Projekty naukowo-badawcze
MENTALIO – system wsparcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze zdrowia psychicznego nastolatków w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji
Projekt realizowany przez konsorcjum Nivalit Sp. z o.o. oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dofinansowany ze środków budżetu państwa przez Agencję Badań Medycznych
w ramach konkursu dla przedsiębiorstw na opracowanie innowacyjnych wyrobów medycznych opartych o sztuczną inteligencję do koordynowania diagnostyki i leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i leczeniu szpitalnym
Numer projektu 2022/ABM/07/00007 – 00
Tytuł projektu:
"MENTALIO – system wsparcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze zdrowia psychicznego nastolatków w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji"
Okres realizacji projektu: od 12.06.2023 do 12.12.2025
Wysokość dofinansowania: 3 768 206,00 zł
Całkowity koszt Projektu: 4 537 581,33 zł
Opis zadania:
Celem projektu MENTALIO jest opracowanie innowacyjnego wyrobu medycznego opartego o sztuczną inteligencję do wsparcia diagnostyki i leczenia w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży. System MENTALIO wesprze koordynowanie diagnostyki i leczenia w ramach świadczeń szpitalnych i świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, przez co przyczyni się do optymalizacji ciągłości diagnostyki i leczenia, lepszej alokacji zasobów i poprawy alokacji czasu pracy personelu. medycznego.
Wyrób medyczny MENTALIO będzie miał na celu usprawnienie procesu diagnozowania i leczenia pacjentów na wszystkich trzech poziomach referencyjnych opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży poprzez szacowanie prawdopodobieństwa diagnoz oraz szacowanie skuteczności poszczególnych rodzajów terapii. Analiza odbywać się będzie w oparciu o autorskie systemy kwestionariuszy wypełnianych przez pacjentów w wieku 13-21 lat, ich rodziców/ opiekunów oraz prowadzących badanie.
Szczegółowe informacje o projekcie na stronie Lidera: https://nivalit.com/mentalio/
Przedoperacyjna chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii uzupełniająca leczenie skojarzone w zaawansowanym raku żołądka z wysokim ryzykiem nawrotu otrzewnowego – badanie wieloośrodkowe z randomizacją” (akronim CHIMERA)
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przez Agencję Badań Medycznych, numer Projektu ABM/2019/1
Konkurs na działalność badawczo - rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych
„Przedoperacyjna chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii uzupełniająca leczenie skojarzone w zaawansowanym raku żołądka z wysokim ryzykiem nawrotu otrzewnowego – badanie wieloośrodkowe z randomizacją” (akronim CHIMERA)
Okres realizacji projektu od 01.07.2020 do 30.06.2026
Wysokość dofinansowania: 14 436 800,00 zł
Rak żołądka jest nowotworem, w którym pomimo stosowanego leczenia obserwuje się wysoki odsetek nawrotów choroby. Możliwe jest wystąpienie wznowy raka w miejscu zespolenia, wystąpienie wszczepów nowotworowych otrzewnej, przerzutów do innych narządów (wątroby, płuc). Spośród chorych, u których rozpoznano raka żołądka w Polsce w latach 2010-2014, pięć lat przeżyło 21%, podczas gdy w Niemczech odsetek ten wyniósł 34%, w Austrii 35%, w Wielkiej Brytanii również 21% (dane z badania CONCORD-3). Rak żołądka stanowi 4% nowotworów u mężczyzn i 2,4% nowotworów u kobiet. W roku 2017 na raka żołądka w Polsce zachorowało 3261 mężczyzn oraz 1953 kobiety. Przerzuty do jamy otrzewnej są często stwierdzane u chorych leczonych z powodu raka żołądka i są uznawane za jeden z najistotniejszych negatywnych czynników wpływających na rokowanie. Wykazano, że przerzuty występują nawet u 40% chorych z nowo zdiagnozowanym rakiem żołądka, przy czym przerzuty do otrzewnej stwierdza się u 35% chorych. Ponadto po wycięciu żołądka przerzuty do otrzewnej stwierdzane są u 10-46% chorych. Przerzuty do otrzewnej oraz ich następstwa (wodobrzusze, niedrożność jelit, niedożywienie) prowadzą do pogorszenia jakości życia jak również do gorszego rokowania. Bariera osocze-otrzewna powoduje, że chemioterapia podawana drogą dożylną nie jest wystarczająco skuteczna, lub ma jedynie niewielki wpływ na wystąpienie nawrotu choroby otrzewnej.
