Konferencja Life Science Open Space
W czwartek 11 października, w Centrum Kongresowym ICE, odbyła się konferencja Life Science Open Space - Forum Współpracy i Innowacji dla zdrowia i jakości życia. Przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego, który jest złotym partnerem klastra Life Science, przedstawili na niej nowatorskie rozwiązania stosowane w placówce.
Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń profesjonalistów, fanów i użytkowników technologii life science. Formuła imprezy zapewniała każdemu możliwość aktywnego udziału i interakcji z twórcami lub odbiorcami innowacji.
Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego zaprezentowali się w panelu „Innowacyjny szpital”. Panel miał pokazać zmiany, które poprawią komfort pracy w jednostkach medycznych.
Cykl prelekcji poprowadził lek. med. Krzysztof Mydel, Zastępca Dyrektora ds. Koordynacji i Rozwoju oraz Pełnomocnik ds. Budowy Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Podczas swojego wystąpienia opowiedział m. in. o innowacyjnych rozwiązaniach, jakie zostaną wprowadzone w nowo wybudowanej siedzibie Szpitala w Prokocimiu - Szpital Uniwersytecki to zupełnie nowa jakość w każdym z jego obszarów – medycznym, organizacji pracy, infrastruktury czy badań klinicznych. Staramy się zapewnić mu nowoczesne wyposażenie poprzez zakup najnowszych technologii i sprzętu, takich jak cyber knife, tomoterapia czy robot chirurgiczny – mówił.
Kolejnym prelegentem ze Szpitala Uniwersyteckiego był Marek Piotrowski, Kierownik Działu Aparatury Medycznej, który przedstawił metody i rozwiązania w zakresie standaryzacji oraz podnoszenia jakości w zarządzaniu aparaturą medyczną.
Istotnym elementem jest stałe dokształcanie kadry technicznej. Staramy się szkolić ludzi i udostępniać nasze zasoby technologiczne tak, aby potencjalny student mógł przyjść do szpitala do pracy w pełni przygotowany jako członek kadry technicznej – tłumaczył Marek Piotrowski. - Po wielu latach doświadczeń wiemy, że utrzymanie własnych służb aparaturowych jest dla Szpitala Uniwersyteckiego bardzo korzystne – dodaje.
Innowacyjne rozwiązania to nie tylko zakup nowoczesnego sprzętu czy wdrożenie rozwiązań technologicznych, ale także platforma współpracy międzynarodowej. Przykładem sprawnie działającej platformy wymiany doświadczeń i zbierania danych jest „Międzynarodowy Rejestr Złamań BFCC”.
To projekt przewodni strategii Unii Europejskiej i krajów Morza Bałtyckiego, w którym bierze udział 13 partnerów i 7 państw, m.in. Polska, Niemcy, Litwa, Estonia czy Dania. Został powołany w celu stworzenia platformy międzynarodowego rejestru złamań, który ma nie tylko zbierać i przechowywać dane, ale również dokonać ich analizy. Szpital Uniwersytecki, jako jedyny przedstawiciel z Polski, przygotowuje rejestr złamań z terenu naszego kraju – mówił Jacek Hymczak z Biura ds. Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Głównym celem projektu BFCC jest poprawa wyników zdrowotnych i zastosowanie rozwiązań, które skrócą pobyt pacjenta w szpitalu.