Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (CITO) ma już 2 lata
Szanowni Państwo,
Mijają właśnie 2 lata od utworzenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO). To unikatwe w skali regionu miejsce oferuje Pacjentom dostęp do najnowocześniejszych, wewnątrznaczyniowych sposobów leczenia tej tak nagłej i niezwykle niebezpiecznej choroby.
CITO powtsało na bazie 2 specjalistycznych jednostek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, tj. Oddziału Klinicznego Neurologii oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Leczenie jakie ośrodek oferuje, polega na usuwaniu zakrzepu bezpośrednio z naczynia mózgowego, chemicznie – za pomocą leku rozpuszczającego zakrzep, bądź mechanicznie za pomocą specjalnie zaprojektowanych do tego celu urządzeń. Leczenie wewnątrznaczyniowe może być wykonane nawet do 8 godzin po zachorowaniu. Odpowiednio szybko zastosowane pozwala na odzyskanie pełnej sprawności przez Pacjenta.
System organizacyjny CITO opiera się na wypracowanych wzorcach europejskich i amerykańskich. Wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin medycyny (m.in. radiologa interwencyjnego, neurologa, anestezjologa).
Podobne leczenie już od kilkunastu lat dostępne jest dla chorych na zawał serca i z zakrzepicą tętnic kończyn. Wewnątrznaczyniowe leczenie chorób naczyń mózgu jest możliwe od niedawna.
W ciągu 2-letniej działalności Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu, dożylnemu leczeniu przyczynowemu udarów poddano 160 pacjentów, a 45-ciu usunięto zakrzep zabiegowo. To bardzo dobry wynik, ocenia Prof. dr hab. med. Agnieszka Słowik, koordynator CITO i Kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.