Planowana liczba uczestników badania:
Do badania zostanie włączonych 600 chorych
Miejsca prowadzenia badania:
Ośrodki Chirurgicznych w Polsce, które posiadają bogate doświadczenie w zakresie chirurgii onkologicznej i stosowania procedury HIPEC w tym Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej, Ogólnej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Przeprowadzenie badania pozwoli na ustalenie czy profilaktyczne zastosowanie procedury HIPEC jako uzupełnienia obowiązującego standardu leczenia chorych z rakiem żołądka, doprowadzi do zmniejszenia częstości nawrotu raka w postaci przerzutów do otrzewnej. W dalszej perspektywie zostanie oceniony wpływ zastosowanego leczenia na przeżycia odległe chorych.
DuoNen - Zastosowanie terapii tandemowej LutaPol/ItraPol (177Lu/90Y-DOTATATE) jako skutecznego narzędzia w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych
Badanie finansowane przez Agencję Badań Medycznych
Projektu 2019/ABM/01/00077-00
Łączna wartość dofinansowania 16 225 166,35 zł
DuoNen – Zastosowanie terapii tandemowej LutaPol/ItraPol (177Lu/90Y-DOTATATE) jako skutecznego narzędzia w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych
Chociaż nowotwory neuroendokrynne (NEN) uznawane są za rzadkie, to w ostatnich latach w wielu opracowaniach i badaniach epidemiologicznych zauważono znaczne zwiększenie zapadalności i wykrywalności NEN. W leczeniu tych schorzeń na pierwszym planie pozostają długodziałające analogi somatostatyny. Dla pacjentów ze stwierdzoną podczas tego leczenia progresją choroby (w stadium, w którym nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego) terapią drugiego rzutu staje się leczenie radioizotopowe (Peptide Receptor Radinuclide Therapy, PRRT) z użyciem analogów somatostatyny znakowanych radioizotopami 177Lu lub 90Y lub mieszanką tych radioizotopów (tandem-PRRT).
Nowotwory NEN są heterogenne, ponadto u wielu chorych występują jednocześnie duże zmiany nowotworowe i niewielkie przerzuty, stąd hipoteza, że w ich niszczeniu bardziej skuteczne będzie łączenie efektu promieniowania dwóch radionuklidów o różnej energii promieniowania i różnym zasięgu w tkance, takich jak 177Lu (max. 2 mm) i 90Y (zasięg 10-12 mm).
Celem badania jest opracowanie algorytmu leczenia chorych na NEN z użyciem mieszanek izotopowych ItraPol i LutaPol (177Lu-DOTATATE i 90Y-DOTATATE).
Celem szczegółowym jest ocena skuteczności spersonalizowanego leczenia chorych na NEN z użyciem mieszanek 177Lu-DOTATATE i 90Y-Lu-DOTATATE w porównaniu do standardowego leczenia chorych na NEN z użyciem 177Lu-DOTATATE. Do badania zostanie zakwalifikowanych ok. 120 pełnoletnich pacjentów z zaawansowanym, nieresekcyjnym, potwierdzonym w badaniu histopatologicznym, dobrze i średnio zróżnicowanym (G1 i G2) nowotworem neuroendokrynnym, u których potwierdzono wysoką ekspresję receptorów somatostatynowych.
Ocena efektów leczenia obejmować będzie badania obrazowe oraz badania biochemiczne. Na podstawie uzyskanych wyników w każdej grupie zostaną ocenione:
- czas do progresji choroby (PFS), ogólne przeżycie (OS), procent chorych, u których wystąpiła regresja, stabilizacja, czy progresja choroby,
- bezpieczeństwo poszczególnych sposobów PRRT.
Oczekiwanym efektem badania będzie opracowanie zindywidualizowanych algorytmów leczenia chorych na NEN z zastosowaniem PRRT lub tandem-PRRT, pozwalających uzyskać zwiększoną skuteczność leczenia w porównaniu do terapii standardowej.
