Obchody Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego po raz pierwszy w Krakowie
Kilkaset udzielonych porad, pomiar ciśnienia przeprowadzony u ponad 300 osób i ważne rozmowy dotyczące profilaktyki. Tak w skrócie można podsumować obchody Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, które 17 maja po raz pierwszy zorganizowano w Krakowie.
Jednym z inicjatorów i współorganizatorów wydarzenia był I Oddział Kliniczny Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje 31% społeczeństwa, czyli ok. 9 milionów osób (badania NATPOL-2011). Niestety jego wykrywalność nadal pozostaje zbyt niska − aż jedna trzecia osób z nadciśnieniem nie jest świadoma swojej choroby. Co więcej, chorzy z takim rozpoznaniem często nie podejmują leczenia lub rezygnują z niego.
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, obchodzony jest od 2005 r. Z tej okazji w różnych krajach i miastach 17 maja organizowane są wydarzenia i akcje społeczne, które mają uświadamiać mieszkańcom, jak poważne konsekwencje niesie ze sobą nieleczone nadciśnienie. Mają również zachęcać do podejmowania działań zapobiegających tej chorobie oraz zwiększających jej wykrywalność i podnoszących skuteczność jej leczenia.
W tym roku, z inicjatywy zespołu I Oddziału Klinicznego Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego SU − kierowanego przez prof. Danutę Czarnecką – oraz dr Agnieszki Olszaneckiej i dr Wiktorii Wojciechowskiej z Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, takie obchody po raz pierwszy zorganizowano również w Krakowie (na placu Szczepańskim). Partnerem inicjatywy zostało Miasto Kraków.
W ramach wydarzenia lekarze I OK Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego SU oraz studenci Wydziału Lekarskiego CM UJ prowadzili m.in. pomiary ciśnienia tętniczego. Udzielali też porad na temat profilaktyki chorób układu krążenia i propagowali wiedzę o metodach niefarmakologicznego postepowania w prewencji i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Łącznie udzielono kilkuset porad, a pomiary ciśnienia zostały przeprowadzone u prawie 300 osób. U kilkudziesięciu stwierdzono po raz pierwszy w życiu obecność podwyższonych wartości ciśnienia.
Inicjatywy propagujące zdrowy styl życia oraz zwracające uwagę na świadomość czynników ryzyka chorób układu krążenia przynoszą wymierne korzyści dla pacjentów. Dlatego, mamy nadzieję, że obchody Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego wpiszą się już na stałe w kalendarz krakowskich imprez.