Oddaj krew, zagraj i Daj MATA chorobie: niedziela 22 marca 2015 r. godz. 9:30
To już siódmy turniej szachowy, podczas którego walczymy z nowotworami układu krwiotwórczego
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” oraz Małopolski Związek Szachowy organizują już po raz siódmy ogólnopolską akcję „Daj MATA chorobie”, w której turniej szachowy został połączony z akcją krwiodawstwa. W tej rozgrywce symbolicznym przeciwnikiem jest choroba, która nie ma szans w starciu z zawodnikami.
W ramach akcji, 22 marca o godz. 9.30 w Hotelu Europejskim przy ul. Lubicz 5 w Krakowie, zostanie rozegrany VII Turniej Szachowy pod hasłem „Daj MATA chorobie”. Warunkiem uczestnictwa w turnieju jest udokumentowanie oddania krwi przez uczestnika. Organizatorzy zapraszają wszystkich szachistów – dorosłych, młodzież, dzieci, kobiety i mężczyzn. Do akcji mogą przyłączyć się również osoby, które nie grają w szachy. W tym celu należy do końca marca b.r. oddać krew w dowolnej Stacji Krwiodawstwa lub jej Oddziale Terenowym, powołać się na hasło „Daj MATA chorobie”, a następnie przesłać organizatorom informację o ilości oddanej krwi na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- Naszej akcji przyświecają dwa cele. Przede wszystkim zależy nam na pozyskaniu jak największej ilości krwi, której mimo ogromnego rozwoju medycyny i nauki, nie można wyprodukować, lecz wyłącznie otrzymać jako dar od innego człowieka. Drugim celem jest propagowanie wiedzy na temat chorób układu krwiotwórczego i metod ich leczenia oraz szeroko pojętej problematyki onkologicznej – mówi Maria Szuba, Przewodnicząca Stowarzyszenia „Przebiśnieg” i podkreśla, że do tej pory dzięki akcji „Daj MATA chorobie” udało się zebrać blisko 200 litrów krwi.
Patronat Honorowy nad akcją objęli: Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Polska Unia Onkologii.
Co łączy krew i szachy?
Pierwszy turniej „Daj MATA chorobie” został rozegrany w 2009 roku z inicjatywy Jana Zapały – sędziego szachowego, a zarazem członka Stowarzyszenia „Przebiśnieg”, który wygrał z chłoniakiem, czyli nowotworem układu krwiotwórczego. – Zachęciłem środowisko szachistów do rozgrywania tego szczególnego turnieju, gdzie zamiast wpisowego oddaje się krew. Każdego roku zgłasza się coraz więcej zawodników, którzy w tych szczególnych rozgrywkach łączą walkę na szachownicy z walką o życie i zdrowie chorych – mówi Jan Zapała i wyjaśnia: Tak, jak zawodnicy starają się dać mata przeciwnikowi, tak samo w rozgrywce o życie chorzy na chłoniaka chcą dać mata chorobie. Chłoniak to podstępny przeciwnik i walka z nim nieraz wymaga czasu i wielkiej determinacji. Stąd nazwa turnieju, będącego formą krwiodawstwa: Daj MATA chorobie!
Więcej informacji o Turnieju na stronie Stowarzyszenia Przebiśnieg: http://przebisnieg.org/
Informacje o tym, jakie są warunki oddania krwi: http://rckik.krakow.pl/jak_oddac_krew/
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1573766462874274/
Choroby układu krwiotwórczego
Najczęściej występującymi chorobami układu krwiotwórczego są m. in. niedokrwistość (anemia), granulocytopenia, agranulocytoza, małopłytkowość i nowotwory (m.in. chłoniak Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, białaczki i inne). Większość chorób układu krwiotwórczego wynika z nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpiku, który zaatakowany przez chorobę przestaje produkować zdrowe krwinki ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Najgroźniejszą grupą chorób układu krwiotwórczego są nowotwory. Należą do nich: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina), chłoniaki nieziarnicze, białaczki (leukemie).
Chłoniaki
Chłoniaki to nowotwory układu krwiotwórczego, na które może zachorować każdy – bez względu na płeć, wiek, czy miejsce zamieszkania. Dzielą się na dwie główne grupy: chłoniaki nieziarnicze (ok. 80 proc. przypadków) i chłoniaki ziarnicze (inaczej chłoniak Hodgkina). Do grupy chłoniaków zalicza się również przewlekłą białaczkę limfocytową. Przyczyny zachorowalności nie zostały jeszcze poznane, choć wytypowano już wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia.
Objawy chłoniaków
Symptomy towarzyszące chłoniakom często przypominają objawy zwykłego przeziębienia i są lekceważone, a choroba jest zazwyczaj wykrywana dopiero
w stadium zaawansowanym. Najczęściej występujące objawy chłoniaków: powiększone węzły chłonne, osłabienie, znaczna utrata masy ciała, nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszność, uporczywe swędzenie skóry. Bardzo ważne, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Chłoniak może zostać rozpoznany tylko przez lekarza specjalistę.
Leczenie chłoniaków
Leczenie osób chorych na chłoniaki powinno odbywać się wyłącznie w ośrodkach wyspecjalizowanych w leczeniu nowotworów układu chłonnego. Ze względu na dużą różnorodność chłoniaków istnieje wiele schematów ich leczenia. Przebieg leczenia
i rokowanie zależy m.in. od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Celem leczenia pacjentów z chłoniakami jest całkowite cofnięcie (całkowita remisja) choroby, wydłużenie czasu życia bez jej nawrotu oraz poprawa jakości życia. W leczeniu chłoniaków i przewlekłej białaczki limfocytowej wykorzystuje się: radioterapię, chemioterapię, immunoterapię, zabiegi chirurgiczne, przeszczepy szpiku i terapie celowane.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” skupia osoby, które pragną pomagać pacjentom z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego – zarówno tym dopiero diagnozowanym, będącym w trakcie leczenia, jak i tym, którzy je ukończyli. Celem Stowarzyszenia jest m.in.: niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich rodzinom, działanie na rzecz poprawy jakości ich życia oraz propagowanie wiedzy na temat chorób układu chłonnego i metod ich leczenia. Stowarzyszenie m.in. oferuje chorym pomoc psychologiczną i duchową, organizuje spotkania z ozdrowieńcami i spacery po Krakowie, a także rozpowszechnia materiały edukacyjne i organizuje kampanie uczące rozpoznawania objawów chłoniaka i metod jego leczenia. Więcej informacji
o organizatorze i działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: www.przebisnieg.org