Ocena efektywności klinicznej technologii BSD (B-matrix Spatial Distribution) oraz algorytmów opartych na sztucznej inteligencji do analizy obrazów MRI w przebiegu stwardnienia rozsianego (SM)
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przez Agencję Badań Medycznych,
numer Projektu 2020/ABM/01/00006
Konkurs na działalność badawczo - rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych
„Ocena efektywności klinicznej technologii BSD (B-matrix Spatial Distribution) oraz algorytmów opartych na sztucznej inteligencji do analizy obrazów MRI w przebiegu stwardnienia rozsianego (SM)”
Okres realizacji projektu od 01.10.2020 do 31.12.2024
Wysokość dofinansowania/całkowity koszt Projektu 7 692 329,00 zł zł
Celem projektu jest ocena przydatności klinicznej post-processingowej korekty obrazów MRI przy pomocy innowacyjnej technologii BSD (B-matrix Spatial Distribution), testowanej dotychczas w warunkach przedklinicznych, do monitorowania przebiegu choroby u pacjentów z rozpoznaniem postaci rzutowo-remitującej stwardnienia rozsianego (SM), a także możliwości jej wykorzystania dla stworzenia algorytmów oceniających opartych na sztucznej inteligencji (AI).
Oprogramowanie komputerowe BSD-SM zostało opracowane przez naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie do celów medycznych.
Liczba uczestników badania:
- 150 pacjentów rozpoznaniem postaci rzutowo-remitującej stwardnienia rozsianego
- 100 osób grupy kontrolnej (osoby bez SM).
Przebieg badania:
W ramach badania uczestnik będzie miał wykonane trzykrotnie, w odstępach 12 miesięcy, badanie rezonansu magnetycznego głowy (MRI) bez kontrastu lub z kontrastem (zgodnie z zasadami monitorowania w programie lekowym NFZ), które różni się od standardowego badania o dodanie kilku dodatkowych sekwencji. Dodatkowe sekwencje obrazowania to dodatkowe skany mózgu związane z koniecznością uwzględnienia innych metod sekwencjonowania – nazywane DTI oraz rsfmMRI (zostanie wyjaśnione przez badacza na spotkaniu). Oprogramowanie BSD-MS jest bezpieczne dla pacjenta, ponieważ analizuje gotowe obrazy MRI.
W czasie trzech wizyt kontrolnych – także w odstępach co 12 miesięcy – uczestnicy projektu będą minęli wykonane badanie neurologiczne, omówiony wynik MRI oraz badania testowe i ankietowe: test oceniający funkcje dłoni, badanie chodu, funkcje poznawcze, nastrój, zmęczenie i jakość życia związanej ze zdrowiem.
Potencjalne korzyści:
Udział w badaniu, oprócz celów naukowych, pozwoli na dokładniejsze poznanie zmian strukturalnych mózgu u chorych na SM. Wyniki badania będą podstawą do zbudowania modeli matematycznych pozwalających na przewidywanie przebiegu choroby oraz dobór terapii dopasowanej do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Testowanie tej nieinwazyjnej metody diagnostycznej może być podstawą opracowania nowych metod monitorowania przebiegu SM.
Potencjalne ryzyka:
Badanie rezonansem magnetycznym jest podstawowym i bardzo bezpiecznym badaniem w diagnostyce i monitorowaniu SM. Zastosowanie oprogramowania BSD-SM potencjalnie może jedynie prowadzić do wydłużenia czasu samego procesu skanowania mózgu w aparacie rezonansu magnetycznego.
Miejsca prowadzenia badania:
- Oddział Kliniczny Neurologii (rekrutacja uczestników badania i wizyty kontrolne), ul. Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków - budynek H, piętro 2
- Zakład Diagnostyki Obrazowej NSSU (badanie MRI), ul. Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków - budynek B, piętro 0
Model wielospecjalistycznej opieki szpitalnej i pozaszpitalnej nad pacjentami z zakażeniem SARS-CoV-2
Projekt realizowany przez konsorcjum Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu pozakonkursowego [Prewencja i leczenie: COVID-19]
“Model wielospecjalistycznej opieki szpitalnej i pozaszpitalnej nad pacjentami z zakażeniem SARS-CoV-2”
O projekcie:
Projekt realizowany pod akronimem CRACoV jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, łączy zespoły naukowców i specjalistów z wielu obszarów medycyny w badaniach nad COVID-19.
Realizowany jest w kilkunastu jednostkach kliniczno-diagnostycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który od początku pandemii prowadzi wysokospecjalistyczną opiekę dla populacji z regionu Małopolski oraz jednostkach naukowo-badawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Główne założenia tego wielodyscyplinarnego projektu to:
- opracowanie nowych metod identyfikacji zakażenia;
- poznanie przebiegu COVID-19 i czynników warunkujących różny obraz kliniczny zakażenia SARS-CoV-2;
- ocena występowania powikłań klinicznych u pacjentów z COVID-19;
- ocena odpowiedzi układu odpornościowego w zakresie produkcji przeciwciał;
- ocena bezpieczeństwa farmakoterapii;
- optymalizacja opieki nad różnymi grupami pacjentów z COVID-19 hospitalizowanych i leczonych w warunkach izolacji domowej;
- opracowanie rozwiązań informatycznych poprawiających bezpieczeństwo pacjenta w izolacji domowej i wspierające rozwój mechanizmów obronnych w walce z towarzyszącym stresem;
- ocena narażenia personelu na zakażenie SARS-CoV-2 oraz znajomości zasad profilaktyki i kontroli zakażeń.
