Konferencja „Chirurgia w Onkologii - rendez-vous & quality w leczeniu chorych na raka”
W dniach 13 i 14 grudnia w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego odbyła się konferencja medyczna dotycząca leczenia onkologicznego. Pierwsza edycja spotkania została zorganizowana pod przewodnictwem prof. dr hab. med. Piotra Richtera, Kierownika O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroentorologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego.
Patronat nad konferencją objęli: Jego Magnificencja prof. dr hab. n. med. Wojciech Nowak, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum oraz Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Szpital Uniwersytecki przeszedł niezwykłą metamorfozę, jest otwarty na specjalistów z całego kraju, nowe technologie i propozycje zabiegów. Mam nadzieję, że będziemy w stanie stworzyć Państwu dobre warunki, gdzie będziecie mogli rozwijać swoje umiejętności – mówił, witając gości, Dyrektor Marcin Jędrychowski.
Przypomniał, że obecnie leczenie nowotworów polega na łączeniu wielu metod, takich jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia czy immunoterapia. Ta mnogość potencjalnych metod terapeutycznych wiąże się z koniecznością specjalizacji i tworzenia centrów dedykowanych leczeniu określonych nowotworów.
- Konferencja ma na celu przede wszystkim przypomnieć o tym, jak ważna jest jakość w leczeniu medycznym pacjentów. Spotkanie ma również przedstawić historię, która pokazuje jak tworzyła się myśl chirurgiczna – powiedział prof. dr hab. med. Piotr Richter, Kierownik O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroentorologicznej i Transplantologii SU.
Przeszłość szkoły chirurgicznej przy ul. Kopernika przybliżył prof. dr hab. n. med. Antoni Czupryna, a o istotnej roli chirurgii urologicznej wczoraj i dziś opowiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik O/K Urologii i Urologii Onkologicznej SU.
Podczas konferencji debatowano także nad koncepcją powołania „Centrum Jakości Leczenia – Młody Dorosły Onkologiczny (MDO)”, które miałoby na celu objąć opieką Pacjentów onkologicznych wchodzących w dorosłość – głównie w wieku 18 lat. Potrzeba taka wynika z faktu, że Pacjenci chorujący na nowotwory jako dzieci, są leczeni przez lekarzy pediatrów, a kiedy osiągają pełnoletność muszą znaleźć nowego lekarza, co nie zawsze może okazać się dla nich łatwe.
- Chcemy pokazać istotę centralizacji leczenia, w szczególności zaawansowanych chorych w różnych obszarach onkologii, które powinno koncentrować siły i środki w centrach specjalistycznych. Jest to koncepcja, głos w dyskusji środowiska naukowego i lekarskiego, po to aby pokazać, że nasze stanowisko jest zbieżne z planowanymi reformami – tłumaczył prof. Richter.
Koncepcja centrum jakości czy ośrodka specjalistycznego, znajduje szczególne uzasadnienie w przypadku leczenia chirurgicznego. Dzięki zapleczu technicznemu i doświadczonym specjalistom, można dążyć do zapewniania najwyższej możliwej jakości leczenia operacyjnego.