrony radiologicznej wraz z zajęciami praktycznymi w warunkach narażenia, w minimalnym wymiarze 30 godzin wykładów i 30 godzin zajęć praktycznych, poprzedzonych wykładem i zajęciami praktycznymi z fizyki, łącznie z fizyką współczesną,
- posiadasz wykształcenie wyższe i co najmniej trzyletni staż pracy w warunkach narażenia nabyte w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu;
(art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 20 listopada 2000 r. Prawo atomowe
4. orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy w warunkach narażenia:
- orzeczenie powinno być wydane w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - orzeczenia lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych nie stanowią dokumentów wydanych w ww. trybie,
- lekarz wystawiający orzeczenie powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, których potwierdzeniem jest, w przypadku badań profilaktycznych pracowników narażonych na działania promieniowania jonizującego - litera „J” na pieczęci,
- orzeczenie lekarskie w części określającej stanowisko pracy powinno zawierać informację, że praca odbywa się w warunkach narażenia bądź wyraźnie wskazane stanowisko, z którego bezpośrednio wynika okoliczność pracy w warunkach narażenia (np. elektroradiolog, lekarz radiolog, fizyk medyczny w specjalności dozymetria i elektronika w medycyni i inne),
- orzeczenie lekarskie może być wydane na okres wynoszący maksymalnie 3 lata;
5. dokument poświadczający posiadanie wymaganego stażu pracy w warunkach narażenia:
- zaświadczenie wydane przez pracodawcę winno zawierać datę wystawienia, okres, który jest wskazany jako czas odbycia stażu pracy
- w warunkach narażenia, informację o warunkach narażenia oraz opatrzone winno być podpisem osoby upoważnionej do wystawienia zaświadczenia,
- samodzielnie podpisane przez wnioskodawcę oświadczenie o posiadaniu wymaganego stażu pracy w warunkach narażenia nie stanowi dokumentu poświadczającego ww. okoliczność,
- dokument potwierdzający posiadanie wymaganego stażu pracy winien mieć charakter poświadczający tzn. taki z którego wynika, że określony stan rzeczy (tj. posiadanie wymaganego stażu pracy w warunkach narażenia) rzeczywiście wystąpił.
** § 9 ust. 2. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia.
Wniosek o nadanie uprawnień (do pobrania ze strony GIS)
DANE GIS:
Główny Inspektorat Sanitarny
ul. Targowa 65
03 – 729 Warszawa
nr tel.: +48 22 34 53 300
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://www.gov.pl
Informacje dotyczące uzyskania uprawnień na stronie internetowej GIS
Uzyskanie uprawnień Inspektora Ochrony Radiologicznej
KONTAKT Z ORGANIZATOREM SZKOLENIA:
Kierownik szkolenia:
dr n. med. Barbara Sobiecka
ul. Jakubowskiego 2, 30 - 688 Kraków,
tel. 12 400 37 15, 693 190 103, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub
Sekretariat:
Edyta Kamińska
ul. Jakubowskiego 2, budynek C, poziom -1, pokój nr 22
tel. 012 400 37 30, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.