Każdy uratowany Pacjent to triumf życia
W piątek 18 maja, już po raz XXI, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyło się doroczne spotkanie Pacjentów po transplantacji szpiku kostnego. Jak mówią jego uczestnicy – to przede wszystkim okazja do wspólnego celebrowania wygranej z chorobą oraz możliwość dania nadziei tym, którzy niedawno zakończyli leczenie.
Swój udział w uroczystości zapowiedziało ponad dwieście osób. Obchody rozpoczęło wspólne śniadanie w bibliotece Kliniki Hematologii przy ul. Kopernika 17. Po nim – zgodnie z tradycją – wszyscy uczestnicy ustawili się do wspólnego zdjęcia.
To dla nas okazja, by wymienić się doświadczeniami, powspominać czy zawrzeć nowe znajomości. Żartujemy, że za każdym razem „ładujemy tu akumulatory”, bo spotykamy się nie w chustkach, nie bez włosów, ale jako zdrowi, zadowoleni ludzie – mówiła Krystyna Kowalska, Prezes Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Szpiku Kostnego „Ku życiu”. – Traktujemy te spotkania jak swoiste urodziny. Poza tym swoją obecnością możemy dać nadzieję tym, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy – zaledwie rok po przeszczepie. Oni zawsze mówią, że gdy widzą tyle osób z takim stażem, które mają na koncie tyle przeżytych lat, to wierzą, że i im się uda – dodaje.
Pani Krystyna jest pierwszą pacjentką, u której wykonano przeszczep allogeniczny, czyli od dawcy spokrewnionego. Było to w 1999 roku. W tym momencie takich pacjentów, jak ona jest już 1200.
Bardzo wielu z nich pamiętam z widzenia, wielu z imienia i nazwiska. Takie spotkania, to dla nas lekarzy ważna stymulacja intelektualna i moralna, że było warto. Każdy uratowany Pacjent jest triumfem życia – podkreślał profesor Aleksander Skotnicki, Kierownik O/K Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego oraz pomysłodawca pierwszych zjazdów chorych. – Dawni pacjenci nas odwiedzają, kolejni czekają na przeszczepy – dziś, jutro, za tydzień - mamy je zaplanowane na wiele miesięcy w przód. Ten ciąg przeszczepowy cały czas trwa. W tym momencie wykonujemy nawet 1-2 przeszczepy tygodniowo, a nasze wieloletnie doświadczenie przekłada się na bardzo dobre wyniki leczenia – podkreślał.
Zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej w Bazylice oo. Jezuitów, a następnie udali się do Auli Wielkiej Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Tam odbyła się część oficjalna spotkania, a także wręczono symboliczne ciemnoczerwone róże osobom, które w tym roku obchodziły dziesięciolecie przeszczepu. Uczestnicy wysłuchali także koncertu w wykonaniu absolwentów POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie.
Ulica Kopernika 17 to dla nas ważny adres, ponieważ kiedy pierwszy raz przekraczaliśmy jego progi, mieliśmy wiele pytań i rozterek. Dziś wiemy, że trafiliśmy pod opiekę najlepszych specjalistów, którym przewodzi prof. Aleksander Skotnicki. To adres pod którym tak wielu, otrzymało tak wiele – podsumowała prezes Krystyna Kowalska.
Warto nadmienić, że Oddział Kliniczny Hematologii SU jest jedynym ośrodkiem przeszczepowym w południowo-wschodniej Polsce oraz jednym z czołowych tego typu w kraju.