Otwarcie skrzydła Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
W poniedziałek, 10 września w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie uroczyście otwarto zmodernizowane skrzydło Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii. Mieści się w nim m.in. nowoczesny i bogato wyposażony blok operacyjny, a także Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej (pracownia embriologiczna). To właśnie dzięki nim, pacjentki działającego w szpitalu Referencyjnego Ośrodka Leczenia Niepłodności będą mogły korzystać z diagnostyki na najwyższym, światowym poziomie.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie uruchomił Referencyjny Ośrodek Leczenia Niepłodności w grudniu 2017 roku. Od tego czasu, z jego usług skorzystało już ponad 260 par. To jedna z kilkunastu tego typu placówek w kraju, realizująca Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w latach 2016-2020. Dzięki uzyskanemu z Ministerstwa Zdrowia oraz Unii Europejskiej wsparciu finansowemu, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, możliwe było stworzenie dedykowanego bloku operacyjnego w oddziale, a także nowoczesnej Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej (pracowni embriologicznej). Zakupiono także ich kompleksowe wyposażenie, w skład którego wchodzi m.in. wieża endoskopowa, kolumna anestezjologiczna, kolumna chirurgiczna czy laser CO2 z przystawką laparoskopową do leczenia głęboko naciekającej endometriozy i mikrochirurgii jajowodów.
Kobiety w Krakowie zasłużyły na to, by móc korzystać z tak wyposażonego oddziału. Endokrynologia ginekologiczna to bowiem nie tylko problemy rozrodu, ale także problemy z menopauzą i w późniejszych okresach życia. Mam nadzieję, że Oddział będzie im dobrze służył, a lekarze dzięki niemu osiągną wiele sukcesów, nie tylko klinicznych, ale i dydaktycznych oraz naukowych – mówił podczas otwarcia prof. Maciej Małecki, Dziekan Wydziału Lekarskiego CM UJ.
W ramach prowadzonej rozbudowy Ośrodka, w niedalekiej przyszłości planowane jest również uruchomienie banku komórek rozrodczych i tkanek germinalnych, co pozwoli na rozszerzenie zakresu wykonywanych procedur m.in. o przechowywanie komórek rozrodczych (nasienie, komórki jajowe) oraz tkanki jajnika, także w celu zachowania płodności u osób poddawanych leczeniu utrudniającemu lub uniemożliwiającemu w przyszłości posiadanie potomstwa – Onkofertility.
W ramach umowy z NFZ – nie tylko w programie leczenia niepłodności - Oddział Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii zapewnia Pacjentkom kompleksową diagnostykę w warunkach ambulatoryjnych i hospitalizacji, a także procedury lecznicze, w tym m.in. pełny możliwość wykonywania inseminacji domacicznej. Oferuje także pełny zakres leczenia niepłodności związanej z endometriozą czy mięśniakami, polipami lub zrostami macicy. Dotychczas rocznie udzielano w nim ok. 5,5 tysiąca porad i ponad 3 tysiące hospitalizacji. Otwarcie zmodernizowanej części oddziału zwiększy tę liczbę, a także skróci czas oczekiwania na świadczenia.
Inwestycje rozbudowy i doposażania oddziału prowadzone są przy wsparciu środków finansowych z Ministerstwa Zdrowia i Unii Europejskiej. Dotychczas łącznie przeznaczono na nie 8 553 400 złotych.