Innowacyjne rozwiązania w intensywnej terapii
W styczniu bieżącego roku, zarządzeniem Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego, zostało powołane Centrum Terapii Pozaustrojowych. Swoją działalność oficjalnie zainaugurowało podczas IV Międzynarodowej Konferencji "Intensywna terapia: wyzwania i możliwości w leczeniu chorych w stanach krytycznych".
Głównym celem nowo powołanego Centrum jest poprawa wyników leczenia ważnych społecznie chorób, takich jak: sepsa, ciężka niewydolność oddechowa czy stan po ciężkich urazach wielonarządowych. Jego zadaniem ma być również koordynowanie i rozwijanie najnowszych technik krążenia pozaustrojowego w intensywnej terapii.
Powoływanie wielodyscyplinarnych zespołów lekarskich, wymagających współpracy i współdziałania wielu specjalistów różnych dziedzin, ale zajmujących się wybraną jednostką chorobową, wpisuje się w strategię rozwoju SU − ukierunkowaną m.in. na tworzenie mechanizmów integrujących oraz wspierających wymianę doświadczeń między lekarzami. To także dowód na wiodącą rolę Szpitala Uniwersyteckiego, jako ośrodka zajmującego się leczeniem najtrudniejszych przypadków z zastosowaniem najnowocześniejszych technik. Szczycimy się tym, że zapewniamy pacjentom kompleksową, koordynowaną opiekę na każdym etapie jego leczenia – zwłaszcza, gdy jest to intensywna terapia – komentuje Dyrektor Szpitala Barbara Bulanowska.
Pacjentami Centrum Terapii Pozaustrojowych będą osoby, które bez specjalnej aparatury nie byłyby w stanie samodzielnie przeżyć. Trafią tu chorzy nie tylko z terenu Małopolski, ale również Podkarpacia, Górnego Śląska i województwa Świętokrzyskiego. Powołanie Centrum to nowatorskie rozwiązanie w skali kraju, a najbliższy geograficznie duży ośrodek leczenia niewydolności wielonarządowej znajduje się w Pradze.
Do Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego trafiają pacjenci, których rozstrój czynności życiowych osiągnął taki stan, że ich życie samodzielne nie jest możliwe i wymagają wspomagania. To wspomaganie może odbywać się za pomocą leków, ale również bardzo zaawansowanego sprzętu - wyjaśnia kierownik placówki dr Konstanty Szułdrzyński.
W intensywnej terapii dokonuje się przełom. Pozwala ratować pacjentów, którzy jeszcze niedawno umierali, ponieważ dotychczasowe metody, takie jak stosowanie sztucznego oddychania przy pomocy respiratorów, nie wystarczały - podsumowuje prof. Rafał Niżankowski, kierownik Oddziału Klinicznego Angiologii i Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.