W najbliższy weekend debiutuje medyczny Hackathon "Hack4Med" w walce z Covid-19!
Unikatowe wydarzenie, które połączy rywalizację specjalistów IT z medycyną, w wyniku czego może powstać innowacyjne narzędzie do walki z Covid-19 - to właśnie Hackathon „Hack4Med” – pierwszy w historii organizowany przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie wraz z firmą Codete. Imprezę Patronatem Honorowym objął Premier Mateusz Morawiecki.
Nazwa hackathon powstała z połączenia dwóch słów oznaczających hakowanie i maraton. Kryje się za nią wydarzenie, podczas którego programiści i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania – w krótkim czasie, najczęściej podczas 24-godzin – stają w szranki, by zaproponować jak najlepsze rozwiązanie przedstawionego problemu.
Organizowany przez Szpital Uniwersytecki „Hack4Med” to pionierski w Polsce i jeden z pierwszych w Europie hackathon, który umożliwi uczestnikom pracę koncepcyjną na realnych, zanonimizowanych danych medycznych pacjenta. Dane te pochodzą od osób, które uczestniczyły w projekcie CRACoV-HHS (CRAcow in CoVid pandemics - Home, Hospital and Staff), czyli interdyscyplinarnym przedsięwzięciu łączącym zespoły naukowców i specjalistów z wielu obszarów medycyny w badaniach nad COVID-19.
Celem pierwszej edycji będzie stworzenie innowacyjnego narzędzia, które pozwoli na automatyzację predykcji ryzyka COVID. Będzie to tzw. „kalkulator ryzyka covidowego”, który ma stanowić realne wsparcie dla personelu medycznego.
- Dajemy uczestnikom możliwość zapisania się w historii nie tylko programowania, ale i medycyny, poprzez stworzenie innowacyjnego rozwiązania, które będzie mogło zostać realnie wykorzystane w walce z Covid-19 w Szpitalu Uniwersyteckim. Dzięki wypracowanej przez nich nowoczesnej technologii lekarze będą mogli ocenić ryzyko związane z przebiegiem choroby u swoich Pacjentów, a dzięki temu być może zapobiec jej katastrofalnym skutkom – podkreśla Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Na uczestników rywalizacji czekają trzy zadania z łączną pulą nagród 100 tysięcy złotych. Wydarzenie jest bezpłatne, a proces rekrutacyjny otwarty dla wszystkich związanych z branżą IT. Do finału konkursu zakwalifikuje się 25 najlepszych zespołów (maksymalnie po 5 osób w zespole) - w sumie ponad 120 wysokiej klasy specjalistów od przetwarzaniach danych, IT, analityków oraz programistów.
Wśród jury i mentorów konkursu zasiadają specjaliści w dziedzinach programowania, data science i sztucznej inteligencji oraz przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego z zakresu różnych specjalizacji medycznych, którzy na co dzień pracują z Pacjentami chorującymi na COVID-19.
„Hack4Med” odbędzie się w weekend 16 - 17 października 2021 r. w Krakowie, w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ulicy Jakubowskiego 2.
Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.
Zainteresowanych przystąpieniem do rywalizacji w Hackathonie „Hack4Med” zapraszamy do rejestracji na stronie: https://www.hack4med.com/