Międzynarodowo o leczeniu udarów
Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odwiedzili dziś znakomici przedstawiciele Rządu Katalonii i Katalońskiego Towarzystwa Neurologicznego
Najnowsze doniesienia naukowe na temat udarów mózgu, padaczki, stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona, a także trombektomia mechaniczna jako najskuteczniejszy sposób leczenia ostrego udaru mózgu - to główne tematy międzynarodowej konferencji neurologicznej jaka w dniach 12-13 marca 2015 r. odbywa się w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. W jej ramach doświadczeniami z zakresu neurologii klinicznej wymieniają się lekarze zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Neurologicznym i Katalońskim Towarzystwie Neurologicznym.
Mechaniczna trombektomia, czyli zabieg z zakresu radiologii inwazyjnej, polegający na usunięciu zakrzepu za pomocą cewnika bezpośrednio z naczynia mózgowego, od dwóch lat z powodzeniem stosowany jest w Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Centrum jako jedyny tego typu ośrodek w Polsce działa w trybie ciągłym i wszyscy chorzy na udar, którzy spełniają kryteria włączenia do tego typu leczenia, poddawani są tej nowoczesnej terapii.
Jak działa CITO w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jaką drogę przebywa pacjent z udarem trafiający do ośrodka ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, mieli okazję dzisiaj prześledzić znakomici goście z katalońskiej delegacji: Minister Zdrowia Rządu Katalonii Hon. Dr Boi Ruiz, Dyrektor Departamentu ds. Międzynarodowych i Współpracy Rządu Katalonii Dr Josep Pujante oraz prof. Jerzy Krupiński, Prezydent Katalońskiego Towarzystwa Neurologicznego.