Europejskie spotkanie młodych gastroenterologów
Profesor Michał Kukla - Kierownik Zakładu Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego – ekspertem i wykładowcą podczas tegorocznej 2. Europejskiej Konferencji Młodych Gastroenterologów (European Conference of Young Gastroenterologists, ECYG), która odbywała się pod tytułem “Challenges in clinical gastroenterology and hepatology”. Jego wystąpienie dotyczyło zasad oceny i przygotowania pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby do zabiegów operacyjnych.
Konferencję zorganizowano w Dubrowniku, a wzięło w niej udział ponad 400 młodych gastroenterologów i hepatologów. Zjazd przygotowany został przez Chorwackie Towarzystwo Gastroenterologii i Hepatologii, przy współpracy Słowackiego Towarzystwa Hepatologicznego. Przewodniczącymi Komitetu Naukowego i Organizacyjnego byli prof. Ivana Mikolasevic i dr Tomislav Bokun z Chorwacji. Patronat nad wydarzeniem objęło Europejskie Towarzystwo Endoskopii Przewodu Pokarmowego (European Gastrointestinal Endoscopy, ESGE) oraz Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii (United European Gastroenterology, UEG). Wśród ekspertów i wykładowców znaleźli się wybitni specjaliści z gastroenterologii, hepatologii i endoskopii z całego świata, w tym Przewodniczący ESGE prof. Ian Gralnek, członkowie zarządu głównego ESGE prof. Istvan Hritz, prof. Ioannis Papanikolaou, prof. Tomas Hucl, członkowie zarządu głównego UEG prof. Henriette Heinrich, prof. Patrizia Burra, przewodniczący Chorwackiego Towarzystwa Gastroenterologii i Hepatologii prof. Ivica Grgurevic, przewodniczący Słowackiego Towarzystwa Hepatologii prof. Lubomir Skladany.
Europejską Konferencję Młodych Gastroenterologów powołano w celu podnoszenia wiedzy
i jakości szkolenia młodych gastroenterologów oraz pobudzania świadomości młodych ludzi na temat potrzeby pracy zespołowej, współpracy i edukacji. Sesje poświęcone były hepatologii i transplantacji wątroby, nieswoistym chorobom zapalnym jelit i czynnościowym zaburzeniom przewodu pokarmowego, żywieniu klinicznemu oraz onkologii. Dodatkowo kilka sesji poświęcono endoskopii przewodu pokarmowego, w tym zastosowaniu sztucznej inteligencji w endoskopii.
Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i zachęciło do dyskusji na temat konkretnych problemów i potrzeb młodych gastroenterologów. Bez wątpienia przyczyni się do rozwinięcia owocnej współpracy międzynarodowej i umożliwi zainicjowanie konstruktywnego oraz produktywnego dialogu, a także stworzenia sieci do przyszłej współpracy z kolegami z całej Europy.