Oblicza psychiatrii – konferencja naukowa
W poniedziałek, 9 września w auli Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona reformie psychiatrii dzieci i młodzieży w Małopolsce pn. „Oblicza psychiatrii środowiskowej dzieci i młodzieży”. Dyrektor Szpitala oraz przedstawiciele O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, a także Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego przypomnieli o misji, założeniach terapii środowiskowej i przedstawili sukcesy, które już udało się osiągnąć.
Konferencje otworzyła mgr Anna Czech, Poseł na Sejm RP, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie wraz z mgr Marcinem Jędrychowskim Dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego W Krakowie.
Pośród honorowych gości znaleźli się m.in.: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, lek. med. Anna Depukat Zastępca Dyrektora do spraw Lecznictwa, reprezentująca Szpitala Babińskiego w Krakowie, Lucyna Bożek, p. o. I Zastępcy Dyrektora Departamentu Zdrowia i Rodziny, Paulina Surman, p. o. II Zastępcy Dyrektora Departamentu oraz Dyrektor Generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Szymon Strzelichowski.
Wykłady rozpoczął dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, otwierając problematykę dotyczącą tematu Psychiatria dzieci i młodzieży w Małopolsce – problemy, wyzwania i nadzieje. - W ramach prac zespołu pojawiły się pewne konceptualizacje tego, jak wyglądać powinna sieć tego typu instytucji w Małopolsce i w innych rejonach Polski. Przyjmuje się, że docelowo w każdym powiacie powinno istnieć takie środowiskowo-psychologiczne centrum zdrowia psychicznego - wyjaśniał dr hab. n. med. Maciej Pilecki. - Realistycznie na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu miesięcy można osiągnąć stan, w którym jedno centrum będzie odpowiadać 2-3 powiatom. Tak, by opieką było objęte ok. 40 tys. dzieci w okresie rozwojowym. Szacunki dotyczące Polski mówią o tym, że w najbliższym czasie propozycje dotyczące przekształceń i powstawania nowych centrów dostanie ok. 12-13 oddziałów stacjonarnych (centrów najwyższego poziomu), ok. 25 poradni oddziałów dziennych działających w ramach psychiatrycznej opieki środowiskowej, zaś w przeciągu najbliższych miesięcy w Polsce powstać ma ok. 100 środowiskowych poradni psychologicznych.
Następnie poruszono rozmaite konteksty terapii środowiskowej m.in. historię psychiatrii środowiskowej dzieci i młodzieży, specyfikę terapii środowiskowej na Podhalu czy miejsce terapii rodzin w opiece środowiskowej. W kolejnej części rozmawiano na temat specyfiki opieki nad dziećmi, by po dyskusji przejść do profilaktyki. Dyskusję podsumowującą poprowadzili: Anna Czech, Poseł na Sejm RP, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie, prof. Janas-Kozik oraz dr hab. n. med. Maciej Pilecki.
Galeria zdjęć: