Klinika i Katedra Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Europejskim Ośrodkiem Szkolenia lekarzy w dziedzinie ginekologii onkologicznej
Klinika i Katedra Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej uzyskała prestiżową akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO).
Na jej mocy staje się Europejskim Ośrodkiem Szkoleniowym w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Jest jednocześnie pierwszą placówką w Polsce, która może się szczycić tym tytułem.
Certyfikat to ogromna szansa dla lekarzy, by podnosić swoje umiejętności, a co za tym idzie, jeszcze lepiej diagnozować i leczyć pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego. Otwiera on drogę do szkoleń zagranicznych, a także umożliwia wymianę doświadczeń ze specjalistami z całego świata. Przyznanie akredytacji stanowi również potwierdzenie, że Oddział Kliniczny Ginekologii i Onkologii świadczy usługi kompleksowo, zgodnie z wszelkimi obowiązującymi standardami. To również szczególne wyróżnienie, ponieważ jest to pierwszy tego typu certyfikat przyznany polskiej placówce, na okres pięciu lat.
Oddział Kliniczny Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej liczy 65 łóżek. Rocznie hospitalizowanych jest w nim ponad 5600 Pacjentek. Jako jedyny w Małopolsce oferuje kompleksowe leczenie onkologiczne kobiet w ciąży, u których rozpoznano nowotwór złośliwy. Dodatkowo Oddział systematycznie rozszerza dostępność metod małoinwazyjnych w radykalnym leczeniu operacyjnym nowotworów złośliwych narządu rodnego. Zgodnie ze światową tendencją, większość interwencji chirurgicznych w tym zakresie – za wyjątkiem pacjentek z rakiem jajnika – wykonywana jest już laparoskopowo. W ramach oddziału Pacjentki mają dostęp już nie tylko do chemio- i radioterapii, ale również tak nowoczesnych metod terapeutycznych jak brachyterapia.
Akredytacja „European Society of Gineacological Oncology” uzyskana na 5 lat przez Klinikę Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej to drugie, obok certyfikatu „Senologic International Society” zdobytego przez nasz Breast Unit, międzynarodowe wyróżnienie otrzymane przez jednostki działające na bazie Szpitala Uniwersyteckiego. Jest to wyraźny sygnał aspiracji oraz kierunków rozwoju szpitala. Jeszcze kilka lat temu starał się on o polskie certyfikaty jakości, teraz naszym celem jest sprostanie międzynarodowym standardom w procesie leczenia i nauczania. Jest to także potwierdzenie wartości dodanej, jaką uzyskuje szpital dzięki współpracy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasje intelektualne i dydaktyczne zespołu przekładają się na pozom działalności klinicznej i leczniczej szpitala. Mam nadzieję, że dostrzeże te wartości także publiczny płatnik i wpłynie to na uzyskanie przez oddział kliniczny kontraktu w zakresie ginekologii onkologicznej, którego jednostka, mimo starań, nie posiada – podkreśla Barbara Bulanowska, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.