„5000 metrów nad poziomem cukru”, czyli zimowa szkoła przetrwania dla diabetyków
"5000 metrów nad poziomem cukru” - tak brzmi nazwa projektu, w ramach którego lekarze i diabetycy wspólnie chodzą po górach udowadniając, że z cukrzycą da się żyć pełną życia, a nawet zdobywać szczyty.
Podczas pierwszej wyprawy jesienią ubiegłego roku ponad 20 pacjentów z cukrzycą typu 1 i lekarzy z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeszło trasę Gorczańskiego maratonu górskiego. Udowodniliśmy wówczas, iż chodzenie pod górach, nawet na długich trasach, może być dla pacjentów z cukrzycą typu 1 w pełni bezpieczne. Teraz poszliśmy krok dalej. Chcieliśmy udowodnić, iż młodzi pacjenci z cukrzycą typu 1 doskonale poradzą sobie w górach także w najtrudniejszych, zimowych warunkach. - mówi dr hab. med. Tomasza Klupa, prof. UJ z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych SU, inicjator projektu „5000 metrów nad poziomem cukru”.
Podczas „Zimowego Obozu Przetrwania” (13-15.02.2015) ekipa 22 osób składająca się z pacjentów i lekarzy uczyła się poruszania po górach w rakietach śnieżnych, pokonywania przeszkód terenowych za pomocą lin alpinistycznych, biwakowania na śniegu, a także zasad pierwszej pomocy w przypadkuzejściu lawiny śnieżnej. Umiejętności takie mogą okazać się bardzo przydatne podczas wypraw w wyższe góry, które uczestnicy projektu planują. Kolejne cele to Tatry, Alpy lub Kaukaz. Zwieńczeniem projektu „5000 metrów nad poziomem cukru” ma być wyprawa do Chile* i osiągnięcie wysokości około 5500 m.n.p.m.
Spanie w minusowych temperaturach, pokonywanie kilkukilometrowych odległości w ciężkich rakietach śnieżnych czy intensywne ćwiczenia z użyciem lin alpinistycznych to ekstremalny wysiłek dla każdego. Tym bardziej dla osób z cukrzycą typu 1, które mogą popaść w stan hipoglikemii i zasłabnąć. Wyprawa była więc także nie lada medycznym wyzwaniem dla lekarzy. Dotąd nie mieliśmy żadnych wskazówek jak modyfikować insulinoterapię przy tego rodzaju wysiłku fizycznym. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że to zadanie zakończyło się pełnym sukcesem! - podsumowuje Profesor Klupa.
Już w najbliższy czwartek, tj. 19 lutego o godz. 11:00 serdecznie zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową relacjonującą wyprawę pacjentów i lekarzy na „5000 metrów nad poziomem cukru”. Będą zdjęcia i filmy obrazujące zmagania uczestników wyprawy, a także opowieści samych zainteresowanych. Do Państwa dyspozycji będą pacjenci i lekarze, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu. Nie zabraknie także doświadczonego podróżnika i alpinisty,Wojciecha Wiltosa, zdobywcy nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000. Podczas spotkania w Oddziale Klinicznym Chorób Metabolicznych przy ul. Kopernika 15 uczestnicy projektu opowiedzą także o swoich nadchodzących planach. Zapraszamy.
Polub inicjatywę 5000 mnp cukru na Facebooku:
https://www.facebook.com/pages/5000-mnp-cukru/330170583818459