Odbył się XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
W dniach 13-15 września 2018 pod hasłem „Niewydolność serca – zatrzymać epidemię” odbył się XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jego uczestnicy dyskutowali o przyszłości polskiej kardiologii i o organizacji opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia.
Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń naukowych w Polsce. Podczas tegorocznego spotkania, które po praz pierwszy odbyło się w Krakowie eksperci z Polski i zagranicy zajęli się problemami współczesnej kardiologii i dyskutowali o najnowszych doniesieniach naukowych.
Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy blisko 500 wykładowców, wielu wybitnych specjalistów nie tylko z kraju, ale także z zagranicy – Europy i Azji. Bardzo nas cieszy, że nasze zaproszenie do udziału w kongresie przyjęli tak ważni dla środowiska kardiologicznego eksperci jak m.in. Costas Tsioufis z Aten, Prezes Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego czy Susanna Price z Londynu, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Stanów Nagłych – mówią prof. Piotr Jankowski i prof. Danuta Czarnecka, organizatorzy spotkania. – Obecnie kongres jest jednym z największych wydarzeń naukowych w Polsce, a z uwagi na swoją wartość merytoryczną, pełni kluczową rolę w edukacji podyplomowej kardiologów i internistów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera aż 17,5 mln. Dane epidemiologiczne pochodzące z analiz Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w Polsce odnotowuje się ok. 175 tys. zgonów rocznie z przyczyn kardiologicznych. – Szczególne miejsce wśród chorób układu sercowo-naczyniowego zajmuje niewydolność serca – podkreśla prof. Czarnecka. – To właśnie tę chorobę światowe gremium kardiologów określiło mianem „epidemii początku XXI wieku”. Dlatego tegoroczny kongres w dużym stopniu poświęcony był niewydolności serca.
Na spotkaniu pojawiły się nowe propozycje mające wesprzeć rozwój nowoczesnych metod leczenia chorób kardiologicznych. Jedną z nich jest Digital Cardio Area, gdzie spotykają się największe autorytety środowiska kardiologicznego. Podczas tych prezentowane są nowatorskie koncepcje i technologiczne odkrycia związane z prewencją i leczeniem chorób układu krążenia. – To odpowiedź na bardzo dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w medycynie, które mają służyć nie tylko lekarzom, ale przede wszystkim wygodzie pacjenta i poprawie efektywności jego leczenia – zapewnia prof. Jankowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Z jednej strony jest to miejsce prezentacji nowości, z drugiej – świetna okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat szans i zagrożeń dla różnorodnych koncepcji na innowacyjne produkty bądź usługi, które w niedalekiej przyszłości będą wykorzystywane w praktyce.