Szczegółowe informacje na stronie projektu: https://cracov.cm-uj.krakow.pl/pl/
***
Kalkulator oceny ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 i oceny ryzyka ostrego uszkodzenia nerek (AKI) u pacjentów wysokiego ryzyka przebiegu COVID-19 opracowany w ramach projektu "Model wielospecjalistycznej opieki szpitalnej i pozaszpitalnej nad pacjentami z zakażeniem SARS-CoV-2” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Przedsięwzięcia „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19" (nr umowy SZPITALE-JEDNOIMIENNE/18/2020), przy współudziale Politechniki Warszawskiej.
https://kalkulator-covid.su.krakow.pl/kalkulator-ryzyka/
Ocena częstości występowania przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków w grupie noworodków urodzonych pomiędzy 32 a 42 tygodniem ciąży leczonych salbutamolem
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przez Agencję Badań Medycznych,
numer Projektu 2019/ABM/01/00058-00
Projekt REFSAL
„Ocena częstości występowania przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków w grupie noworodków urodzonych pomiędzy 32 a 42 tygodniem ciąży leczonych salbutamolem”
Okres realizacji projektu: od 01.09.2021 do 30.09.2024 r.
Wysokość dofinansowania/całkowity koszt Projektu: 14 814 484 zł
Cel badania:
Celem badania klinicznego będzie ocena częstości występowania przetrwałego nadciśnienie płucnego u noworodków PPHN (ang. Persistent Pulmonary Hypertension of the Newborn) i częstości niepowodzeń w leczeniu niewydolności oddechowej w grupie noworodków urodzonych pomiędzy 32 a 41 tyg. ciąży.
Planowana liczba uczestników badania:
Zaplanowano zrekrutować łącznie 608 noworodków urodzonych pomiędzy 32+0/7 tyg. ciąży a 41+6/7 tyg. ciąży z zaburzeniami oddychania po urodzeniu.
Przebieg badania:
Badanie będzie oceniać wpływ leku salbutamol na częstość występowania PPHN, definiowanego jako niepowodzenie leczenia noworodków z TTN. Ze względu na charakter badania i proponowany schemat obserwacji, zaproponowano następujące podziały ram czasowych podczas badania:
- Okres kwalifikacji: od urodzenia do momentu włączenia do badania, nie dłużej niż do skończenia 24 godziny życia. Zazwyczaj do 6 godziny życia.
- I okres obserwacji:od momentu włączenia do badania do skończenia 24 godziny życia.
II okres obserwacji: od skończenia 24 godziny życia do skończenia 48 godzin życia.
3. Rozszerzony okres obserwacji: od skończenia 48 godzin życia do momentu wypisu pacjenta ze szpitala lub do skończenia 7 doby życia.
Ocena korzyści/ryzyka w badaniu:
PPHN występuje u ok. 0,46 - 6,8 na 1000 noworodków urodzonych w terminie lub blisko terminu porodu. Pomimo zaawansowanych metod leczenia ryzyko zgonu w przebiegu PPHN nadal wynosi ok. 4 - 33%.
Oczekiwane efekty zdrowotne krótkoterminowe to:
- skrócenie czasu stosowania CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych)
- zmniejszenie stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej
- poprawa wydolności oddechowej ocenianej na podstawie zmodyfikowanej skali TTN
Oczekiwane efekty zdrowotne długoterminowe to:
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia PPHN, a w konsekwencji:
- zmniejszenie ryzyka ciężkiej niewydolności oddechowo-krążeniowej wymagającej stosowania intensywnej terapii, w tym iNO i ECMO
- zmniejszenie ryzyka zgonu
- zmniejszenie ryzyka odległych następstw PPHN, takich jak np. mózgowe porażenie dziecięce.
Stosowanie salbutamolu w nebulizacji u noworodków z TTN nie było związane z występowaniem niepożądanych zdarzeń we wcześniejszych badaniach.
Miejsce prowadzenia badania:
W badaniu uczestniczy 8 wiodących Ośrodków neonatologicznych w Polsce, w tym m.in. Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.